Ponad 100 osób uczestniczyło w procesji z kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny do zabytkowego kościółka pw. św. Rocha. Właśnie rozpoczyna się tam jeden z największych w okolicy odpustów, podczas którego – zgodnie z kultywowaną od lat tradycją – wierni czczą świętego Rocha.

Po wtorkowych mszach, środowym sprzątaniu kościoła oraz piątkowych spowiedzi i drodze krzyżowej, przyszedł czas na odpustową procesję, która odbyła się w sobotę (20.08). O godz. 15.30 wyruszyła spod kościoła parafialnego, a uczestniczyła w niej lokalna społeczność oraz osoby, które pochodzą z Dobrzenia Wielkiego i okolic, ale na co dzień nie mieszkają w Polsce.

Wierni przeszli ulicą Kościelną, Namysłowską i św. Rocha. Oczywiście w akompaniamencie muzyki i pieśni religijnych, niosąc figury św. Rocha, Jezusa, Matki Bożej i św. Józefa, do których zaangażowała się przede wszystkim młodzież. Przypadły jej bowiem wszystkie figury oprócz tej przedstawiającej św. Rocha.

Przejście z jednego kościoła do drugiego trwało ponad 30 minut, a trasa procesji miała 1,7 kilometra. Po jej zakończeniu pod świątynią ku czci św. Rocha rozpoczęły się spowiedzi. O godz. 16.30 ruszyły natomiast nieszpory, po których odbędzie się też msza (godz. 17.30).

Jednak kluczowa część odpustu czeka wiernych dopiero w niedzielę (21.08). Tego dnia odbędzie się aż pięć mszy – kolejno o godz. 7.00, 8.15, 9.30, 11.00 i 17.00. Najważniejsza będzie zaplanowana na godz. 11.00 suma. Oprócz tego, w niedzielę o 16.30 odbędą się też nieszpory.

Przeczytaj także: „Mały kościół, ale duży odpust”, czyli rozmowa o św. Rochu. Na pytania odpowiada dobrzeński proboszcz

Świętowanie dobrzeńskiego odpustu na tym się nie zakończy, potrwa bowiem do przyszłej niedzieli. W poniedziałek (22.08) zostaną odprawione msza dla chorych (godz. 10.00) oraz msza z procesją powrotną z kościoła pw. św. Rocha do kościoła parafialnego (godz. 18.30). Natomiast w najbliższą niedzielę (28.08) odbędzie się msza z błogosławieństwem dzieci (godz. 15.00).

Harmonogram pozostałych uroczystości odpustowych:

Niedziela odpustowa, 21 sierpnia:

  • 7.00, 8.15, 9.30, 17.00 – msze św.
  • 11.00 – suma odpustowa
  • 16.00 – nieszpory

 

Poniedziałek, 22 sierpnia:

  • 10.00 – msza św. dla chorych
  • 18.30 – msza św. i procesja powrotna z kościoła pw. św. Rocha do kościoła parafialnego

 

Niedziela, 28 sierpnia:

  • 15.00 – msza św. z błogosławieństwem dzieci

 

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.