Powiat Opolski jako lider cyfrowych innowacji w geodezji robi kolejny krok i ma szanse jako pierwszy w województwie i jeden z pierwszych w Polsce zastosować sztuczną inteligencję do prowadzenia i aktualizowania ewidencji gruntów i nieruchomości. Proces wdrożenia sztucznej inteligencji (AI) w geodezji ma w tej chwili miejsce we Wrocławiu.

– Stawiamy na innowacje, które pozwalają nam na efektywniejszą pracę – mówi Edyta Wenzel – Borkowska. – Sztuczna inteligencja wraz z uczeniem maszynowym umożliwia automatyczną analizę i aktualizację naszego rejestru publicznego, który służy do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, co jest kluczowe dla szybkości i dokładności naszych działań. Dzięki temu mieszkańcy naszego powiatu mogliby liczyć na jeszcze lepszą obsługę i szybszy dostęp do aktualnych danych.

Powiat opolski już wcześniej udowodnił swoją innowacyjność. Jako pierwszy w regionie zastosował drona do celów geodezyjnych. Wcześniej był liderem cyfryzacji i wprowadzenia e-usług geodezyjnych i kartograficznych we wszystkich powiatach Opolszczyzny, w mieście Opolu i w Urzędzie Marszałkowskim.

– Nasze dotychczasowe doświadczenia i przecieranie szlaków,  jak chodzi o cyfryzację, pokazały jak dużo możemy zyskać dzięki otwartości na nowe technologie – zaznacza starosta opolski Henryk Lakwa.

– Cyfryzacja w powiatowej geodezji nie byłaby możliwa bez wsparcia samorządu – podkreśla Edyta Wenzel – Borkowska. – Zresztą to, że zaangażowaliśmy się w projekt e-usług geodezyjnych i kartograficznych, jako koordynator zmian, które objęły całe województwo, to była inicjatywa starosty po rozmowach w Warszawie. To on przyszedł do nas z tym pomysłem, nie my do niego. Projekt nie był łatwy, ale udało się.

– Jako samorządowcy mamy obowiązek wspierać takie inicjatywy, które przynoszą realne korzyści naszym mieszkańcom. To ważne, aby być na bieżąco z technologicznymi nowinkami i wykorzystywać je dla dobra społeczności – podkreśla starosta.

Obecnie priorytetem jest pozyskanie niezbędnych pieniędzy oraz dalsze planowanie etapów wdrożenia sztucznej inteligencji w pracy geodezyjnej. – To dopiero początek naszej drogi ku pełnej cyfryzacji. Jestem przekonana, że dzięki temu projektowi uda nam się jeszcze bardziej usprawnić pracę geodetów i podnieść standardy obsługi mieszkańców – podsumowuje naczelniczka Wydziału Geodezji.

Inicjatywa Powiatu Opolskiego świadczy o tym, że nawet lokalne samorządy mogą być liderami w dziedzinie nowych technologii, pokazując, że inwestycje w innowacje są kluczem do rozwoju i podnoszenia jakości życia mieszkańców.

Fot. Monika Kluf

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.