Otwarta dzisiaj ekspozycja jest zwieńczeniem trzydniowego pleneru plastycznego zrealizowanego przez Muzeum Śląska Opolskiego w dniach 14-16.05.2024 r. w Domu Artysty w Głuchołazach. Udział wzięła w nim młodzież z Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych imienia Jana Cybisa w Opolu. Plener sfinansował samorząd województwa opolskiego.

Organizatorom chodziło o popularyzację twórczości Jana Cybisa, ze szczególnym uwzględnieniem znakomitych akwarel i gwaszy, które artysta namalował podczas pobytu w Głuchołazach w lipcu 1966 roku.

Na zaproszenie Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i władz województwa opolskiego, z inicjatywy ówczesnego posła Ryszarda Hajduka, latem 1966 roku Jan Cybis odbył podróż po Śląsku Opolskim. Po raz pierwszy zwiedził wówczas rodzinne strony: Paczków, Otmuchów, Nysę, Racibórz, Opole czy Górę św. Anny. Blisko 4 tygodnie mieszkał wraz z żoną Heleną Zarembą w hotelu „Leśnym” w Głuchołazach, gdzie szkicował, malował gwasze oraz akwarele z motywami pejzażowymi miasteczka i jego okolic. W tym czasie zapisał w swoim dzienniku:

„Moje głupie akwarele są najlepsze na razie ze wszystkiego, co robię. Pospieszne, tylko na odruch, łatwość szybko schnącej farby […] Toteż na ogół podobają się bardziej niż moje płótna”.

Kilka – prac z tego mistrzowskiego cyklu znajduje się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawę otworzyła dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego Iwona Solisz.

Uczniowie opolskiego „plastyczniaka” bez wątpienia sprostali zadaniu. Przedstawione dzisiaj przez nich prace dowodzą, że po pierwsze – rozumieją prace patrona swej szkoły Jana Cybisa, a po drugie świetnie radzą sobie z pozornie tylko łatwa techniką malarską jaką jest akwarela. – To nie jest prosta sprawa, akwarela trochę żyje własnym życiem – przyznała Joanna Krawczyk-Gluch, gospodyni pleneru. Ona także  z podziwem oglądała dzisiaj efekty pracy młodych artystów.

Uczestniczący w plenerze: Oliver Abramik, Paulina Bekiesch, Zuzanna Dec, Emilia Gola, Oliwia Konop, Maria Kostrzewa, Magdalena Kowaczek, Lnhaaną Knychas, Marcus Kuźnicki, Inga Latała, Sonia Marusińska, Konstancja Piechura, Sara Prodlik, Marcel Rupowski, Maja Rzodkowska, Bianka Sosna, Zuzanna Stańczyk, Justyna Sudół, Sofiia Sahschilova, Roksanaa Żurowska, Marta Kurek i Oliwia Zajączkowska.

Wystawę oglądać będzie można do 28 września.

Fot. kapitan

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.