Projekt audytu krajobrazowego województwa opolskiego stworzony przez Departament Polityki Przestrzennej i Regionalnej UMWO został dzisiaj udostępniony do szerokich konsultacji. To opracowanie ma pomóc w ochronie tego, co w krajobrazie regionu jest najcenniejsze.

Audyt krajobrazowy  sporządzany jest dla każdego województwa.  Jego celem jest identyfikacja krajobrazów występujących w regionie i wskazanie krajobrazów priorytetowych, najcenniejszych oraz rekomendacji dla ich ochrony.

– Prace nad przygotowaniem tego dokumentu trwały długo, bo też długo powstawały przepisy regulujące ten proces – mówił marszałek województwa Szymon Ogłaza. – W wyniku tych prac powstał kompleksowy, bardzo bogaty dokument i warto, by wszystkie zainteresowane instytucje i samorządy mogły usłyszeć od jego autorów, jak był tworzony, co zawiera i skąd takie wyniki – mówił marszałek.

Wymogi ustawy zobowiązują do przedstawienia audytu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Zespołowi Opolskich Parków Krajobrazowych oraz radom gmin i właśnie wszystkie te instytucje zostały zaproszone na konferencję 31 lipca do urzędu marszałkowskiego.  Po zapoznaniu się z dokumentem będą mogły wyrazić swoją opinię i przedstawić uwagi do niego, a mają na to czas do końca września. Po przeanalizowaniu tych uwag audyt krajobrazowy zostanie przekazany przez zarząd województwa do szerokich konsultacji społecznych – planowane są one na przełomie października i listopada br.

W ramach audytu powinny m.in. zostać wyznaczone tzw. krajobrazy priorytetowe, czyli obszary szczególnie cenne dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, ruralistyczne lub estetyczno-widokowe.

Wskazania co do kształtowania i ochrony tych krajobrazów będą uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego gmin oraz województwa. W wyniku opracowania audytu mogą także zostać wychwycone: nie będące zabytkami obiekty o ważnych wartościach estetycznych, emocjonalnych lub obiekty unikatowe, cenne dla jakości przestrzeni miejskiej; zagrożenia dla krajobrazów w postaci chaosu wizualnego, w tym reklamowego w przestrzeniach publicznych i w pasach dróg oraz mogą zostać sformułowane wskazania dla ustaleń uchwały krajobrazowej, z uwzględnieniem lokalnych form architektonicznych, w tym dla przestrzeni dostępnych publicznie.

A z projektem audytu krajobrazowego województwa opolskiego można się zapoznać na stronie BIP.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.