Czy szkoły respektują powszechnie obowiązujące prawo? Czy przestrzegają praw dziecka i praw człowieka – zarówno w odniesieniu do uczniów, ale też rodziców i kadry nauczycielskiej?
Jak egzekwować swoje prawa, gdy szkoła przekracza granice władzy?
Prawa człowieka w szkole będą tematem spotkania towarzyszącego trwającej w Galerii Sztuki Współczesnej „Wystawie przedśmiertnej” Karoliny Wojtas
Gościnią GSW będzie Alina Czyżewska – aktywistka społeczno-polityczna, znana z walki o transparentność instytucji publicznych, a także prawa uczniów i dzieci. Od 2015 roku związana jest z Siecią Obywatelską Watchdog Polska. Ujawniła m.in. zjawisko przemocy w teatrach (w tym w Teatrze Dramatycznym w Warszawie za rządów Tadeusza Słobodzianka), a także plagiat i nieprawidłowości w konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego, który wówczas wygrała Monika Ożóg. W odpowiedzi na te zarzuty opolski urząd marszałkowski pozwał Alinę Czyżewską, zarzucając jej naruszenie dóbr osobistych województwa opolskiego – jednak sąd uniewinnił Czyżewską, argumentując, że działała w obronie uzasadnionego interesu społecznego i to dzięki jej inicjatywie, a nie UMWO, ujawniono nieprawidłowości w organizowaniu konkursu.
Wykłada w Collegium Civitas i SWPS o społeczeństwie obywatelskim i o narzędziach demokracji.
Obecnie w swoich działaniach skupia się głównie wokół szkolnictwa i praw uczniów – i temu zagadnieniu poświęcone będzie czwartkowe spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej.
Spotkanie będzie się składać z dwóch części:
o godz. 14:00 – otwarte spotkanie „Nawet nie wiemy, że je łamiemy. Prawa człowieka w szkole”
dedykowane uczennicom i uczniom od 13 roku życia oraz rodzicom wspierającym i nauczycielom;
o godz. 16:00 – warsztaty „Prawa człowieka w szkole. Co robić, kiedy są naruszane?”.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy: mmis@galeriaopole.pl