Już po raz czwarty mieszkańcy Opolszczyzny zgłaszali pomysły do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku zgłosili 78. W wyniku głosowania  25 z nich doczeka się  realizacji. Wartość realizowanych zadań wynosi 2 950 560 zł. W głosowaniu wzięło udział ponad 94 tysiące mieszkańców regionu.

– Projekty są bardzo ciekawe, kreatywne – przyznał marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Marszałek zauważył, że konkurencja i rywalizacja są bardzo zdrowe jeśli są prowadzone według określonych, klarownych  i obiektywnych reguł. – My jako ludzie też korzystamy z tej konkurencji i rywalizacji. Szukamy tańszych ofert wczasowych, szukamy dobrej oferty na ciuchy, na promocje – my w tym uczestniczymy  i w ten sposób korzystamy z elementu rywalizacji i konkurencji. Gdyby nie było przejrzystych reguł gry, można by powiedzieć, że jest uznaniowość. Ale proces weryfikacji w MBO jest transparentny. Oczywiście: są wygrani i przegrani – jak w każdej rywalizacji, ale nikt nam nie może zarzucić niejasnych reguł. Rywalizacja, konkurencja – jak najbardziej tak, dlatego, że to wpływa na podniesienie jakości wszystkiego wokół nas.

Jak mówiła Maja Michniewicz z zespołu zadaniowego ds. Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego,  mieszkańcy mogli oddawać swoje głosy na 54 zadania, które zostały dopuszczone do głosowania po ocenie formalnej i merytorycznej. – Głosować, jak zawsze, można było tradycyjnie, wypełniając karty do głosowania, jak i elektronicznie. Mieszkańcy oddali  176 822 głosy, z czego 162 093 to były głosy ważne. W sumie głosowało 94 472 mieszkańców – wyliczała. Przypomnijmy, że głosujący wybierali spośród projektów o charakterze subregionalnym i powiatowym. Każdy głosujący mógł oddać po dwa głosy.

Efektem głosowania jest 25 zadań o łącznej wartości 2 950 560 zł,  które zostaną zrealizowane w tym roku. – Najwięcej z nich – 17 – to inicjatywy ze sfery kultury sportu i turystyki, jest też 6 zadań poprawiających nasze bezpieczeństwo, jest jedno zadanie ze sfery polityki społecznej, a jedno edukacyjne – mówił Andrzej Buła.

Autorem jednego z zadań, które zostały skierowane do realizacji jest poparty 4300 głosami projekt „Tam gdzie ładnie… brzmi Orkiestra – czyli muzyczna młodzież w opolskim plenerze! Jego autor Klaudiusz Lisoń – dyrygent, trębacz, muzyk, pedagog,  nauczyciel klasy trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Opolu, a także w Publicznej Szkole Muzycznej I st. w Leśnicy wycenił koszt jego realizacji na 150 tys. złotych. I tyle przyznano.

Bezapelacyjnym liderem głosowania okazał się projekt „Dziś Orlik klubowy, jutro stadion narodowy” z subregionu obejmującego powiaty nyski i brzeski.  Zdobył 13 207 głosów. To już czwarta edycja tej inicjatywy, która co roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i młodych uczestników. Jej autor, Adam Raczyński mówił, w poprzednich trzech dzięki temu pomysłowi na propagowanie sportu młodzieży, udało się kupić sprzęt, stroje sportowe, organizowano zawody dla młodych piłkarzy i wyjazdy treningowe.

Marszałek Andrzej Buła przypominał na konferencji prasowej, że minęło sporo czasu od ogłoszenia wyników poprzedniej edycji (niemal dwa i pół roku), dlatego cieszy fakt, że tak wielu mieszkańców aktywnie zaangażowało się w wybór zadań do realizacji.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.