Cykl spotkań w ramach Stołu Gospodarczego, którego inicjatorem jest Konsulat Niemiec w Opolu  zainaugurowano 30 marca w  opolskim Parku Naukowo Technologicznym.

Pierwsze tegoroczne spotkanie przy współudziale Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki  zgromadziło sporą grupę przedsiębiorców i przedstawicieli świata biznesu, którzy tym razem dyskutowali o obecnej sytuacji na rynku pracy.

Zebranych gości powitała Jana Orlowski z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu podkreślając istotę i rangę współpracy na niwie biznesu Polski i Niemiec. Biorący udział w wydarzeniu Marszałek Województwa Opolskiego  Andrzej Buła, docenił ideę wzajemnego wspierania osadzoną na fundamencie rzetelności i konsekwencji w relacjach. Wskazał także możliwości wsparcia dla przedsiębiorców w oparciu o finansowanie w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027, gdzie województwo opolskie może liczyć na ponad 966 milionów euro. To rekordowe pieniądze dla regionu i szansa na wielkie inwestycje.

Wykwalifikowany pracownik potrzebny od zaraz

Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego

Ponadto prof. Lothar Kroll wraz z prof. Anną Król z Centrum Projektowego Fraunhofera w Opolu zaprezentowali działania Centrum w ostatnim czasie oraz kierunki rozwoju   i perspektywy na przyszłość.

Tematem wiodącym był jednak rynek pracy, jego możliwości między innymi z uwzględnieniem zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników a ich deficyt wynikający z wielu czynników. W dyskusji panelowej głos zabrali Aurelia Stępień- kierownik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w  Kędzierzynie-Koźlu, Michał Kramarz z  biura obsługi inwestorów Miasta Opole, Michał Wojczyszyn  z-ca dyrektora OCRG, Józef Swaczyna Starosta strzelecki oraz Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Przyznano, że brak dostatecznego zaplecza wykwalifikowanych pracowników, wpływa niekorzystnie na zaspokojenie potrzeb pracodawców. Winę w głównej mierze ponosi system kształcenia gdzie brakuje odpowiednich nauczycieli-specjalistów z danej dziedziny, oraz brak spójności obowiązujących  podstaw programowych  z potrzebami pracodawców. Nie jest także tajemnicą, że od kilku lat rynek pracy boryka się z brakiem specjalistów z branżowymi kwalifikacjami. Jednym z wątków podczas dyskusji było także utrzymanie potencjalnego pracownika w miejscu pracy. W tym obszarze wskazano na optymalne i satysfakcjonujące  zaspokojenie potrzeb materialnych oraz inwestycja w kształcenie i podnoszenie kwalifikacji.

Długie i rzeczowe dyskusje trwały również w kuluarach po części oficjalnej. Spotkania w ramach Stołu Gospodarczego są niewątpliwie potrzebną inicjatywą, gdyż zawsze opierają się o aktualne tematy istotne dla wspierania lokalnego biznesu i jego rozwoju.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor w Opowiecie.info. Niepoprawna optymistka podzielająca słowa Stanisława Lema "Bądź dobrej myśli, bo po co być złej".