Opolska Nagroda Jakości nie wzięła się z powietrza – jest „córką” Polskiej Nagrody Jakości. Wszystko zaczęło się w 2004 roku.
Do realizacji regionalnej nagrody Opolska Izba Gospodarcza dostała wytyczne i regulamin od Polskiej Nagrody Jakości. Wymogi i regulaminy na początku były znacznie prostsze niż dzisiaj. Ulegały jednak nieustannej modyfikacji. Dziś w dokumentacji trzeba przygotować dziewięć modułów dla każdego kandydata do nagrody. Trzeba w nich opisać każdego kandydata na podstawie bardzo dokładnie określonych wzorców. Te moduły są później konfrontowane przez ekspertów u kandydatów.
– Nagroda przetrwała i gorsze i lepsze czasy. Ma już dwadzieścia lat i nadal cieszy się ogromną popularnością – mówi Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej.
To konkurs prawdziwie elitarny. Nie ma drugiego takiego konkursu, w którym trzeba spełnić tak wygórowane wymagania. A wszystko jest sprawdzane przez ekspertów z Polskiej Nagrody Jakości. Przeprowadzają także indywidualne rozmowy z prezesami firm kandydujących. Dopiero wówczas eksperci wystawiają ocenę. Na podstawie ich raportu kapituła decyduje, czy kandydat jest laureatem, czy tylko wyróżnionym. Przygotowano do tego celu specjalna punktację: od 1 do 1000. Wszyscy którzy uzyskali poniżej 500 punktów są wyróżnieni. Dopiero powyżej 500 zyskuje się tytuł laureata.
– Kryteria są surowe, dlatego osoby, które zgłaszają się do tego konkursu muszą się wykazać rzeczywiście osiągnięciami w wielu obszarach – mówi przewodniczący kapituły Andrzej Drosik. – I muszę powiedzieć mamy w tym roku zacnych laureatów – dodaje.
Do konkursu zgłaszają się sami przedsiębiorcy. Na stronie Opolskiej Izby Gospodarczej udostępnione są wszystkie dokumenty, które należy złożyć, by wziąć udział w konkursie.
– Firmy i osoby, które te nagrody otrzymują tworzą potencjał gospodarczy regionu – mówił członek Zarządu Województwa Szymon Ogłaza. – Jestem pewny, że ta nagroda zdopinguje jeszcze laureatów, by polepszać swoje przedsiębiorstwa.
A humory laureatom dopisywały – czemu trudno się dziwić…
W XVI edycji konkursu Znakomity Przywódca, ustanowionego decyzją Prezydium Komitetu Polska Nagroda Jakości w 2007 r., który ma za zadania promować „Znakomitych Polskich Menadżerów – Przywódców”, swoją pracą przyczyniających się do ciągłego doskonalenia zarządzania organizacją, Kapituła Opolskiej Nagrody Jakości przyznała 3 statuetki „Znakomitego Przywódcy”. Otrzymali je:
– Mateusz Widocki, zastępca kanclerza Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu,
– Łukasz Baran, dyrektor Ośrodka Szkolenia Operatorów Maszyn Roboczych SOMAR s.c. z Brzegu,
– Daniel Cupriak Prezes Zarządu #Agroas.
Wyróżnienie w XX konkursie „Opolska Nagroda Jakości 2023”:
– Kancelaria Tłumacza Przysięgłęgo i Mediacji Andrzej Lidychowski,
Nagrody główne:
– Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie Brzeg,
– Paretti Sp. z o.o. Sp. k. z Opola,
– Asterm – Andrzej Szmigiel z Kluczborka,
– APN Sentium Opole/Rzeszów Sp. z o.o. z Opola,
– Atlantis Deweloper Opole Sp. z o.o.
– Hengst Filtration Poland sp. z o.o. z Gogolina,
– Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu przy Politechnice Opolskiej,
– GTV Office Sp. z o.o. z Ozimka.
Fot. kapitan