Łubniański Ośrodek Kultury w 2022 roku realizował projekty, których wartość przekroczyła pół miliona złotych. Środki pozyskiwane są zarówno w projektach regionalnych, ogólnopolskich, jak i europejskich.

ŁOK stawia na projekty

Mieszkańcy gminy Łubniany i gminy Murów podczas wycieczki do Krakowa

Projekt „Tukej, w Gminie Łubniany” w ramach programu EtnoPolska pozwolił na przeprowadzenie w szkołach w gminie Łubniany warsztatów z kroszonkarstwa i wzoru opolskiego. Wzięło w nim udział 400 osób! Dodatkowo ŁOK przeprowadził warsztaty z gwary śląskiej, a także przypomniał nieco zapomniane zawody – rzemieślnicze: piekarstwo, pszczelarstwo oraz garncarstwo.

„Rok bardzo kulturalny” to projekt, który połączył dwa samorządy – gminę Łubniany i gminę Murów. Ich mieszkańcy skorzystali z 6 darmowych wycieczek, m. in. Do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Uczestnicy wyjazdów odwiedzili muzea, operę, zwiedzili miasta z przewodnikami. Projekt ten, realizowany w ramach programu „Kultura Dostępna” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego miał na celu walkę z wykluczeniem kulturalnym mieszkańców dwóch gmin.

W ramach projektu „By działać lepiej – wspólnie”, w ramach programu resortu kultury „Infrastruktura Domów Kultury”, udało się wyposażyć ŁOK w nowe oświetlenie sceniczne, nagłośnienie, piec do ceramiki oraz meble. Powstało nawet studio nagrań!

Nowe otwarcie bibliotek

ŁOK stawia na projekty

Gminna Biblioteka Publiczna im. Heleny Buchner w Łubnianach także korzysta z projektów. To choćby innowacyjny, dwuletni projekt „Blisko” Narodowego Centrum Kultury. Dzięki dofinansowaniu w kwocie aż 100 tysięcy złotych możliwe były spotkania autorskie, a także realizacja inicjatyw oddolnych mieszkańców.

Krokiem milowym jest realizacja projektu „Cyfrowa Gmina”, który umożliwia cyfryzację bibliotek w gminie Łubniany. Wszystkie książki w czterech bibliotekach są katalogowane, a użytkownicy powoli mają dostęp do księgozbioru przez internet. Dodatkowo, dzięki projektowi, uda się wymienić komputery w bibliotekach, a także wyposażyć je w tablety. Te mobilne urządzenia będą mogły być wypożyczane, by mieszkańcy mogli czytać na nich książki w wersji elektronicznej.

„Kraszewski. Komputery dla Bibliotek” realizowany przez Instytut Książki. Łubniańska biblioteka zyska roboty do zajęć cyfrowych, telewizor multimedialny, wizualizer oraz kamery internetowe do kontaktu z czytelnikami. Jednym z działań projektowych biblioteki jest pozyskanie dotacji na zakup nowości wydawniczych. To sztandarowy program Biblioteki Narodowej.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia grantowego w ramach programu „Kultura bez barier” za ponad 170 tysięcy złotych biblioteki zyskały książki z dużym drukiem, a także audiobooki. Dodatkowo poprawi się dostępność instytucji – pojawią się tablice tyflograficzne, pola uwagi oraz dodatkowe oznakowanie pomieszczeń.

Ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Opolu udało się zrealizować projekt w tegorocznej edycji projektu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – Eduko – edycja 2022”. Biblioteki zorganizowały zajęcia z dogoterapii, robotyki, warsztatów artystycznych i sensoplastyki.

Realizując projekty ŁOK wychodzi także poza swoje mury. Dzięki współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Brynicy oraz Fundacją Aktywni udało się pozyskać Mały i Duży Grant Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzięki 23 tysiącom złotych zapytano dzieci i młodzież z Brynicy o ich wizję sołectwa. Marzenia przełożono na konkretną realizację – Brynicą Agorę, która niedługo stanie przy szkole podstawowej w Brynicy.

Ogrom pracy, wielkie zaangażowanie zespołu Łubniańskiego Ośrodka Kultury – od procesu pisania wniosków, przez ich realizację, aż po rozliczenie – przynosi wymierne efekty. Na 2023 rok złożono już 8 projektów. Trzymamy kciuki za Zespół Łubniańskiego Ośrodka Kultury i pomyślne rozstrzygnięcia w złożonych projektach!

Inf. Gmina Łubniany

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie