To już  21. edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, której towarzyszą konkursy, cykle i projekcje filmowe, pokazy, spotkania z aktorami i reżyserami oraz wiele innych. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 6-14 października w różnych miejscach Opola. 

Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu są konkursy: Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który oceniany jest w trzech kategoriach: dokument, fabuła i animacja oraz Konkurs Filmów Amatorskich. Odbywa się także Konkurs Główny, który prezentuje publiczności twórczość filmowców, którzy dopiero zaczynają przygodę z karierą filmową. Dzięki temu mają szansę, by pokazać swoje produkcje szerszemu gronu odbiorców.

O Opolskie Lamy walczą filmy: Doppelgäger. Sobotwór, reż. Jan Holoubek; Chrzciny, reż. Jakub Skoczeń; Chleb i sól, reż. Jacek Lusiński i Apolonia, Apolonia, reż. Lea GlobLaureatów konkursu wybierze jury oraz publiczność poprzez przyznanie nagrody publiczności. Z kolei tegoroczne pokazy filmowe odbywają się w: Kinie Meduza, Kinach Helios (Solaris i Karolinka), Miejskiej Bibliotece Publicznej, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i Galerii Sztuki Współczesnej. Ponadto na terenie Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej.

– To już 21. edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, mamy bardzo dużo filmów, trzy konkursy. Najmłodszy z nich to konkurs pełnometrażowy filmów fabularnych i dokumentalnych, który odbywa się w dużej mierze w Kinie Helios w Solarisie i Karolince. Mamy dużo pokazów przedpremierowych, bardzo dużo gości. Honorową Lamę zaś w tym roku dostaje Agnieszka Żulewska, nasza wybitna aktorka – mówił Rafał Mościcki, dyrektor Festiwalu Flmowego Opolskie Lamy. – Wydarzeń jest naprawdę sporo, a wszystko zwieńczone zostanie Kinem Samochodowym w sobotę, 14 października. Jesteśmy też w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, w Bibliotece Miejskiej, byliśmy Galerii Sztuki Współczesnej. Będziemy jeszcze m.in. na Politechnice Opolskiej i w Studenckim Centrum Kultury na Galii Finałowej, gdzie m.in. odsłonimy naszą nową figurę lamy.

Przez ostatnie kilka dni publiczność mogła zobaczyć różnorodne produkcje, które dotyczyły chociażby problemów współczesnego świata, doświadczanych przez jednostkę emocji – od radości i szczęścia, po smutek i strach – czy przekroju panoramy społecznej. Wszystkie filmy łączy zaś sprawa Polski. Jak możemy przeczytać na stronie festiwalu: „Nasz festiwal będzie swoistym oknem, przez które będzie można wyjrzeć i zobaczyć wiele oblicz współczesnej Polski – od wsi, przez małe miasteczka aż po zakamarki stolicy”.

Spora część festiwalu już za nami, ale czeka jeszcze m.in. Gala Finałowa, która odbędzie się już 13 października o godz. 20:00 w Studenckim Centrum Kultury. Bezpłatne pokazy, konkursy czy spotkania umożliwiają zarówno widzom, jak i twórcom poszerzenie horyzontów, inspirowanie się, edukowanie, korzystanie z rozrywki oraz odkrywanie nowych trendów polskiej kinematografii. Ponadto w tym roku statuetkę Honorowej Lamy odbierze Agnieszka Żulewska. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 16 października w Strzeleckim Domu Kultury.

Więcej o Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy przeczytasz tutaj: https://festiwal.opolskielamy.pl/poznaj-festiwal/o-festiwalu/

Portal i miesięcznik Opowiecie.info sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

fot. Milena Skóra

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.