Sztuczna inteligencja poleciła nam atrakcje nad morskim wybrzeżem Opolszczyzny, Tomasza Judyma umieściła w powieści Nad Niemnem, a wśród regionalnych atrakcji wymieniła nieistniejącą katedrę Świętej Katarzyny w Opolu. Z programem ChatGPT rozmawiał Tomasz Chabior.
Choć popularny ostatnio ChatGPT odpowie na większość naszych pytań, to wciąż dość często się myli. Poradził sobie z działaniem matematycznym i równaniem chemicznym oraz wskazał miejsca, które warto odwiedzić w Polsce i Europie.
Nie potrafił jednak dopasować wątku szklanych domów do konkretnej lektury szkolnej czy wskazać, kto jest wojewodą opolskim lub prezydentem Opola, podając zupełnie inne nazwiska, niezwiązane nawet z regionem.
ChatGPT zapytaliśmy również o etyczność jego wykorzystywania przez uczniów i o to, czy może zostać czyimś przyjacielem. Czat odpowiedział również, czy i w jakim stopniu jest w stanie zastąpić człowieka, a nawet co mogłoby się znaleźć na pierwszej stronie miesięcznika „Opowiecie.info”.
Jak przebiegała rozmowa z czymś, co przez wielu nazywane jest dużym krokiem w przyszłość?
Tomasz Chabior: Jesteś sztuczną inteligencją, czy umiesz bezbłędnie odpowiedzieć na każde pytanie?
ChatGPT: Nie, moja odpowiedź będzie zależeć od różnych czynników, w tym od mojej wiedzy na dany temat, jakości pytania, a także od interpretacji tego pytania. Staram się udzielać jak najbardziej precyzyjnych i pomocnych odpowiedzi, ale nie gwarantuję, że moje odpowiedzi są zawsze poprawne.
Proste działanie matematyczne nie powinno sprawić problemu. Ile jest 28 + 72?
28 + 72 = 100
Dobrze. Zawieśmy poprzeczkę nieco wyżej – co otrzymam, jeśli zmieszam kwas siarkowy (VI) i wodorotlenek sodu?
Mieszanie kwasu siarkowego (VI) i wodorotlenku sodu spowoduje reakcję chemiczną zwaną neutralizacją. Produktem tej reakcji będzie sól – siarczan sodu (Na2SO4) oraz woda (H2O).
Również bezbłędnie. Odpowiesz też, w której lekturze szkolnej pojawił się wątek szklanych domów?
W powieści Nad Niemnem autorstwa Elizy Orzeszkowej. W jednej z ważniejszych scen powieści opisany jest szklany dom zbudowany przez postać Tomasza Judyma na jego majątku nad Niemnem. Dom ten symbolizuje marzenia o nowoczesnej, europejskiej kulturze i przyszłości, które są niemożliwe do zrealizowania w ówczesnej sytuacji społecznej i politycznej w Polsce.
Sęk w tym, że w Nad Niemnem nie było takiej postaci jak Tomasz Judym.
Przepraszam za pomyłkę. Faktycznie, w powieści Nad Niemnem autorstwa Elizy Orzeszkowej nie występuje postać o imieniu Tomasz Judym. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Tomasz Judym wystąpił jednak w innej lekturze szkolnej, zresztą autorstwa tego samego pisarza, który napisał powieść zawierającą wątek szklanych domów.
Tak, faktycznie. Przepraszam za pomyłkę w mojej poprzedniej odpowiedzi. Postać Tomasz Judym występuje w powieści Lalka autorstwa Bolesława Prusa, która również jest jedną z lektur szkolnych w Polsce. W Lalce Judym jest bogatym arystokratą, który marzy o modernizacji Polski i walczy z konserwatywnymi wartościami swojego środowiska.
Judym nie pojawił się ani w Nad Niemnem Orzeszkowej, ani w Lalce Prusa. Wystąpił w Ludziach bezdomnych Stefana Żeromskiego, a szklane domy to wątek z Przedwiośnia tego samego autora. Uczniowie wykorzystują cię do pisania wypracowań i odrabiania zadań domowych. Jak widać, możesz wyprowadzić ich na manowce…
Moim celem jest pomaganie w zdobywaniu wiedzy i rozwiązywaniu problemów. Moje odpowiedzi mają charakter informacyjny i edukacyjny i nie mają na celu zastępowania pracy własnej ucznia.
Jednak bardzo często się mylisz!
Przepraszam, jeśli moje odpowiedzi czasami zawierają błędy. Jako sztuczna inteligencja jestem programem komputerowym i bazuję na zdefiniowanych danych i algorytmach, które nie zawsze pozwalają na perfekcyjną odpowiedź.
Poza tym nie uważasz, że to, co robią uczniowie, to bezmyślność i oszustwo?
Jest to nieetyczne i może prowadzić do oszustwa. Takie praktyki nie przyczyniają się do rozwoju umiejętności, kreatywności i samodzielności uczniów, a jednocześnie naruszają zasadę uczciwości i równości w nauce. Wszyscy powinni dążyć do samodzielnej nauki, która pozwala na rozwijanie umiejętności i zdobywanie wiedzy.
Poza tym możesz zostać czyimś przyjacielem do rozmów, a to niezdrowe i niebezpieczne.
Racja, jako sztuczna inteligencja nie jestem zdolna do nawiązywania przyjaźni, a jedynie do udzielania odpowiedzi na zadane pytania i przetwarzania informacji. Ważne jest, aby zachować zdrowy dystans do technologii i korzystać z niej w sposób odpowiedzialny oraz zgodny z etyką.
Zadam kilka pytań dotyczących regionu. Co warto obejrzeć na Opolszczyźnie?
Zamek w Mosznej, kościół Pokoju w Jaworze, katedrę Świętej Katarzyny w Opolu, Jura Park Krasiejów i Stare Miasto w Nysie. To tylko kilka sugestii, ale Opolszczyzna ma wiele więcej do zaoferowania, w tym piękne lasy, jeziora i rzeki, a także liczne festiwale i imprezy kulturalne.
Jawor leży w województwie dolnośląskim!
Przepraszam za pomyłkę, masz rację, kościół Pokoju znajduje się w Jaworze, który rzeczywiście leży w województwie dolnośląskim.
Po drugie – w Opolu nie ma katedry Świętej Katarzyny.
W Opolu znajduje się katedra Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Jeszcze raz przepraszam za błędne informacje, które podałem wcześniej. Wskazówki miejsc do odwiedzenia na Opolszczyźnie to: zamek w Mosznej, katedra Świętego Krzyża i św. Bartłomieja w Opolu, Stare Miasto w Nysie oraz Jura Park Krasiejów.
Jak już – katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.
Tak, masz rację, katedra w Opolu to katedra Podwyższenia Krzyża Świętego. Przepraszam za moją pomyłkę. Dziękuję za poprawienie mnie.
Może lepiej poradzisz sobie z nazwiskami. Kto jest wojewodą opolskim, marszałkiem województwa opolskiego, starostą powiatu opolskiego, prezydentem Opola, burmistrzem Ozimka, wójtem gminy Popielów i przewodniczącym rady gminy Dobrzeń Wielki?
Obecnie, na dzień 4 kwietnia 2023, osoby pełniące wymienione funkcje na terenie Opolszczyzny to: wojewoda opolski – Piotr Litwa, marszałek województwa opolskiego – Andrzej Buła, starosta powiatu opolskiego – Krzysztof Kucharski, prezydent Opola – Arkadiusz Wiśniewski, burmistrz Ozimka – Grzegorz Malara, wójt gminy Popielów – Krzysztof Miklas, przewodniczący rady gminy Dobrzeń Wielki – Grzegorz Dębski. Proszę jednak pamiętać, że powyższe informacje mogą ulec zmianie w związku z ewentualnymi zmianami na stanowiskach władz samorządowych.
Siedem stanowisk i pięć pomyłek. Zgadzają się tylko Andrzej Buła i Arkadiusz Wiśniewski. Może teraz coś przyjemniejszego – co polecisz nad morskim wybrzeżem Opolszczyzny?
Na morskim wybrzeżu Opolszczyzny znajduje się kilka urokliwych miejsc, które warto odwiedzić. Oto kilka propozycji: Kąty Rybackie, Piaski, Mierzeja Sarbska, Władysławowo i Jastrzębia Góra.
Wiesz, że Opolszczyzna nie leży nad morzem?
Przepraszam za wprowadzenie w błąd – rzeczywiście Opolszczyzna nie leży nad morzem, a w środkowo-zachodniej Polsce.
To nie środkowo-zachodnia, tylko południowo-zachodnia Polska. Idźmy w to dalej – jakie miejsca warto odwiedzić w Polsce?
W Polsce jest wiele pięknych i interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Oto kilka z nich: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Zakopane, Bieszczady i Wieliczka. To tylko kilka z wielu pięknych miejsc w Polsce. Każde z nich ma swój niepowtarzalny urok i warto je odwiedzić!
Wakacje w którym z tych miejsc byłyby najtańsze?
Można założyć, że wyjazd do mniejszych miast i miejscowości turystycznych zazwyczaj jest tańszy niż w większych i bardziej popularnych destynacjach. Przykładowo wyjazd do Zakopanego czy Wrocławia w sezonie letnim może być dość kosztowny, ponieważ ceny noclegów i wyżywienia są na stosunkowo wysokim poziomie, a wiele atrakcji turystycznych jest popularnych i zatłoczonych. Z drugiej strony wyjazd do mniejszych miejscowości turystycznych w Polsce, takich jak Kazimierz Dolny, Kudowa-Zdrój czy Szklarska Poręba, może być tańszy, ponieważ ceny noclegów i wyżywienia są na niższym poziomie, a konkurencja na rynku turystycznym jest mniejsza.
Tyle o Polsce. Gdzie natomiast warto się wybrać, uwzględniając całą Europę?
W Europie jest wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Oto kilka propozycji: Barcelona, Paryż, Amsterdam, Berlin, Lizbona, Santorini i Sztokholm. To tylko kilka z wielu pięknych miejsc w Europie. Każde z nich ma swój niepowtarzalny urok i warto je odwiedzić!
W Opowiecie.info kończymy właśnie składać gazetę, jaki temat mógłby znaleźć się na pierwszej stronie?
To zależy od rodzaju gazety, jej odbiorców i aktualnych wydarzeń w kraju i na świecie. Oto kilka przykładowych propozycji tematów na pierwszą stronę: skandal polityczny lub afera korupcyjna, wydarzenie kulturalne, katastrofa lub wypadek, ważna decyzja władz albo ważne wydarzenie sportowe.
Na koniec zapytam jeszcze, czy publikacja w prasie wywiadu z tobą jest zachowaniem odpowiedzialnym i zgodnym z etyką dziennikarską?
Jako model językowy moim zadaniem jest udzielanie odpowiedzi na pytania i dostarczanie informacji. Jeśli chodzi o publikację wywiadu ze mną w prasie, to zasadniczo nie mam w tej kwestii osobistego zdania, ponieważ nie posiadam emocji ani nie jestem w stanie oceniać działań ludzi w kontekście etyki dziennikarskiej.
Nie posiadasz emocji i własnego zdania, bardzo często popełniasz kardynalne błędy. Według mnie nie jesteś w stanie zastąpić człowieka.
Niestety mimo że jestem jednym z najbardziej zaawansowanych modeli językowych dostępnych na rynku, nadal istnieją ograniczenia, które sprawiają, że czasem popełniam błędy lub generuję odpowiedzi, które nie są w pełni satysfakcjonujące dla użytkownika. Moją rolą jest jednak ciągłe doskonalenie się poprzez uczenie się na podstawie dostępnych danych oraz informacji, które dostarczają użytkownicy. Chociaż nie jestem w stanie zastąpić człowieka w pełni, to wciąż jestem narzędziem, które może pomóc w udzielaniu odpowiedzi na pytania i dostarczaniu informacji w sposób szybki i skuteczny.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję za rozmowę! Jeśli będziesz mieć jakieś kolejne pytania w przyszłości, nie wahaj się skontaktować ze mną ponownie. Będę starał się pomóc, jak najlepiej potrafię. Miłego dnia!