Prezydent zapowiedział utworzenie w Opolu nowego Branżowego Centrum Umiejętności. Będzie to druga tego rodzaju placówka w mieście – a jednocześnie pierwsza w Polsce kształcąca w dziedzinie poligrafii, introligatorstwa i opakowań.

Inwestycja pochłonie 12,8 mln złotych, z czego 11 mln pochodzi z dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
Partnerami
miasta w tym projekcie są Polska Izba Druku i Park Naukowo-Technologiczny.
Jak zauważył prezydent korzyści dla miasta będą ogromne:

Opole jest dumne z tego, że jest ośrodkiem akademickim, ale doceniamy również szkolenie zawodowe, bo ono jest niezwykle potrzebne kiedy mówimy o rynku pracy, o konkretnych umiejętnościach, o przemyśle, który wymaga fachowców. Branża, w kierunku której będzie kształciło nowo powstające BCU, notuje w ciągu roku ponad 16 miliardów obrotów, a Polska w tej dziedzinie zajmuje piąte miejsce w Europie.

Drukarstwo wielu osobom kojarzy się z gazetą. Ale drukarstwo to także tkanina zadrukowana, to są nalepki na samochodach, to są oklejone autobusy. To miliony ton zadrukowanego papieru i folii, jeżeli chodzi o opakowania. To potężny przemysł, a Polska jest jednym z głównych centrów wytwarzania produktów z nadrukiem w tej części świata mówił Jacek Kuśmierczyk, prezes Polskiej Izby Druku.

Jak zauważył – opolska inicjatywa jest niezwykle istotna, bo choć przemysł poligraficzny i opakowań z nadrukiem zatrudnia w Polsce 55 tys. ludzi i przynosi 1,5%. dochodu narodowego, rozpaczliwie brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Dobry proces kształcenia to w efekcie wysokiej klasy specjaliści, którzy są później zatrudniani przez ogromne koncerny spożywcze, firmy produkujące elektronikę, zakłady, które zajmują się elektromobilnością. Wszędzie tam występują procesy druku. Mam ogromne nadzieje, że opolska inicjatywa przysporzy polskiej i być może nie tylko polskiej gospodarce specjalistów, których my dzisiaj nie jesteśmy w stanie znaleźć.

Dziś lokalizacja inwestycji to nie jest tylko infrastruktura, to nie jest tylko otwartość samorządu lokalnego, ale t dostęp do fachowej siły roboczej – mówił prezes Kuśmierczyk. – Osobiście jestem związany z Opolszczyzną od pewnego czasu, ponieważ bierzemy udział w fantastycznym projekcie, Festiwalu Książki, który w tej chwili jest jedną z najważniejszych tego typu imprez w Polsce. Życzę państwu i sobie, żeby Branżowe Centrum Umiejętności tak się rozwinęło, jak Festiwal Książki, a może i jeszcze bardziej, bo skala przedsięwzięcia ma potencjał międzynarodowy.

BCU będzie działać przy Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu. Na jej funkcjonowanie zostaną wyremontowane sale przeznaczone na pracownie zawodowe (w tym introligatornię i pracownię druku) oraz salę konferencyjną.
Docelowo placówka ma wydawać certyfikaty
potwierdzające kwalifikacje z zakresie prowadzenia maszyn drukujących nowej generacji oraz nowoczesnych technik introligatorskich. Do czerwca 2026 roku ma wyszkolić łącznie 300 osób – 180 dorosłych, 30 nauczycielek i nauczycieli oraz 90 osób w wieku szkolnym.
Start Branżowego Centrum Umiejętności zaplanowano na 1 stycznia 2025 roku.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze