W gminie Dobrzeń Wielki
Henryk Wróbel uzyskał poparcie 77,84 % głosujących
Kampania wyborcza w gminie Dobrzeń Wielki przebiegała w spokojnej, może aż w za spokojnej, atmosferze. O braku zainteresowania ubieganiem się o mandaty radnych gminy w niektórych środowiskach może świadczyć fakt, że w aż 1/3 z 15 okręgów wyborczych nie było potrzeby przeprowadzania głosowania na radnych gminy, bo o mandat ubiegał się tylko jeden kandydat.
Według nieoficjalnych wyników głosowania dotychczasowego wójta Henryka Wróbla, który nie miał kontrkandydata, poparło 3070 spośród 3944 wyborców, którzy oddali ważne głosy, czyli 77,84% głosujących uznało, że powinien on nadal sprawować swoją funkcję gospodarza gminy. Dodajmy, że frekwencja nie była powalająca, bo z 11 803 uprawnionych do urn poszło 4043 mieszkańców (34,25%).
W Radzie Gminy Mniejszość Niemiecka odzyskuje przewagę
Jeśli chodzi o wybory do Rady Gminy, to trzeba stwierdzić, że wygrała je Mniejszość Niemiecka, która będzie reprezentowana przez 8 radnych, w tym przez 5, którzy ponownie uzyskali mandaty. Oznacza to, że Mniejszość odzyskała w Radzie przewagę utraconą po wyborach z 2010 r. Drugą siłą w Radzie będzie 5 radnych, którzy startowali z KWW „Nasza Wieś – Nasza Sprawa”. Po raz pierwszy w Radzie Gminy będzie reprezentowany Ruch Autonomii Śląska przez Małgorzatę Długosz, która w Chróścicach wygrała wyraźnie z dwoma rywalami.
A oto szczegółowe (nieoficjalne) wyniki wyborów do rady Gminy:
Okręg nr 1 (Borki) – Piotr Szlapa, KWW Nasza Wieś – Nasza Sprawa”, 237 głosów,
Paweł Świtała, KWW Mniejszość Niemiecka, 61 głosów,
Okręg nr 2 (Krzanowice i część Czarnowąs) – Engelbert Słowik, bez głosowania, bo nie miał konkurenta,
Okręg nr 3 (Czarnowąsy) Renata Wilk, bez głosowania,
Okręg nr 4 (Czarnowąsy) – Marek Kinder, KWW „Nasza Wieś – Nasza Sprawa”, 223 głosy,
Jan Czech, KWW Mniejszość Niemiecka, 136 głosów,
Danuta Szymańska, KW Prawo i Sprawiedliwość, 33 głosy,
Okręg nr 5 (Dobrzeń Mały) – Rolland Pampuch, bez glosowania,
Okręg nr 6 (Chróścice) – Klemens Weber, KWW Mniejszość Niemiecka, bez głosowania,
Okręg nr 7 (Chróścice)– Małgorzata Długosz, KW Ruch Autonomii Śląska, 93 głosy,
Alfred Goluzda – KWW Mniejszość Niemiecka, 55 głosów,
Piotr Ledwig, KWW Nasz Samorząd, 61 głosów,
Okręg nr 8 (Chróścice) – Krzysztof Stanik, bez głosowania,
Okręg nr 9 (Dobrzeń Wielki) – Weronika Marszołek, KWW Mniejszość Niemiecka, 184 głosy,
Piotr Wysocki, KW Platforma Obywatelska, 76 głosów,
Okręg nr 10 (Dobrzeń Wielki) – Renata Ruman-Dzido, KW Platforma Obywatelska, 102 głosy,
Henryk Wosch, KWW Mniejszość Niemiecka, 142 głosy,
Okręg nr 11 (Dobrzeń Wielki) – Łukasz Kołodziej, KWW Mniejszość Niemiecka, 143 głosy,
Piotr Libawski, KW Platforma Obywatelska, 94 głosy,
Okręg nr 12 (Dobrzeń Wielki), Monika Mościcka-Starosta, KWW Nasza Wieś – Nasza Sprawa”, 67 głosów,
Jan Stotko, KWW Mniejszość Niemiecka, 143 głosy,
Okręg nr 13 (Dobrzeń Wielki) – Michał Kubis, KWW Mniejszość Niemiecka, 25 głosów,
Antoni Piechota, KWW „Nasza Wieś – Nasza Sprawa”, 187 głosów,
Ryszard Szram, KW Prawo i Sprawiedliwość, 69 głosów,
Okręg nr 14 (Kup) – Jerzy Bednarz, KWW Mniejszość Niemiecka, 153 głosy,
Janusz Guzik, KWW „Nasza Wieś – Nasza Sprawa”, 106 głosów,
Janusz Piontkowski, KW Platforma Obywatelska, 141 głosów,
Okręg nr 15 (Świerkle) – Bernard Knosała, KWW „Nasza Wspólna Sprawa”, 66 głosów,
Józef Moczko, KWW „Czynnie dla Świerkli”, 79 głosów,
Walter Panic, KWW Mniejszość Niemiecka, 63 głosy.
Wytłuszczone zostały imiona i nazwiska kandydatów, którzy uzyskali mandaty.
W gminie Łubniany
Wójt Krystian Baldy wygrywa jednym głosem
Tegoroczne wybory samorządowe w gminie Łubniany cieszyły się prawie 50% większym zainteresowaniem niż cztery lata temu. W ubiegłą niedzielę 16 listopada mieszkańcy gminy oddali 3043 ważne głosy na 7889 osób upoważnionych do głosowania. Stanowi to 37,8 %. Dla porównania cztery lata temu udział w wyborach wzięło 29,4%. Być może, przyczyną było wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Ubieganie się o możliwość udziału w lokalnym samorządzie również cieszyło się bardzo dużym powodzeniem. Do walki o stanowisko wójta gminy wystartowało aż czterech kandydatów, a o miejsce w Radzie Gminy walczyło 42 kandydatów.
Wybory na wójta gminy
W wyborach na wójta gminy zwyciężył dotychczasowy gospodarz gminy Krystian Baldy z KWW Mniejszość Niemiecka. Oddano na niego 1492 z 2982 głosów. Aby zwyciężyć w pierwszej turze wyborów, zgodnie z ordynacją wyborczą, należy uzyskać co najmniej 50 % ważnych głosów plus jeden. Wójt Krystian Baldy o włos uniknął dogrywki. 2982 głosy podzielić na dwa to 1491. Tylko jeden głos przeważył o zwycięstwie Krystiana Baldego w pierwszej turze. Ta sytuacja doskonale obrazuje, jak istotny jest każdy głos w wyborach. Przy okazji dodajmy, że jeden tylko głos zaważył, że mandat radnego uzyskał Norbert Dreier z Jełowej.
Na drugim miejscu w wyborach wójta znalazł się mieszkaniec Dąbrówki Łubniańskiej, Roger Trela, który uzyskał 743 głosów, na trzecim – sołtys Brynicy Kornelia Patrzek – 568 głosów, a na czwartym Krystyna Rossa, na którą głosowało 179 osób.
W wyborach do Rady Gminy
Poniżej przedstawiamy okręgi wyborcze wraz z kandydatami i oddanymi na nich głosami:
Okręg nr 1 – Sołectwo Brynica, ulice: Księdza Klimasa, Kwiatowa, Łubniańska, Ogrodowa, Opolska, Polna, Powstańców Śląskich od nr 31 do końca – Józef Pilarczyk (98), Marek Ciernia(88), Sobieszczański Ryszard (48).
Okręg nr 2 – Sołectwo Brynica, ulice: Klasztorna, Krzywa, Leśna, Młyńska, Powstańców Śląskich od nr 1 do 30, Prosta, Stawowa, 1 Maja – Jarosław Krzyścin (105), Rudolf Woźnica (46), Katarzyna Jaźwińska – Wierszak (25), Bernadeta Sowa (21).
Okreg nr 3 – Sołectwo Jełowa, ulice: Dworcowa od nr 1 do nr 35, Kwiatowa, Łączna, Opolska, Osiedlowa, Polna, Prosta, Spokojna – Norbert Dreier (67), Stanisław Ficek (66), Krystyna Rossa (5), Dawid Klimek (4).
Okręg nr 4 – Sołectwo Jełowa, ulice: Dworcowa od nr 36 do końca, Księdza Jana Sygulli, Laskowa, Młyńska, Mokra, Staroopolska, Storczyków, Św. Wojciecha – Albert Wiench (136), Michał Dorosz (16), Krzysztof Płuska (16), Władysław Gibas (1).
Okręg nr 5 – Sołectwo Jełowa, ulice: Brzozowa, Hucka, Kupska, Nadleśna, Starodworcowa, Wolności – Ewald Fila (101), Zofia Wystub (37), Paweł Musioł (17).
Okręg nr 6 – Sołectwo Jełowa, ulice: Dębińska, Leśna, Oleska, Sołectwa: Grabie, Kobylno – Bernadeta Drąg (77), Marcin Gibas (19).
Okręg nr 7 – Sołectwo Biadacz – Waldemar Kalina (130), Michał Domański (52), Wiesława Czyżyk (32).
Okręg nr 8 – Sołectwo Kępa – Konrad Pietrek (172), Joanna Cielenkiewicz (83), Jerzy Mazan (59).
Okręg nr 9 – Sołectwo Luboszyce, ulice: Astrów, Bratków, Chabrów, Dalii, Fiołków, Goździków, Irysów, Krzywa, Leśna, Opolska od nr 1 do nr 27, Piaskowa, Rolna, Rzeczna, Stokrotek, Szkolna – Ewa Kozik – Mikołaszek (98), Aniela Smolnik (60), Marcin Surówka (25).
Okręg nr 10 – Sołectwo Luboszyce, ulice: Akacjowa, Bolesława Prusa, Brzozowa, Bukowa, Czarnowąska, Cicha, Cyprysowa, Dębowa, Jałowcowa, Jodłowa, Kasztanowa, Kościelna, Krótka, Kusa, Modrzewiowa, Opolska od nr 28 do końca, Pogodna, Polna, Słoneczna, Sosnowa, Sportowa, Świerkowa, Wodna, Zielona – Anna Patelska (127), Jan Długosz (62).
Okręg nr 11 – Sołectwo Kolanowic – Waldemar Brisch (119), Joachim Stiller (53).
Okręg nr 12 – Sołectwo Dąbrówka Łubniańska – Maria Waleska (85), Roger Trela (62), Grzegorz Kaczor (32), Dorota Helfrycz (11).
Okręg nr 13 – Sołectwo Łubniany, ulice: Brynicka, Kościelna, Ogrodowa, Opolska od nr 1 do nr 99, Sadowa, Topolowa – Ryszard Buchta (112), Krzysztof Chaliński (42), Beata Wojciechowska (40), Sławomir Kwiatkowski (13).
Okręg nr 14 – Sołectwo Łubniany, ulice: Brzozowa, Dworcowa, Krótka, Krzyżula, Księdza Karola Łysego, Osowska, Piękna, Polna, Powstańców Śląskich – Rafał Blaszczyk (131), Janina Gędźba (83), Ludmiła Thorz (10).
Okręg nr 15 – Sołectwo Masów, Sołectwo Łubniany, ulice: Jagodowa, Kolanowska, Kwiatowa, Leśna, Malinowa, Opolska od nr 100 do końca, Sosnowa, Wrzosowa – Marek Zapisek (94), Henryk Janta (73), Bertold Kozielski (35), Waldemar Mirecki (27).
W gminie Popielów
Wyborczy sukces wójta Popielowa, Dionizego Duszyńskiego
Niedzielne wybory w gminie Popielów zakończyły się wielkim sukcesem dotychczasowego, wieloletniego wójta Dionizego Duszyńskiego i jego Komitetu Wyborczego Wyborców „Integracja – Rozwój – Przyszłość.” Niemający konkurenta gospodarz gminy uzyskał poparcie 80,17 % wyborców czyli za jego kandydaturą opowiedziało się 1924 głosujących, a przeciwko 476. Duszyński we wszystkich okręgach uzyskał duże poparcie, a bardzo duże w Starych Siołkowicach i Popielowie, gdzie przeważa elektorat Mniejszości Niemieckiej. Działacze mniejszościowi bardzo aktywnie wspierali wójta w trakcie kampanii przedwyborczej. O popularności Duszyńskiego, który funkcję wójta Popielowa pełni nieprzerwanie od pierwszych wolnych wyborów (przedtem był naczelnikiem gminy), świadczy fakt, że w wyborach 2010 głosowało na niego 1903 wyborców.
Frekwencja wyborcza nie była imponująca, bo wyniosła zaledwie 37,12 %, ale na pocieszenie można dodać, że do wyborów poszło nieco więcej mieszkańców aniżeli w 2010 r. Tradycyjnie też liczniej do wyborów szli mieszkańcy obwodów w Karłowicach (45,67%) i Stobrawie (44,77 %), chociaż i w tzw. wsiach napływowych nie ma reguły, bo najniższą frekwencję (28,79%) zanotowano w Kurzniach.
Wielki sukces wyborczy odniósł też jego Komitet Wyborczy „Integracja- Rozwój – Przyszłość”, z którego na radnych gminy startowało 9 kandydatów. Spośród nich mandaty radnych uzyskało 8 kandydatów, czyli będą mieli większość w 15-osobowej Radzie Gminy nowej kadencji.
Być może, zmieni się układ funkcji w samej Radzie, a na pewno w jej komisjach problemowych, bowiem w wyborach przepadli niektórzy dotychczasowi radni, którzy kierowali tymi komisjami. Przegrał też wiceprzewodniczący Rady. Jakie to będą zmiany, okaże się niebawem, ale z całą pewnością można już dzisiaj stwierdzić, że będzie kontynuowana dotychczasowa polityka i praktyka rozwoju gminy, poprawy warunków życia jej mieszkańców przy dużym wsparciu funduszy unijnych i we współpracy z Aglomeracją Opolską, Stobrawską Strefą Rehabilitacyjną, Lokalną Grupa Działania „Stobrawski Zielony Szlak”.
W wyborach do Rady Gminy
(+ilość głosów)
Okręg Nr 1
1. BAZYLIŃSKI Czesław, lat 62, zam. Lubienia
zgłoszony przez KOMITET WYBORCZY PSL – lista nr 1 – (78)
2. REICHERT Wioletta Patrycja, lat 34, zam. Lubienia
zgłoszona przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (45)
3. KACHEL Konrad Józef, lat 53, zam. Kaniów
zgłoszony przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (85)
4. STANKIEWICZ Paweł Bolesław, lat 39, zam. Lubienia
zgłoszony przez KWW WSPÓLNOTA PATRIOTYZM SOLIDARNOŚĆ – lista nr 20 – (17)
Okręg Nr 2
1. SLUGA Andrzej, lat 44, zam. Popielów
zgłoszony przez KOMITET WYBORCZY PSL – lista nr 1 – (55)
2. GAMROT Damian, lat 39, zam. Popielów
zgłoszony przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (92)
Okręg Nr 3
1. STAWIARSKA Anna Urszula, lat 37, zam. Popielów
zgłoszona przez KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP – lista nr 4 – (48)
2. GLATKI-MIKA Krystyna Anna, lat 34, zam. Popielów
zgłoszona przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (75)
3. SZPAJCHER Emilia, lat 60, zam. Popielów
zgłoszona przez KWW DEMOKRACJA INTEGRACJA ROZWÓJ – lista nr 21 – (35)
Okręg Nr 4
1. KILIAN Gerard, lat 62, zam. Popielów
zgłoszony przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16
Okręg Nr 5
1. MARYNIK Alojzy, lat 66, zam. Popielów
zgłoszony przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (52)
2. SZWAJA Sabina Jadwiga, lat 43, zam. Popielów
zgłoszona przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (103)
Okręg Nr 6
1. JONIENC Krystian Jan, lat 41, zam. Stare Siołkowice
zgłoszony przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (79)
2. IZYDORCZYK Danuta, lat 62, zam. Stare Siołkowice
zgłoszona przez KWW ODNOWA BIS – lista nr 17 – (64)
Okręg Nr 7
1. BECK Krzysztof Michał, lat 38, zam. Stare Siołkowice
zgłoszony przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (58)
2. MIŚ Sandra Magdalena, lat 27, zam. Stare Siołkowice
zgłoszona przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (87)
Okręg Nr 8
1. KUPCZYK Jerzy Jan, lat 67, zam. Stare Siołkowice
zgłoszony przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (69)
2. JAGIEŁA Halina Anna, lat 51, zam. Stare Siołkowice
zgłoszona przez KWW ODNOWA BIS – lista nr 17 – (48)
Okręg Nr 9
1. WITKOWSKI Marcin, lat 35, zam. Stare Siołkowice
zgłoszony przez KOMITET WYBORCZY PSL – lista nr 1 – (40)
2. ZARZYCKI Jan Ferdynand, lat 48, zam. Stare Siołkowice
zgłoszony przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (93)
Okręg Nr 10
1. FILIPP Christian Stefan, lat 43, zam. Nowe Siołkowice
zgłoszony przez KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP – lista nr 4 – (36)
2. JAKUBOWSKI Łukasz Grzegorz, lat 29, zam. Nowe Siołkowice
zgłoszony przez KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA – lista nr 16 – (12)
3. KUBIAK Jan Henryk, lat 62, zam. Nowe Siołkowice
zgłoszony przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (44)
Okręg Nr 11
1. DUDEK Alicja Karolina, lat 31, zam. Karłowice
zgłoszona przez KOMITET WYBORCZY PSL – lista nr 1 – (17)
2. NEGRYCZ-BEREZOWSKI Tadeusz, lat 62, zam. Karłowice
zgłoszony przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (85)
3. SEMENIUK Marzena Agnieszka, lat 29, zam. Karłowice
zgłoszona przez KWW NASZE KARŁOWICE – lista nr 19 – (51)
4. MĘKAL Andrzej Janusz, lat 19, zam. Karłowice
zgłoszony przez KWW WSPÓLNOTA PATRIOTYZM SOLIDARNOŚĆ – lista nr 20 – (15)
5. UHRYN Krystyna Barbara, lat 67, zam. Karłowice
zgłoszona przez KWW KRYSTYNY UHRYN – lista nr 22 – (47)
Okręg Nr 12
1. KUKLIŃSKA Anna Alicja, lat 46, zam. Karłowice
zgłoszona przez KOMITET WYBORCZY PSL – lista nr 1 – (53)
2. GÓRKA Stanisław Jerzy, lat 57, zam. Karłowice
zgłoszony przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (67)
3. SZYNKOWSKI Stanisław Ryszard, lat 28, zam. Karłowice
zgłoszony przez KWW NASZE KARŁOWICE – lista nr 19 – (124)
Okręg Nr 13
1. GIEŻA Alicja, lat 57, zam. Kurznie
zgłoszona przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (95)
2. KACZMAREK Renata Katarzyna, lat 33, zam. Kurznie
zgłoszona przez KWW WSPÓLNOTA PATRIOTYZM SOLIDARNOŚĆ – lista nr 20 – (47)
Okręg Nr 14
1. JARYNOWSKI Leopold, lat 65, zam. Stobrawa
zgłoszony przez KOMITET WYBORCZY PSL – lista nr 1 – (29)
2. BUDAS Władysław Zdzisław, lat 57, zam. Stobrawa
zgłoszony przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (87)
3. CHROMIK Elżbieta Danuta, lat 47, zam. Stobrawa
zgłoszona przez KWW DEMOKRACJA INTEGRACJA ROZWÓJ – lista nr 21 – (67)
Okręg Nr 15
1. GRUSZKA Maria, lat 60, zam. Rybna
zgłoszona przez KWW INTEGRACJA ROZWÓJ PRZYSZŁOŚĆ – lista nr 18 – (108)
2. PROKOPOWICZ Katarzyna Maria, lat 32, zam. Stare Kolnie
zgłoszona przez KWW DEMOKRACJA INTEGRACJA ROZWÓJ – lista nr 21 – (59)
Szerzej na temat wyborów w najbliższym wydaniu Echa Gmin Opolskich.