Monika Nowak, Szymon Nowak i Noel Bursy – uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. II Brygady Pancernej w Bogacicy pod opieką nauczyciela Piotra Noculaka – wygrali tegoroczną opolską edycję XXII Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Pytania nie były łatwe, lecz młodzież poradziła sobie wyśmienicie.

Wygrała drużyna z Bogacicy. Stanie w szranki z uczniami z całej Polski

II miejsce przypadło drużynie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szybowicach: Malwinie Dancewicz, Joannie Niżyńskiej i MarcieLisowskiej (Opiekun Iwona Gołębiowska). Na podium znaleźli się też uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zdzieszowicach: Edyta Broszczak, Wiktoria Jachowicz i Tobiasz Porada, pod opieką Katarzyny Lipiec.

Oprócz wiedzy o faunie i florze trzech opolskich parków krajobrazowych: Góry św. Anny, Góry Opawskie i Stobrawskiego Park Krajobrazowego, uczniowie musieli znać się na topografii i historii tych miejsc. Tematem wiodącym tegorocznej edycji były “Ptaki w parkach krajobrazowych”. Test składał się z 25 pytań, oprócz tego uczniowie na podstawie fotografii musieli rozpoznać 20 gatunków ptaków. Finaliści musieli odpowiedzieć na pytanie: co jest głównym składnikiem diety czajki?, czym jest “Piekiełko”? czy jaką nazwę nosi geostanowisko w Górze św. Anny?

Wygrała drużyna z Bogacicy. Stanie w szranki z uczniami z całej Polski

Zwycięzcy etapu opolskiego będą reprezentować nasze województwo na etapie ogólnopolskim

Organizatorem etapu wojewódzkiego był Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.
Organizatorem finału XXII edycji konkursu będzie Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Warto wiedzieć, że park krajobrazowy to jedna z form ochrony przyrody, która została zdefiniowana w ustawie o ochronie przyrody. Powoływany jest w drodze uchwały Sejmiku Wojewódzkiego, na obszarach o szczególnych walorach przyrodniczych, historycznych, kulturowych oraz krajobrazowych. Park tworzony jest w celu zachowania oraz popularyzacji tych wartości.

Na terenie parku grunty rolne i leśne są wykorzystywane gospodarczo, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Idea tworzenia parków krajobrazowych sięga lat 50 XX w. Jednym z pierwszych rzeczników tworzenia form ochrony krajobrazu był prof. Zygmunt Novák, autor koncepcji stworzenia parków krajobrazowych na Jurze Krakowskiej. Parki krajobrazowe miały spełniać funkcje ochronne względem krajobrazu przyrodniczego, jednocześnie zapewniając rozwój turystyki i rekreacji na ich terenie. Ich zwolennicy postulowali o ochronę nie tylko konkretnych gatunków i siedlisk, ale także ich wzajemnych powiązań oraz walorów wizualnych. Uchwała powołująca pierwszy park krajobrazowy, Mazurski Park Krajobrazowy, została przyjęta dopiero w 1970 roku przez PWRN w Olsztynie (siedem lat później została uchylona, a park powołano na nowo). Kolejne parki zostały powołane po roku 1976. Ciekawostką jest fakt, że w tym okresie ta forma przyrody nie była jeszcze unormowana w polskim prawie – pierwsze wytyczne zostały zamieszczone dopiero we wprowadzonej w 1980 r. ustawie o ochronie i kształtowaniu środowiska.

Fot. UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.