Od godz. 8:00 szpital polowy przy HALA NYSA gotowy na przyjęcia pacjentów!

Działalność szpitala będzie obejmowała przyjęcia ambulatoryjne, wstępną ocenę, stabilizację stanu zdrowia pacjentów, zalecenia lekarskie, ewentualnie jeśli zachodzi konieczność dalszej pomocy specjalistycznej – wskazanie ścieżki postępowania procedur medycznych.
Na placówce dokonywane są wstępne zaopatrzenia, wstępne podstawowe zabiegi medyczne i podstawowa diagnostyka.

W przychodni „Optima Medycyna” przy ul. Brackiej 1 w Nysie każda zraniona osoba może bezpłatnie zaszczepić się przeciw tężcowi, bez względu na rejonizacje. Przychodnia czynna całą dobę.

Władze Nysy apelują by nie korzystać z placów zabaw, które były zalane oraz by nie wysypywać do piaskownic piasku z worków, które miały styczność z wodą . Worki (pełne lub puste) należy wyrzucić. Służby działają cały czas i odbierają odpady. Można je oddać do punktów PSZOK.
Ponawiają także apel o nie wchodzenie do I i II części Parku Miejskiego, gdzie podmyło wiele drzew i wciąż istnieje ryzyko ich przewrócenia się.

Bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób poszkodowanych w powodzi uzyskać można od dzisiaj (19 września ), od godziny 11:00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie ul. Piastowska 33 a

Woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do spożycia do odwołania. Można używać jej tylko do celów sanitarnych – informują Wodociągi i Kanalizacja ,,AKWA ” Sp z oo w Nysie.
Nie dotyczy to miejscowości: Wierzbięcice, Lipowa, Domaszkowice, Kępnica, Goświnowice, Radzikowice, Sękowice, Koperniki, Morów, Iława, Siestrzechowice, Głębinów, Skorochów. Spowodowane jest to awarią na sieci wodociągowej. Prowadzone są działania mające na celu przywrócenie przydatności wody do spożycia. Jutro o godz. 18 będą kolejne wyniki badania wody i zostanie wydany następny komunikat o jakości wody z sieci wodociągowej. Woda przydatna do spożycia po przegotowaniu dostępna jest w zastępczych punktach na terenie miasta w zbiornikach oraz w woreczkach.
Rozmieszczenie beczek: Rynek k. Galerii Nyskiej, os. Rodzinne, Grodkowska k. Lewiatana, Słowiańska k. Lewiatana, Poznańska k. więzienia, Pileckiego (dawny poligon na Orląt Lwowskich), Piłsudskiego 12 k. apteki. Beczki dostępne do godz. 22.00 (19 września br.).

Sanepid informuje, iż z uwagi na brak wody zdatnej do spożycia przez ludzi na terenie Gminy Nysa, zakłady produkcji żywności, zakłady żywienia (restauracje, bary, itp.) oraz sklepy sprzedające żywność rozważaną i nieopakowaną zobowiązane są do wstrzymania działalności w ww. zakresie, ze względu na brak możliwości utrzymania odpowiednich warunków higienicznych, do czasu uzyskania potwierdzonej informacji o przydatności wody do spożycia przez ludzi.

Na parterze Urzędu Miejskiego działa punkt przyjmowania wniosków o zasiłek dla osób poszkodowanych w powodzi. Można otrzymać jednorazowy zasiłek w kwocie do 2 000 zł. Punkt dziś działa do godz. 17.00.

Przedsiębiorcy, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o wsparcie z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Urząd Skarbowy: na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej podatnicy mogą wnioskować o:

We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi. Ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy, z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Wnioski można złożyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę biznes.gov.pl lub przez konto w e-Urzędzie Skarbowym

W przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 300 tys. euro (w ciągu 3 lat).

W ramach specjalnie uruchomionej infolinii przedsiębiorcy będą mogli otrzymać niezbędne informacje na temat dostępnych rozwiązań w związku z zaistniałą sytuacją.

Infolinia będzie czynna w godz. 8:00-15:00 pod numerem telefonu 22 460 59 30.

Przedsiębiorco, jeśli masz pytania, zadzwoń na Infolinię KAS lub skorzystaj z usług dostępnych w serwisie e-Urząd Skarbowy.

więcej informacji na stronie internetowej Urzędu Skarbowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych: przedsiębiorcy mogą skorzystać z następujących form pomocy:

  • odroczenie terminu płatności składek,
  • rozłożenie należności na raty,
  • umorzenie opłacania składek – dotyczy to jednak tylko składek na własne ubezpieczenie. Na umorzenie mogą liczyć poszkodowani przedsiębiorcy, którzy m.in. wykażą, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie są w stanie opłacać składek.

Wnioski można składać elektronicznie przez profil PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS (48-300 Nysa, ul. Armii Krajowej 3). Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania. Przedsiębiorca może też skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń – najbliższy oddział, w którym funkcjonuje stanowisko doradcy ds. ulg i umorzeń to ZUS Nysa – tel. (77) 408 77 27,(77) 408 77 63.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.