Euroscola Day, czyli „dzień szkoły europejskiej” to wyjątkowe wydarzenie dla szkoły. Celem tej akcji Europarlamentu jest przekazanie wiedzy o integracji europejskiej poprzez bezpośrednie doświadczenie. Uczniowie z 28 państw członkowskich UE są wybierani w drodze konkursu ogólnokrajowego, aby na jeden dzień stać się członkiem Parlamentu Europejskiego w jego siedzibie w Strasburgu.

 

Udział w Euroscola Day w grudniu 2014 to kolejny sukces uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu – szkoły o ugruntowanej, wysokiej pozycji wśród szkól średnich Opolszczyzny a nawet kraju (V miejsce w kraju – RANKING ZAWODOWY 2014), pozycji potwierdzonej tytułem „Złotej Szkoły 2014” za bardzo dobre wyniki osiągane przez naszych uczniów w egzaminach zawodowych i maturach.

Szkoła gromadzi uzdolnioną młodzież z całej Opolszczyzny. W bieżącym roku tylko z Gminy Dobrzeń Wielki uczy się w niej ponad 30 osób. Warto wspomnieć, że w „elektryczniaku” dba się nie tylko o poziom kształcenia technicznego, ale i oferuje szerokie możliwości rozwoju osobistego, poprzez liczne koła zainteresowań oraz szkolną orkiestrę dętą, najstarszą i jedną z nielicznych tego typu orkiestr szkolnictwa średniego – technicznego w regionie. Orkiestra prowadzi aktywną działalność koncertową występując nie tylko na terenie miasta Opola ale także na koncertach w kraju. Od września 2000 roku orkiestrę prowadzi Przemysław Ślusarczyk – kompozytor, dyrygent, manager kultury, dobrze znany w naszym regionie ze współpracy z zespołami ludowymi, m.in. „Kupskie Echo” z Kup, „Ligockie Wrzosy” z Ligoty Prószkowskiej.  Zresztą nie jedyny to nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola aktywnie działający w naszym środowisku.

 

Zaproszenie do udziału w symulacji sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu  jest nagrodą ogólnopolskiego konkursu Euroscola, rozgrywanego on-line poprzez portal https://euroscola.pl. Konkurs organizowany jest przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Właśnie w tym konkursie uczniowie opolskiego „elektryczniaka” po raz drugi zajęli najwyższe pozycje.

Poprzednio odwiedziliśmy Europarlament w kwietniu 2013 roku.

Udział w konkursie poprzedzony był intensywnymi przygotowaniami, zdobywaniem wiedzy na temat historii, geografii, gospodarki krajów Unii Europejskiej, jak i struktury samego Parlamentu Europejskiego, pod kierunkiem nauczycieli. Tegoroczna zwycięska drużyna została przygotowana przez panią Renatę Kisza-Świątek, nauczycielkę przedmiotów informatycznych.

 

Konkurs Euroscola prowadzony jest jednocześnie w wielu państwach Unii Europejskiej, uczniowie i opiekunowie zwycięskich zespołów spotykają się w Strasburgu wraz z innymi uczniami i nauczycielami z krajów UE.

 

Od uruchomienia projektu Euroscola w 1990 roku, tysiące uczniów spędziły bardzo pracowity dzień w siedzibie Parlamentu Europejskiego, podczas debat plenarnych, dyskusji w komisjach, wymiany poglądów z kolegami z całej Europy.

 

Delegacja uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu przybyła do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniu 19 grudnia 2014 już o 8 rano, razem z siedemnastoma innymi grupami. Tym razem wyjątkowo z Polski i Francji przybyły po dwie delegacje.

 

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa każda grupa została zapoznana szczegółowo z programem dnia, a następnie uczniowie pod opieką wyznaczonych pracowników udali się na spotkanie ze swoimi rówieśnikami – najpierw wspólne „francuskie” śniadanie w parlamentarnej stołówce, a następnie zwiedzili gmach parlamentu, zapoznali się z jego funkcjonowaniem, pracą posłów i administracji.

 

Gmach Europarlamentu, budynek nazwany „Louise Weiss” stał się obecnie wizytówką Strasburga, stolicy historycznej Alzacji.

Nowoczesny i charakterystyczny budynek zbudowano kosztem 470 mln euro w roku 1999, na skrzyżowaniu rzeki Ill i kanału Marna-Ren. Mieści się w nim sala posiedzeń plenarnych na ok. 785 miejsc dla posłów, 18 innych sal konferencyjnych i ponad 1100 biur parlamentarnych. A nawet oddział banku…

 

 

Nazwa budynku wywodzi się od nazwiska Luizy Weiss (1893-1983), pochodzącej z Alzacji francuskiej pisarki i dziennikarki, aktywnej na niwie polityki europejskiej.

W 1976 roku została uhonorowana najwyższym francuskim odznaczeniem, orderem Legii Honorowej, a w 1979 roku w wieku 86 lat została członkiem Parlamentu Europejskiego.

To właśnie wtedy odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego i od tego czasu deputowani do tego Parlamentu są wybierani w wyborach bezpośrednich przez obywateli państw członkowskich Wspólnot.

 

Gmach „Louise Weiss jest to główny budynek Europarlamentu, w którym odbywają się wszystkie głosowania i sesje plenarne.

 

Nauczyciele i przedstawiciele mediów, przybyli wraz z uczniami, mieli częściowo odrębny program, nastawiony na wzajemne poznanie się, rozmowy w grupach, wymianę doświadczeń i nawiązanie przyjaznej, przyszłej współpracy.

 

Wszyscy spotkaliśmy się ponownie na wielkiej sali posiedzeń parlamentu, łącznie na sali spotkali się delegaci z 18tu krajów unijnych, w tym ok. 40tu nauczycieli, 480 uczniów oraz liczni przybyli przedstawiciele mediów prasowych, którzy rejestrowali to wydarzenie.

 

Cały przebieg sesji plenarnych był nadawany na żywo w parlamentarnej telewizji internetowej (https://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/other-events/). Stąd można też pobrać wybrany fragment transmisji.

 

Sesja poranna w sali plenarnej obejmowała wykład wprowadzający na temat działań Unii Europejskiej a następnie prezentacje przybyłych szkół. Przedstawiciel każdej szkoły w krótkim wystąpieniu w wybranym języku (angielski, francuski lub niemiecki) opowiadał o swojej szkole, regionie, kraju.

Stanowiska parlamentarzystów są wyposażone w mikrofony, słuchawki dla odsłuchiwania tłumaczonych symultanicznie przez tłumaczy wypowiedzi i elektroniczne urządzenia do głosowania. Nikt, kto zna choć jeden z tych języków nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem – można było się przełączyć na ten język, który znamy najlepiej.

 

 

 

W czasie przerwy ok. godziny 13tej udaliśmy się na obiad – tym razem szczególnie wystawny, zapewne z okazji panującej i tu przedświątecznej atmosfery, a następnie rozegrano quiz „Eurogame”.

Uczestnicy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, podzieleni na wielonarodowe czterosobowe grupy, odpowiadali na pytania, z których każde było w innym języku. Szczególnym powodzeniem cieszyli się przedstawiciele Grecji – pytania zapisano w greckim alfabecie, oraz Węgier i Finlandii. Zabawa w „Eurogame” zmuszała nas do współpracy, komunikowania się, nawiązania bliższych relacji.

 

Po zakończeniu quizu pracownicy zebrali arkusze do sprawdzenia, a uczniowie rozeszli się do sal posiedzeń komisji tematycznych. Tu obradowali wspólnie nad ważnymi problemami Europy:

 

  1. Środowisko naturalne i energia ze źródeł odnawialnych: – jak wpływać na zmianę zachowań i jak promować zrównoważony rozwój?
  2. Wolność informacji i aktywne obywatelstwo: – jaką rolę odgrywają media w upowszechnianiu zagadnień odnoszących się do zjednoczenia Europy? W jakim stopniu przyczyniają się do powstania krytycznej opinii publicznej?
  3. Walka z marnotrawieniem żywności: Co możemy zrobić, aby zmniejszyć marnotrawstwo żywności, które wynosi do 89 mln ton rocznie, czyli 179 kg na osobę?
  4. Przyszłość Europy: – co należy zmienić by Europa była bliższa ideałowi młodego człowieka?
  5. Migracja i integracja: – jak zachować równowagę w społeczeństwie? Jak zarządzać migracją w regionie euro-śródziemnomorskim?
  6. Zatrudnienie ludzi młodych: – jakie kroki powinna podjąć Unia Europejska aby pomóc młodym ludziom w znalezieniu pracy?

 

Te trudne zagadnienia zostały przygotowane przez naszych uczniów przed wyjazdem w języku angielskim, pod kierunkiem pani Katarzyny Dworaczyńskiej, nauczycielki języka polskiego i angielskiego oraz opiekunki Szkolnego Koła Europejskiego „Euroelektryk”.

 

Zakończeniem debaty było sformułowanie wniosków z propozycjami rozwiązania problemu.

 

W tym czasie nauczyciele obradowali osobno, dyskutując o bieżących problemach w swoich krajach, ale również poruszane były tematy edukacji europejskiej oraz zawodowej w kontekście przyszłego zatrudnienia absolwentów. Debatę prowadzili i na pytania odpowiadali pracownicy Parlamentu.

 

O godzinie 16tej ponownie wszyscy uczestnicy Euroscoli spotkali się na Sali plenarnej. Spotkanie popołudniowe zaczęto od przedstawienia wniosków komisji tematycznych, a wszyscy uczniowie obecni na sali mieli możliwość głosowania za pomocą specjalnych kart w systemie elektronicznym,. Wyniki były natychmiast widoczne na telebimach, zarówno liczbowo, jak i w postaci obrazu pokazującego, kto i jak głosował. Sporo wniosków komisji wzbudziło kontrowersje pozostałych zebranych, niektóre z trudem uzyskały ponad 50% opinii na „tak”.

 

Zebrani młodzi parlamentarzyści mieli również możliwość zadawania pytań pracownikom Parlamentu Europejskiego i komentowania wniosków komisji tematycznych. Uczniowie nie wahali się zadawać trudne pytania.

Debatowano min.o tym czy należy przyjąć Turcję do Uni Europejskiej, co zrobić aby zażegnać kryzys i jak wzmocnić bezpieczeństwo. Grecy podnieśli sprawę swego dorobku kulturowego i zażądali zwrotu starożytnych arcydzieł z francuskiego Luwru a nasi uczniowie pytali jak pomóc polskim sadownikom, którzy przez rosyjskie embargo nie mogą sprzedać swoich owoców.

 

Kolejnym punktem Euroscoli był finał konkursu „Eurogame”. Najlepsze 4 drużyny zostały ubrane w kolorowe dresy i odpowiadały na pytania ze środka sali, zadania finałowe były zróżnicowane i zawierały wiele zagadek muzycznych lub dotyczących kultury.

Pozostali młodzi „parlamentarzyści” musieli pilnie śledzić pytania, gdyż od ich odpowiedzi, przekazywanych również za pomocą systemu do głosowania, zależała punktacja drużyny.

Wśród 16-tu finalistów, wybranych spośród niemal 500 uczestników konkursu, znalazł się również uczeń „elektryczniaka”, Przemysław Wójcik.

 

Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu i wręczono uczestnikom finału upominki.

 

Oprócz finału dla uczniów na podium konkursu „Eurogame” pojawiła się również zwycięska drużyna nauczycieli – i tu nie zabrakło naszego przedstawiciela, wspólnie z nauczycielkami z Francji, Grecji i Austrii nagrodę Eurogame odebrała Anna Strokowska z Dobrzenia Małego.

 

Po uroczystej ceremonii zakończenia Dnia Euroscoli z przemarszem z flagami obecnych państw oraz odegraniu hymnu UE, pełni wrażeń uczniowie opuścili Parlament.

 

Po krótkim postoju w centrum Strasburga i nocnym zwiedzaniu z naszym przewodnikiem, panią Magdaleną Śmieszek z ramienia opolskiego Biura Podróży „Glob”, które zapewniło nam dojazd i noclegi, wyruszyliśmy w całonocną drogę powrotną.

 

Uczniowie długo jeszcze przeżywali ten niecodzienny dzień, wśród komentarzy można było usłyszeć: „cudowne doświadczenie, zapamiętam to na całe życie”, „poznałem Węgierki i Holendrów”, „fajna dyskusja z ludźmi z innych krajów”, „wyjazd pomógł mi się zintegrować z klasą, osiągnąłem swój cel”, „chcę się uczyć francuskiego i tu wrócić”, „mógłbym tam pracować”, „bardzo fajnie, wszystko mi się podobało”, „tego się nie da opisać, tam trzeba być!”, „dzień Euroscoli w Parlamencie Europejskim bym niezwykłym przeżyciem.

Międzynarodowa współpraca z uczniami ze wszystkich zakątków Europy pokazała nam, jak bardzo potrzeba szukać wspólnego języka z naszymi europejskimi sąsiadami”, „program Euroscola był czymś niezwykłym i na pewno zostanie nam w pamięci do końca życia”.

.

 

Być może ktoś z absolwentów Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu, zainspirowany tym doświadczeniem, w przyszłości zasiądzie w poselskich ławach jako pełnoprawny eurodeputowany i osobiście będzie decydować o losach Unii Europejskiej.

 

Fotoreportaż z Dnia Euroszkoły można zobaczyć również na portalu społecznościowym Facebook, na oficjalnej stronie prowadzonej przez pracowników projektu:

 

Ale to nie wszystkie atrakcje tego wyjazdu. Przed wizytą w Strasburgu odwiedziliśmy stolicę Francji – Paryż. Podczas krótkiego pobytu we Francji, kolebce kultury promieniującej na całą Europę, nasza grupa zwiedziła Luwr – dawny pałac królewski w Paryżu, położony na prawym brzegu Sekwany. Po przeniesieniu dworu do Wersalu, król Ludwik XIV oddał Luwr artystom na potrzeby akademii malarstwa i rzeźby oraz na wystawy malarstwa, a w roku 1793 otwarto tu centralne muzeum republiki.

Największe wrażenie na uczniach zrobiły olbrzymie obrazy ze scenami batalistycznymi.

 

Zobaczyliśmy również katedrę Notre Dame z piękną szopką. Wieżę Eiffla obejrzeliśmy i w nocy, podczas wieczornego spaceru Polami Elizejskimi oraz przez Plac Pigalle na wzgórze Montmartre, jak i w dzień, wspinając się lub wjeżdżając windą, na kolejne jej poziomy. Wieża ta, skonstruowana specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku przez światowej sławy francuskiego architekta Gustawa Eiffel’a w momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie. Jej konstrukcja zainspirowała wiele podobnych wież na całym świecie, a najbliżej Opola znajdziemy jedyną w swoim rodzaju, bo konstrukcji drewnianej, wieżę radiostacji w Gliwicach. Gustaw Eiffel skonstruował również Statuę Wolności, dar Francji dla Ameryki.

 

Nie muszę chyba dodawać, że i Paryż i Strasburg właśnie przygotowywały się do świąt. Iluminacje bożonarodzeniowe, jarmarki świąteczne ciągnęły się kilometrami i dostarczyły dodatkowych, niezapomnianych wrażeń, mimo deszczowej pogody.

 

Fotoreportaż z tego wydarzenia możecie obejrzeć:

 

Anna Strokowska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info