Las to najcenniejszy dar jakim matka natura mogła obdarować ludzi, od zarania dziejów korzystamy z niego w różnym stopniu. Dawniej był miejscem życia naszych przodków, gdzie rodziny plemion pierwotnych kształtowały swoje życie na zasadach harmonii i wzajemnych zależności.

Ludzie znajdowali w nim schronienie, żywność, zioła i leki ale również korzystały z jego największego skarbu – drewna. Jest ono najcenniejszym surowcem mającym nieprzecenioną wartość w rozwoju ludzkości a co najważniejsze jest surowcem odnawialnym. To jak będziemy mądrze korzystać z tego zasobu pozwoli na  zachowanie go dla przyszłych pokoleń. Obecnie 1/3 naszego kraju to lasy, w większości będące w opiece leśników.

Jednak czy zawsze lesistość naszego kraju wyglądała tak dobrze? W roku 1945 było to 20,8 % a w 2018 29.6 % . Do 2050 roku lesistość naszego kraju ma wynieść 33% i nic nie stoi na przeszkodzie aby tak było. 500 000 000 sadzonych rocznie  przez leśników drzew to wielkość, która pozwoli ten cel osiągnąć. Aby zobrazować te liczbę to w przybliżeniu jest to około 1000 sztuk na minutę. Rocznie w naszym kraju wycinamy około 38 mln m3 drewna i chociaż ta liczba robi wrażenie jest to jedynie 60% przyrostu jaki w skali roku produkują nasze drzewostany, reszta tj. 40 % pozostaje jako swoisty zapas tego przyrostu. Trendy europejskie są znacznie wyższe i na przykład w krajach skandynawskich jest to 90%.

Las skarbcem człowieka

drzewo_biocenotyczne

Żeby lepiej to zobrazować wyobraźmy sobie, że 130 tysięcy hektarów wycinanych rocznie lasów to powierzchnia 6 Nadleśnictw a mamy ich w Polsce 430. Wycinamy więc 2% spośród wszystkich lasów w naszym kraju.  Pamiętajmy, że sensem pracy leśników jest zachowanie i ochrona zasobów leśnych.

Korzystanie z lasu, które towarzyszy nam na co dzień to głównie rekreacja. Kochamy wyprawy rowerowe spacery te rodzinny i w pojedynkę, zbieranie grzybów, jagód… To tylko niektóre z form spędzenia czasu na łonie natury. Czasami przy takich leśnych wizytach napotykamy miejsce gdzie właśnie trwają prace gospodarcze i wtedy nasuwa się pytanie ,,czy wycinanie drzew jest nam potrzebne”? Czy jest to konieczne? Dlaczego drzewa są wycinane?

Wycinka drzew to odwieczny element naszego życia, który towarzyszy nam od pradawna. Drewno było, jest i będzie nam potrzebne. Doliczono się 30 tysięcy zastosowań drewna co idąc w parze z naturalnością jak również tym że jest ono surowcem odnawialnym sprawia, że jest po prostu ekologiczne. Lasy i związany z nim przemysł drzewny daje zatrudnienie prawie 400 tysiącom osób, z czego 25 tysięcy to leśnicy. Pamiętajmy również o naszym przemyśle drzewny, to ważny element gospodarki, który wypracowuje 2% PKB. Produkty z drewna stanowią 10% naszego eksportu a polski przemysł meblowy należy do światowej czołówki.

Surowiec  o najwyższej jakości trafia również do tartaków i zakładów przerobu drewna naszej okolicy, w których mieszkańcy naszego regionu mają zapewnione miejsca pracy. Każdy z nas ma zapewne wśród swojej rodziny albo znajomych kogoś kto jakkolwiek z lasem i drewnem jest związany. Nie ma dziedziny ludzkiego życia, w którym drewno nie znalazłoby zastosowania.

Jako przykład niech posłuży rozmowa z najmłodszymi. Pytanie do nich co wykonane jest z drewna, da odsłuch dziesiątkami odpowiedzi. Dziecko oczami wyobraźni widzi czasami lepiej otaczający nasz świat i dostrzega drewno, które pod postacią różnych wyrobów towarzyszy nam niezmiennie. Czytając wieczorami dzieciom bajki, trzymając w ręku książkę nie myślimy o tym, że rocznie statystyczny Polak zużywa 110 kilogramów papieru. Zasypiające na drewnianych łóżkach dzieci też o tym nie myślą.

Czy wiemy o tym, że domy z bala są nie tylko piękne ale służą naszemu zdrowiu? Drewno jest  antyalergiczne, izoluje od hałasu, zimna i pochłaniają szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. W takim domu nie ma nic przyjemniejszego jak na bujanym, drewnianym fotelu, popijając kawę, wpatrywać się w romantycznie tańczące płomienie w kominku. Ciepło klimatu jaki daje nam palące się drewno napaja nas spokojem. Często zapominamy, że właśnie ono ogrzewa zimą jeszcze wiele domostw w naszym kraju.

Wyroby z drewna nie muszą być zawsze praktyczne, czasami potrafią być też magiczne. Taki przedmiotami na pewno są instrumenty. Świat muzyki bez drewna pozbawiony byłby duszy bo to właśnie wyroby lutnicze nadają muzyce lekkości, a magia zamknięta w rezonansie drewna daje wyraz uczuciom, których nie zastąpią ludzkie słowa.

Aby czerpać  w sposób racjonalny z zasobów przyrodniczych jakim jest las należy się nim zaopiekować. Rolą leśników jest aby wykorzystując całą dostępna wiedzę, kreować rzeczywistość aby ogólnodostępne lasy spełniały wszystkie swoje rolę zarówno te pozaprodukcyjne jak i produkcyjne. Nie jest to łatwe, ponieważ pracujemy na żywym organizmie, na którego kondycję ma wpływ wiele czynników. Aby drzewo osiągnęło wiek dojrzałości potrzeba pracy czterech pokoleń leśników. Przez te 100 lat drzewa w swoim życiu napotykają na szereg trudności, w których pomaga im leśnik.

Środki na walkę z owadami, grzybami, chorobami i wieloma zagrożeniami  pochodzą ze sprzedaży drewna. W miejscu, gdzie las został wycięty, nie znika on na zawsze. W tym miejscu odradza się on ponownie i jako nowe pokolenie zastępuje miejsce po swoich rodzicach. Wycinając kilkaset drzew, sadzimy w tym miejscu kilka tysięcy nowych. Las to miejsce, w którym przestrzeń życiową znajduje ponad 50% flory i fauny naszego kraju. O to powierzone dobro dbamy my wszyscy. Leśnicy jako pasjonaci swojego zawodu i  my jako świadoma społeczność rozumiejąca zależności i korzyści jakie dają nam lasy. Warto o tym pomyśleć przy wigilijnym stole. Wszakże prawdziwa choinka jest również darem lasu – symbolem pięknej tradycji, pojednania i bliskości natury. Początkiem pięknej historii o wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody.

Las skarbcem człowieka

*Materiał informacyjny Nadleśnictwa Kup

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie