Pracownia P2PA z Wrocławia wygrała konkurs na projekt rozbudowy Muzeum na Górze św. Anny. Skład zespołu autorskiego: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Maciej Marszał, Jakub Podgórski, Maciej Popławski.
– Tak, gdybym była w komisji wybrałabym właśnie ten projekt – Iwona Solisz, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego nie ukrywa zadowolenia z decyzji jury konkursu architektonicznego na rozbudowę siedziby Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. – Miałam okazję obejrzeć wszystkie prace, choć nie byłam w komisji konkursowej. Ta wybrana najbardziej mi się podobała. Mam nadzieję, że to nie będą tylko marzenia o rozbudowie muzeum, ale zrealizowane plany. Myślę, ze zaproponowana forma architektoniczna jest na tyle atrakcyjna, że będzie motywować naszego organizatora czyli samorząd województwa do znalezienia finansowania. Przed nami perspektywa funduszy unijnych, które powinny pozwolić na realizację tego projektu.
– Dziś poznaliśmy wyniki konkursu, ale to początek długiej drogi. Muzeum obecnie stara się o środki unijne na termomodernizację istniejącego budynku, następnym etapem, nad którym musimy pracować, jest możliwość pozyskania funduszy na tę piękną inwestycję – mówił podczas ogłoszenia wyników marszałek Zbigniew Kubalańca.
P2PA to prowadzona przez Jakuba Podgórskiego i Macieja Popławskiego pracownia architektoniczna skupiająca doświadczenie w zakresie obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, hotelowych, mieszkaniowych oraz architektury wnętrz.
Pierwsza nagroda, czyli 50 000zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej. Otrzymała pracownia P2PA z Wrocławia.
Pozostałe nagrodzone prace w konkursie to:
Drugą nagrodę w wysokości 35.000zł brutto przyznano M.O.C. Architekci sp. z o. o. sp. k. Skład zespołu autorskiego: Ewa Janik, Błażej Janik, Julia Nikodem
Przyznano cztery wyróżnienia równorzędne w wysokości 10.000zł brutto dla:
Aleksander Wadas Studio Zygmunt Borawski. Skład zespołu autorskiego: Zygmunt Borawski, Iwo Borkowicz, Aleksander Wadas
01 ARCHITEKCI ROKSANA PRZEPIÓRKOWSKA – PUCHAŁA. Skład zespołu autorskiego: Roksana Przepiórkowska – Puchała, Jakub Puchała, Sandra Przepiórkowska, Jakub Świdziński
JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski S.C. Jaworski. Skład zespołu autorskiego: Andrzej Jaworski, Julian Żmijewski, Anna Kotowska, Marianna Waśniewska, Zuzanna Trzcińska, Karolina Reguła, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko
Bujnowski Architekci Sp. z o.o. Skład zespołu autorskiego: Piotr Bujnowski, Katarzyna Magdzik, Zuzanna Pomaska, współpraca: Dominika Dydyszko, Piotr Gajdak, Weronika Wrzosek.
Pełny werdykt przedstawił przewodniczący Jury, architekt z krakowskiego oddziału SARP Piotr Lewicki. – Sąd nagrodził pracę biorąc pod uwagę całość przedstawionych rozwiązań. Wkopanie nowej kubatury w ziemię i znaczne jej ukrycie poniżej poziomu terenu pozwoliło na odsłonięcie istniejącego Domu Polskiego i wykorzystanie w pełni walorów jego architektury. Program funkcjonalny zamawiającego został rozplanowany w tym istniejącym budynku i dodanych prostopadłościanach, utopionych w krajobrazie zarówno poprzez fizyczne zagłębienie w gruncie, jak i poprzez użycie kamiennego wykończenia ścian zewnętrznych i zielonych stropodachów łączących się z otaczającym terenem porośniętych roślinnością – argumentował werdykt.
Fot. melonik