– Jak uratowano ogromne malowidło w szpitalu, nowa wystawa archeologiczna i zajęcia dla dzieci – wszystko to jeszcze w tym tygodniu – informuje Michał Grocholski z Muzeum Śląska Opolskiego.

Czwartek, 17 października, godz. 17:00

Już w czwartek odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Krystyny Wiejak, opolskiej malarki znanej z wielkoformatowych malowideł zdobiących przestrzeń miejską. Wezmą w nim udział dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego, Iwona Solisz, oraz prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, Andrzej Sznejweis. Dodatkowo, wykład pt. „Ocalić przed zapomnieniem Malarstwo monumentalne Krystyny Wiejak w przestrzeni miasta Opola iDo MŚO znowu warto się wybrać… Opolszczyzny” wygłosi dr Małgorzata Futkowska, która przybliży twórczość artystki, skupiając się na monumentalnych malowidłach znajdujących się m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Podczas spotkania podsumowana zostanie również konserwacja jednego z tych dzieł.

Przypomnijmy: przez nieuwagę zniszczono znajdujące się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu dzieło malarskie autorstwa Krystyny Wiejak z 1989. Wymaga ono pilnej renowacji, rekonstrukcji i odnowienia z uwagi na upływ czasu i pojawiające się zniszczenia w postaci ubytków w tynku, pęknięć i zabrudzeń, które wpływają na wizualną wartość estetyczną całego dzieła. Malowidło znajduje się w najbardziej uczęszczanej części szpitala, poziomie 0, w korytarzu prowadzącym do wszystkich oddziałów szpitala. Bezpośrednim efektem realizacji zadania będzie zachowanie jednego z trzech wielkoformatowych malarstw olejowo-woskowych znajdujących się USK w Opolu. Obecnie prowadzone jest postępowanie dotyczące wpisania dzieła do rejestru zabytków.

Pomysłodawczynią realizacji projektu jest Małgorzata Futkowska – córka autorki malowideł. – Cieszę, że udało się zdobyć pieniądze. Urząd marszałkowski przeznaczył na ten cel prawie 40 tysięcy złotych. Mama za swojego życia zrealizowała trzy malowidła, to na które otrzymaliśmy pieniądze mija codziennie setki ludzi. Z czasem będziemy się starali pozyskać wsparcie na odnowienie pozostałych dzieł – wyjaśniła Małgorzata Futkowska.

Andrzej Sznejweis, szef Opolskiego Oddziału ZPAP przyznaje, że artyści sami nie udźwignęliby kosztów tego przedsięwzięcia. – Trafiliśmy na dobrą wolę ze strony władz samorządowych województwa – stwierdził.

I Małgorzata Futkowska i Andrzej Sznejweis będa uczestnikami tego spotkania. O artystce opowiadać będzie także Iwona Solisz. – Była opolską artystką tworzącą w II połowie XX wieku, związaną z wieloma obiektami na terenie województwa opolskiego – dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego przypomina dorobek artystyczny Krystyny Wiejak. -To autorka między innymi naszych „Karolinek”. Tworzyła też sgraffito czy malowidła m.in w Urzędzie Wojewódzkim czy Kluczborku. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Od 17 października do 8 grudnia 2024 r.

Od 17 października w Muzeum będzie można podziwiać nową wystawę archeologiczną, prezentującą wyniki badań prowadzonych na Śląsku przez archeologów i amatorów w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Ekspozycja przedstawia sylwetki ośmiu badaczy oraz efekty ich pracy w postaci fotografii, rycin, planów i unikalnych zabytków, m.in. ceramiki z grobu kultury łużyckiej oraz średniowiecznych artefaktów. Wystawę wzbogacają eksponaty wypożyczone z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Będzie można również zobaczyć „Przedhistoryczną mapę Śląska” autorstwa Juliusa Zimmermanna z 1878 roku. Wystawa odbywa się w ramach 21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Do MŚO znowu warto się wybrać…

Sobota, 19 października, godz. 12:00.

W sobotę Muzeum zaprasza dzieci na warsztaty plastyczne inspirowane rysunkami Jana Cybisa. Uczestnicy stworzą poduszki z podobiznami kotów, odtwarzając charakterystyczne, pełne ekspresji zwierzęce portrety Cybisa. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5+ (młodsze dzieci pod opieką dorosłych). Koszt udziału to 20 zł, a bilet uprawnia do zwiedzania wystaw w muzeum tego samego dnia.

Sobota, 19 października, godz. 15:00

W sobotnie popołudnie odbędzie się także oprowadzanie po wystawie prac Jana Cybisa, połączone z czytaniem fragmentów jego notatek. Uczestnicy będą mieli okazję poznać życie i twórczość artysty, a także jego przemyślenia na temat sztuki, malarstwa i życia. Wydarzenie jest bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Krystyna Wiejak

Krystyna Wiejak

Fot. MŚO, melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.