Dziś (20 sierpnia) w Muzeum Wsi Opolskiej odbył się festyn integracyjny o nazwie „Opolskie Gościnne”. Trwał on do godziny 18.00 i przygotowana została cała masa atrakcji.

Wstęp na całe wydarzenie był bezpłatny, gdzie można było zawitać w progi muzeum w Bierkowicach. Festyn dzielił na kilka tematycznych stref:

  • Strefa ESTRADA:występy opolskich i zagranicznych artystów popowych i ludowych. Miedzy innymi: Magdalena MEG Krzemień, Balkan Spirit Project, Siołkowiczanki, Sławek Kusz i Ukraina, Mateusz Gędek, Natalia Gosztyła.
  • Strefa EDU:warsztaty z parzenia chińskiej herbaty, gry na bębnach afrykańskich, malowanie opolskich wzorów. Uczyć będą m.in. przedstawiciele Instytutu Konfucjusza, muzycy z Ethnica Art, Opolskie Dziouchy. Muzealnicy dadzą pokazy rękodzieła – czekają na zwiedzających w chałupach na terenie skansenu.
  • Strefa ZABAWA:raj dla dzieci – dmuchańce, konkursy, animacje
  • Stefa INFO:stanowiska informacyjne partnerów, m.in.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowo Inspekcja Pracy, Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Strefa SMAKI ŚWIATA:będzie pysznie!
Integracja w skansenie. W Muzeum Wsi Opolskiej wydarzenie jedyne w swoim rodzaju

Zespół Siołkowiczanki

Wystąpił zespół Siołkowiczanki, który wykonuje muzykę ludową, piosenki tradycyjne. Jest też Pani Qiong Lin, któa będzie uczyć gry na chińskim instrumencie. Było można usłyszeć rytmy afrykańskie na bębnach oraz gwiazdy opolskie i z całego świata. Jeśli chodzi o innego typu atrakcje to przygotowaliśmy szereg różnych warsztatów, rękodzieła typu ukraińskiego, czyli lalki motanki, malowanie opolskiego wzoru, które przygotowały Opolskie Dziołchy. Jest też parzenie herbaty w stylu chińskim i nauka gry  na bębnach afrykańskich. Nie mogło zabraknąć także strefy gastronomicznej, czyli smaki z całego świata, których można spróbować za niewielką opłatą, ale znajdują się także stoiska z degustacjami. I wiele, wiele innych- o atrakcjach Maciej Kalski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy

Integracja w skansenie. W Muzeum Wsi Opolskiej wydarzenie jedyne w swoim rodzaju

Helen Mazanowa i Radosław Dymitrow

Na festynie nie zabrakło także znakomitych prowadzących, którymi są Helen Mazanowa z Ukrainy i Radosław Dymitrow, który urodził się w Polsce, ale ma korzenie bułgarskie.

Wydarzenie samo w sobie jest bardzo ważne, szczególnie w dobie wojny, która ma miejsce przy wschodniej granicy kraju. Coraz częściej można usłyszeć na ulicy rozmowy, w językach, które poniekąd są nam obce.

W kwietniu, kiedy robiliśmy badania do pomocy systemowej, było to około 20 000 osób. Teraz planujemy zrobić w połowie września, kolejną taką analizę, aby wiedzieć komu zadedykować i jakie wsparcie finansowe, czy organizacyjne. Mamy pieniądze na pomoc i chcielibyśmy, aby ta pomoc dobrze trafiła do ludzi- mówi Andrzej Buła Marszałek Województwa.

Integracja w skansenie. W Muzeum Wsi Opolskiej wydarzenie jedyne w swoim rodzaju

Marszałek Województwa Andrzej Buła i Wójt Gminy Popielów Sybila Stelmach

Na festynie integrowali się nie tylko mieszkańcy Opolszczyzny, ale także gospodarze, czyli przedstawiciele Samorządów, pracownicy urzędów, gmin, instytucji kultury, Koła Gospodyń Wiejskich. Można było to zauważyć już przy oficjalnym otwarciu imprezy, gdzie na scenie wśród Siołkowicznek i dzieci, które razem z nimi występowały, pojawiły się bardzo ważne postacie. Nie zbrakło Marszałka Województwa Andrzeja Buły, Wójta Gminy Popielów Sybili Stelmach, czy Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Macieja Kalskiego.

Chcielibyśmy abyście dobrze się tutaj czuli, znaleźli swój kąt. Staraliśmy się jako gospodarze z otwartymi rękoma i sercami przyjąć was jak najlepiej. Będziemy wsłuchiwać się w wasze potrzeby. Jesteśmy dla was, tutaj na Opolszczyźnie- mówił Andrzej Buła Marszałek Województwa

Parę słów należy jeszcze wspomnieć o miejscu, w którym odbyło się całe wydarzenie. Muzeum Wsi Opolskiej jest ważnym miejscem dla Opolan, to dziedzictwo naszego regionu. Zdaje się, że lepszego wyboru dokonać nie można było.

Tak jak miałem okazję powiedzieć na konferencji, dobrą imprezę można zorganizować wszędzie, a w Opolu jest wiele takich miejsc, gdzie można by było spełnić założenia tej imprezy. W Muzeum tę specyfikę chyba najlepiej można pokazać, nic nie trzeba udawać, tylko po prostu wejść w nasze progi i zobaczyć z jednej strony zabytki architektury ludowej, śląska opolskiego, a z drugiej strony, to co robimy na co dzień, czyli różnego rodzaju pokazy- dodaje Jarosław Gałęza Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.

Organizatorami byli m.in.: Wojewódzki Urząd Pracy. Portal Opowiecie.info objął wydarzenie patronatem medialnym.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".