Tymczasowy most połączy brzegi Osobłogi i umożliwi przeprawę w ciągu DK 45 między Żywocicami a Krapkowicami. Pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią Marcin Kierwiński i Magdalena Roguska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wizytowali dzisiaj rozpoczętą już budowę. Dotychczasowy most, zniszczony przez powódź nie nadaje się do naprawy. Na budowę nowego, alternatywnego rząd przeznaczył 4 miliony złotych. Milion dorzucił warszawski samorząd. 

– To jest jedna z tych inwestycji, która moim zdaniem będzie przyczynkiem do rozmowy o bardzo dużych zmianach w prawie – zauważył Kierwiński. – Chodzi o sytuacje, w których potrzebne jest wykorzystanie infrastruktury samorządu i rządu z różnych poziomów. Tutaj mamy do czynienia z drogami wojewódzkimi, krajowymi, powiatowymi i gminnymi. Potrzebne są procedury, które w sytuacjach kryzysowych będą przyspieszać działania.

Kierwiński zapowiedział, że budowa będzie współfinansowana z pieniędzy rządowych w ramach rezerwy przeciwpowodziowej. – Przekazaliśmy już 4,3 miliona złotych na przyczółki, na system drogowy, który tutaj będzie obowiązywał. Docelowo to będzie 5,4 miliona.

Przeprawa ma powstać jeszcze w grudniu tego roku. – Przyczółki powstaną do 16 grudnia – a potem już będziemy uśmiechać się do wojska, które w tych sprawach jest nieocenione – dodał minister.

– Wcześniejsze zmiany prawa z ostatniej ustawy powodziowej zadziałały – zauważył – W województwie opolskim zrealizowano ponad 90 proc. wypłat zasiłków na odbudowę po powodzi. Ponad 70 proc. to wypłaty zasiłków docelowych w kwocie do 200 tys. zł.

Dodajmy, że we wtorek weszła w życie nowelizacja ustawy powodziowej przewidująca ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Zmiany zawarte w noweli mają m.in. umożliwić wszystkim wskazanym w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej poszkodowanym gminom i powiatom skorzystanie z dofinansowania do 100 proc. kosztów zadań własnych. Do tej pory wkład ten musiał wynosić 20 proc

Starosta krapkowicki Maciej Sonik potwierdził, że alternatywna trasa ma być gotowa jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

– To będzie całkiem nowa i pierwsza droga powiatowa w Krapkowicach – mówił Sonik . – Budujemy ją na terenach gminnych, na terenach generalnej dyrekcji, na terenie prywatnym. Uzyskaliśmy także od mieszkańca zgodę. Dostaliśmy już od wojewody 4,3 miliona dotacji rządowej, natomiast inwestycję, do której finansowania kompletnie nie byliśmy przygotowani uratował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, bo 1,1 miliona, które jeszcze wówczas jako wkład własny było nam potrzebne (przed wejściem nowelizacji ustawy) otrzymaliśmy od samorządu Warszawy. Bardzo serdecznie Rafałowi Trzaskowskiemu i Radzie Warszawy dziękuję. Rozpoczęliśmy w poniedziałek o 14:00 budowę 300 metrów nowych dróg z dwoma skrzyżowaniami. Połączymy coś, co wcześniej nie było połączone, czyli  bezpośrednio drogę gminną ulicę Kozielską z drogą wojewódzką 416, przejeżdżając przez zamknięty odcinek drogi krajowej 45. To wymagało całkowicie nowego śladu, nowego projektu. Świetna współpraca z wojskiem i wykonawcą pozwoli nam na to, że już od poniedziałku w to miejsce będą zwożone części do składania mostów DMS 65.

– Dobre wieści z Opolszczyzny i dobre wieści z Dolnego Śląska gdzie byliśmy wczoraj – dodała Magdalena Roguska. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Wtedy kiedy jest synergia i determinacja, zarówno samorządu jak i instytucji rządowych wówczas jest tych dobrych informacji coraz więcej. – Spotkaliśmy się w czwartek w Stroniu Śląskim z burmistrzem i okazało się, że tymczasowe kontenerowe przedszkole, które tam powstaje ma niewielkie opóźnienie i potrzebna była szybka decyzja i udało nam się przekazać blisko dwa miliony na budowę tego obiektu. Nasz bezpośredni kontakt z samorządowcami służy temu, by udrażniać procedury, by tam gdzie pojawiają się drobne kłopoty, a przy takiej skali zadań są nieuniknione, można bardzo szybko zadziałać – mówiła ministerka.

Monika Jurek, wojewoda opolska potwierdziła informacje Marcina Kierwińskiego o radykalnym przyspieszeniu wypłat zasiłków na odbudowę po powodzi. – Obiecałam, że do końca roku te wypłaty zostaną zrealizowane – mówiła. – Wszystkie pieniądze na wypłaty są już u odpowiednich samorządów. Chciałabym podziękować wszystkim pracownikom OPSów za ich zaangażowanie.

Pytany przez dziennikarzy o pieniądze z Funduszu Solidarności UE, które mają służyć zwalczaniu skutków ostatniej powodzi w Polsce Kierwiński zauważył, że dziwi się szerzonym przez Zjednoczoną PrawicęMarcin Kierwiński i Magdalena Roguska na budowie mostu w Krapkowicach nieprawdziwym informacjom na ten temat. Chodzi o wpis Waldemara Budy. – Jeden z autorów zablokowania pieniędzy z KPO dla Polaków postanowił siać dezinformację stwierdził Kierwiński. – Ciężko uwierzyć, że były minister (nawet jeśli w rządzie PiS) nie wie, że jesteśmy w terminie, i że wniosek będzie zawierał dokładne wyliczenia strat. Krótko mówiąc – im dokładniejsze będzie szacowanie tym szybciej pieniądze trafią do nas. Odpowiadając innym PiSowskim „ekspertom” od dezinformacji – Fundusz Solidarności to nie Fundusz Spójności. I dla Pana Waldemara Budy (który zapewne to wie, ale woli manipulować) kraje, które Pan wymienia doświadczyły powodzi w maju i czerwcu! Polska złoży wniosek w terminie.

Marcin Kierwiński i Magdalena Roguska na budowie mostu w KrapkowicachDodajmy, że wniosek już poszedł. Jak poinformował Minister Spraw Wewnętrznych Tomasz Siemoniak: Skierowałem wniosek do Komisji Europejskiej o środki finansowe z Funduszu Solidarności UE, które mają służyć zwalczaniu skutków ostatniej powodzi w Polsce. Suma strat uwzględnionych we wniosku wynosi ponad 13 mld zł. Dziękuję ministrowi Marcin Kierwiński, wojewodom i samorządowcom za współpracę w szacowaniu strat.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.