Podczas finału jubileuszowej edycji „Ze Śląskiem na ty” nagrodzono 28 z 45 przysłanych prac. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek (24.11) w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Do konkursu zgłoszono 45 prac w czterech kategoriach. Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych wysłali ich 6, uczniowie klas V-VI szkół podstawowych – 22, uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych – 7, natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli – 10. Oceniło je jury w składzie: dr hab. em. prof. UO Teresa Smolińska, prof. zw. dr hab. Bogusław Wyderka, ks. dr Henryk Kałuża oraz redaktor Piotr Badura. Kapituła ta nagrodziła 28 osób.

W kategorii I – dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych – nagrody odebrały Hanna Flak, Ewelina Danisz, Lena Kratofil i Kamil Król. Spośród prac uczniów klas IV-VI doceniono natomiast te autorstwa Patryka Moja, Patrycji Danisz, Dominika Macioszka, Julii Danisz, Wiktorii Ulatowskiej, Laury Kołodziej, Fabiana Laxego, Hanny Stręciok, Faustyny Gabor, Leny Morawskiej, Laury Goli i Julii Gabor.

– Pisałem o oleskich młynach, oczywiście po śląsku. W jednym z nich zatrudniony był kiedyś mój pradziadek. W tym roku zmarł, ale zdążył mi jeszcze poopowiadać, jak wyglądała taka praca. A opowiadał pięknie, mimo że miał już 93 lata – mówił Patryk Moj. – W moim domu czasami się gołdoł, śląskiego używam też w rozmowach z innymi osobami, które się nim posługują. Jestem dumny z tego, że też do nich należę. Czasami nawet łatwiej porozumieć się z kimś po śląsku niż po polsku.

Wśród uczniów klas VII i VIII jury najbardziej spodobały się prace, które napisały: Emila Wahl, Samanta Hulin, Julia Rataj, Antonina Wojdyła i Roksana Ledwig. Z kolei w czwartej kategorii, dla uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych, kapituła nagrodziła: Sylwię Kondzielę, Jadwigę Lizon, Joannę Kolańską, Barbarę Bukład, Waltera Czoka, Huberta Nankę i Agnieszkę Bartoń.

Galę konkursową prowadziły Teresa Zielińska, Magdalena Wyzdak i Katarzyna Nalewaja, które prezentowały też nagrodzone prace. Oprócz tego widzowie obejrzeli występy artystów: szkolnego chóru Rondino z Brożca pod kierownictwem Ewy Magosz oraz Zespołu Śląskiej Pieśni Ludowej „Silesia” z Dąbrówki Łubniańskiej, z którym gościnnie wystąpił saksofonista Jacek Hornik. Na laureatów i widzów czekał również poczęstunek.

– Nasz konkurs od trzech dekad wychodzi naprzeciw ludziom, którzy chcą opowiedzieć historię związaną z naszym regionem. Prace dotyczą przede wszystkim spraw rodzinnych, sfery zawodowej, tradycji, ważnych wydarzeń i poszukiwań przodków – podkreślał Krystian Czech, pomysłodawca i koordynator konkursu. – Przez 30 lat powstało mnóstwo prac, wciąż dostajemy ich sporo, tak jak było to w tym roku. Wiele osób nie wyobraża już sobie naszego regionu bez tego konkursu. Przedsięwzięcie spełnia więc swoją rolę, to też ważny element życia społeczno-kulturalnego tutejszych terenów.

30. edycję konkursu „Ze Śląskiem na ty” zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Inicjatyw Kulturalnych w Gminie Łubniany „Animator” przy współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Opolu, Muzeum Wsi Opolskiej i Stowarzyszeniem Odnowy Wsi Brynica. Wydarzenie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego, a patronatem honorowym objął go marszałek Andrzej Buła. Portal internetowy i miesięcznik Opowiecie.info sprawował natomiast patronat medialny.

fot. Tomasz Chabior

Wyniki 30. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego
„Ze Śląskiem na ty”:

Kategoria I (uczniowie klas I-IV szkół podstawowych):

I nagroda: Hanna Flak – „Ło Aleksie, co skorzupa klepoł”

II nagroda: Ewelina Danisz – „Mojy korzynie”

Wyróżnienia:

Lena Kratofil – „Bery w Dambiu”

Kamil Król – „Jak mój ujek Achim został kolarzem”

 

Kategoria II (uczniowie klas V-VI szkół podstawowych):

I nagroda: Patryk Mój – „Łoleskie muny”

II nagroda: Patrycja Danisz – „Gbursky zwycaje i tradycje”

III nagroda: Dominik Macioszek – „Brat i śwager mojej prapraołmy Marty”

III nagroda: Julia Danisz – „Historia młyna wodnego z Siołkowic”

III nagroda: Wiktoria Ulatowska – „Praołpa Józef na flusie”

Wyróżnienia:

Laura Kołodziej – „Kuń jaki je kozdy widzi, ale nie kozdy mu przaje tak jak joł”

Fabian Laxy – „Siołkowicki fussbal, a moja pasja”

Hanna Stręciok – „Kobiety w mojej rodzinie”

Faustyna Gabor – „Jak to moja Starka rada przy blasze stojom”

Lena Morawska – „Mój ołpa i jego gołambie”

Laura Gola – „Mój praołpa muzykant”

Julia Gabor – „Fritz Bernitzky malyrz zdzieszowickygo kojscioła”

 

Kategoria III (uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych):

I nagroda: Emila Wahl – „Łodpust na farze w Raszowej”

II nagroda: Samanta Hulin – „Mojół praółma Grejta”

III nagroda: Julia Rataj – „Jak Oma Krysia bóła mało”

Wyróżnienia:

Antonina Wojdyła – „Rodzinne tradycje”

Roksana Ledwig – „My siedym lołt budowali swój dom”

 

Kategoria IV (uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli):

I nagroda: Sylwia Kondziela – „Mój tata i nasza krawieckoł tradycja rodzinnoł”

II nagroda: Jadwiga Lizon – „Podborzany – jeszcze nasze czy już wasze”

Wyróżnienia:

Joanna Kolańska – „Spacer przyrodniczo-historyczny”

Barbara Bukład – „Po stu latach…”

Walter Czok – „Karytka”

Hubert Nanko – „Lygynda ło stracónych kulach z Zagwizdzie”

Agnieszka Bartoń – „Farskoł studoła”

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.