Sejmik Województwa Opolskiego jednogłośnie przyjął uchwały w sprawie wsparcia samorządów, które ucierpiały podczas wrześniowej powodzi. To kolejna transza pomocy. Wcześniej, podczas poprzedniej sesji, ponad 11 mln złotych przyznano 23 gminom i powiatom.
– Przyjęliśmy zasadę, że wspieramy samorządy, które zawnioskowały do nas o minimum 100 tysięcy złotych dotacji celowej. Gmina Bierawa wnioskowała o 90 tysięcy i dlatego tego wsparcia nie otrzymała – wyjaśniał marszałek Ogłaza. – Przekazujemy 100 tysięcy gminie Walce, 400 tysięcy złotych gminie Brzeg, jak również 300 tysięcy powiatowi prudnickiemu na sprzątanie po powodzi. To pieniądze interwencyjne, „krótkie”, czyli takie, które trzeba wykorzystać jeszcze w tym roku – tłumaczył marszałek Szymon Ogłaza.
– Z wyjątkiem odcinka Krapkowice – Żywocice, wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne – informował członek zarządu województwa Robert Węgrzyn. – Będziemy zlecać ekspertyzę mostów w Krasnej Górze i Paczkowie. Odcinek Racławice Śląskie -Klisino jest przejezdny, ale to nie oznacza, że nie będziemy na tym odcinku dokonywać gruntownej przebudowy – wyjaśnił Robert Węgrzyn.
Radni znowelizowali Program Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2025. Barbara Kamińska, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Partnerstwa Obywatelskiego wskazała priorytetowe obszary pożytku publicznego. Wśród 20 zdefiniowanych znalazły się m.in. ochrona i promocja zdrowia, rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, ratownictwo i ochrona ludności oraz działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
– Organizacje pozarządowe są siła napędową wielu inicjatyw, projektów skierowanych do mieszkańców regionu – mówił marszałek Szymon Ogłaza. – Ta wszechstronność NGO pokazuje, jak ważnymi partnerami społecznymi dla samorządu województwa opolskiego są właśnie organizacje pozarządowe. To bardzo istotny obszar oddziaływania, który pokazała m.in. niedawna powódź. Poza ochotniczymi strażami pożarnymi, stowarzyszenia i fundacje pokazały ogromne zaangażowanie w dystrybucji pomocy materialnej i rzeczowej. Wolontariusze wspierali nas w hubie na ulicy Północnej, byli też na terenach zalanych, gdzie reagowali elastycznie na potrzeby poszkodowanych. Organizacje pozarządowe będą wspierane przez samorząd województwa przynajmniej na takim poziomie jak dotychczas – zapewniał marszałek. – Będziemy się także starali, aby wachlarz współpracy, ale i to wsparcie poszerzyć.
23 listopada odbędzie się Gala „Opolszczyzna Aktywna Społecznie”. To świetna okazja do doceniania aktywnych organizacji, społeczników i pokazania potencjału opolskich NGO.
Jak poinformował członek zarządu województwa Robert Węgrzyn, nowelizacja ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami stwarza możliwość przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, w miastach innych niż miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu albo miasta, w których do 31 grudnia 1998r. funkcjonował wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Samorząd Województwa Opolskiego, Samorząd Powiatu Nyskiego oraz dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu, dostrzegli możliwość utworzenia Oddziału terenowego WORD do egzaminowania na prawo jazdy w zakresie kat. AM, A1, A2, A, B1 i B w Nysie. Rozszerza to możliwość przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy o dodatkowe kategorie tj. AM, A1, A2, A. Przyjęta przez radnych uchwała wpłynie korzystnie na dostępność do egzaminu na prawo jazdy dla mieszkańców Nysy oraz sąsiednich gmin. Warto dodać, że stanowiska i pojazdy egzaminacyjne zostały zakupione ze środków finansowych powiatu nyskiego.
Fot. melonik, UMWO