Premier i minister Tomasz Siemoniak spotkali się w urzędzie wojewódzkim we Wrocławiu z wojewodami i szefami służb. W spotkaniu uczestniczyła wojewoda opolska Monika Jurek.

– Odebrałem meldunek od wojewodów z obszarów najbardziej zagrożonych: Małopolski, Opolskiego, Dolnośląskiego, Lubuskiego, Wielkopolski i Śląska – mówił premier Donald Tusk. – To obszary, w których można spodziewać się zagrożeń. Służby państwa są w wysokiej gotowości i dyspozycji. Nasza infrastruktura zda ten egzamin o wiele lepiej niż w przeszłości. Służby i ludzie odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo są na nim skoncentrowani i wiedzą, że najbliższe dni to będzie pełna koncentracja sił 24 godziny na dobę – zapewniał premier.

Jednocześnie uspokajał – Jeśli się można czegoś spodziewać, i na to jesteśmy przygotowani, to oczywiście lokalnych podtopień czy tak zwanych powodzi błyskawicznych zlokalizowanych w konkretnym miejscu. Prognozy pogody nie są przesadnie alarmujące, ale nie lekceważymy oczywiście żadnego sygnału. Na wszelkie zdarzenia chcemy być perfekcyjnie przygotowani.

Sytuacja pogodowa jest lepsza niż przewidywały prognozy – uważa premier Donald Tusk

– Jesteśmy w ścisłej współpracy z samorządami, ze starostami, z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie spodziewamy się sytuacji bardziej kryzysowych – zapewniał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. – Wojewodowie otrzymali od premiera polecenie, że w tym momencie jest to absolutnie najważniejsza sprawa, a wszystkie inne rzeczy przez dwa, trzy dni będą na dalszym planie. Liczymy, że zmobilizowane środki będą wystarczające, tak aby w pasie zagrożenia każdy obywatel mógł czuć się bezpiecznie. Dokonaliśmy przeglądu zasobów w województwach i służbach. Wszyscy jesteśmy dobrze przygotowani i gotowi. Apeluję do wszystkich o szczególną uwagę, jeśli chodzi o komunikaty i dyspozycje służb oraz władz wojewódzkich – przekazywał minister Tomasz Siemoniak.

Konferencja prasowa Premiera Donalda Tuska po odprawie ze służbami.

 

——

Niż genueński wywołał powodzie błyskawiczne w Słowenii, Serbii i Chorwacji. Jak przewidują synoptycy  fala najobfitszych opadów dotrze w nocy z piątku na sobotę nad Sudety, Kotlinę Kłodzką  i  południową część województwa opolskiego. W kolejną noc najmocniej padać będzie w Tarach i na Podhalu i województwach małopolskim i śląskim. W niedzielę fala przemieści się znów na Opolszczyznę i Dolny Śląsk.

——

Jak informuje Gabinet Wojewody Opolskiej:

W powiecie nyskim podjęto następujące działania prewencyjne:

a)    w dniu wczorajszym – 12 września br. gmina Nysa prowadziła akcje zabezpieczające dwie miejscowości – Morów oraz Hajduki Nyskie. W Morowie został ustawiony wał z rękawów przeciwpowodziowych wzmocniony workami z piaskiem na ok. 150/200 metrów i zadysponowano piasek ok. 40 ton.
b)    Hajduki Nyskie  – zadysponowano ok. 20 ton piasku. Strażacy ustawili zaporę przy rzece Cielnica w najniżej położonym miejscu, tak aby przy ewentualnym wzroście wody ta nie wylała na drogę odcinając tym samym mieszkańców od drogi wyjazdu z miejscowości.
c)    gmina Paczków: w miejscowościach Dziewiętlice, Ujeździec i Gościce zeskładowano piasek i worki. Obłożono workami z piaskiem Przedszkole w Paczkowie.
d)    gmina Głuchołazy zabezpieczono workami z piaskiem Szpital Powiatowy, ul. Kraszewskiego i ul. Moniuszki.
e)    W dniu 12.09.2024 r. Starosta Nyski wprowadził od godz. 18.00 pogotowie przeciwpowodziowe na terenie wszystkich gmin. W dniu dzisiejszym (13.09.2024 r.) o godz. 7.30 odbyło się posiedzenie PZZK.
f)    W dniu 13.09.2024 r. powiat nyski zwrócił się do WBiZK o wypożyczenie ładowarki do piasku dla komendy Powiatowej PSP w Nysie oraz udostępnienie 20 000 tys. worków na piasek.
g)    Dnia 13.09.2024 r. Starostwo Powiatowe w Nysie złożyło do WCZK wniosek w sprawie wydzielenia sił i środków SZ RP do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej.

Powiat strzelecki informuje o możliwościach zakwaterowania ewentualnych zasobów ludzkich z zewnątrz do prowadzenia działań przeciwpowodziowych:

a)    w gminie Strzelce Opolskie jest to ok. 100 łóżek z pościelami (w placówkach oświatowych, głownie w Strzelcach Opolskich),
b)    w gmina Zawadzkie jest to 10 miejsc (hotel),
c)    w gmina Ujazd jest to 8 miejsc w Domu Wiejskim w Niezdrowicach.

W powiecie prudnickim podjęto następujące działania prewencyjne:

a)    w związku z pogarszającą się sytuacją meteorologiczną w dniu 13.09.2024 r. zebrał się sztab kryzysowy Burmistrza Prudnika, podczas którego zdecydowano o wprowadzeniu od godz. 8:45 pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy.

1)    Prognoza pogody dla województwa opolskiego przewiduje się:
    intensywne opady deszczu, miejscami powyżej 90 mm w czasie do 24 godzin dla wszystkich powiatów;
    silny wiatr do 70 km/h w porywach do 85 km/h dla powiatu: nyskiego.

Planowane działania:

1)    Przygotowanie dedykowanych sił i środków do zabezpieczenia newralgicznych obiektów i miejsc wytypowanych jako zagrożonych;
2)    Zlecenie samorządom przygotowania miejsc dla ludności potencjalnie ewakuowanej z zagrożonych terenów oraz dla dodatkowych sił ratowniczych spoza województwa;
3)    Przemieszczenie sprzętu przeciwpowodziowego z magazynu wojewódzkiego na teren zagrożonych powiatów;
4)    Wystąpienie z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o wydzielenie sił i środków SZ RP do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej;
5)    Monitorowanie sytuacji i reagowanie na pojawiające się negatywne zdarzenia.

 

 

Fot. Państwowa Straż Pożarna/Krzysztof Pisz, gov. pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.