Nowe rondo w Ozimku znacząco ułatwia jazdę i poprawia bezpieczeństwo mieszkańców – bezpieczeństwo i komfort jazdy poprawił się także na kolejnym odcinku drogi powiatowej z Turawy do Zawady. Oczywiście ta pierwsza inwestycja jest potężniejsza, ale dla kierowców, każdy odcinek jest ważny.
Pierwsza kosztowała niemal 5 milionów ale zmieniła całkowicie obraz dwóch skrzyżowań w centrum miasta.
– To nowe rondo, to bardzo dobry przykład współpracy między samorządami województwa, gminy i powiatu – mówiła wicestarosta Leonarda Płoszaj.
Istotnie, drogi , które objęte zostały remontem mają aż trzech właścicieli. Wybudowano zatem nowiutkie rondo na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 463 z drogą gminną (ul. Hutnicza) i powiatową (ul. Kolejowa). Przebudowano i zbudowano nowe chodniki, zjazdy z drogi, przystosowano ten odcinek dla osób niepełnosprawnych. Miasto zyskało także w tym miejscu nową zieleń.
– To inwestycja, która kosztowała bez mała pięć milionów, ale spowodowała, że dwa skrzyżowania, które są niemal w centrum miasta, zmieniły zupełnie swój obraz. Po pierwsze stały się bezpieczne, to najważniejsze, po drugie stały się drożne – mówi marszałek województwa Szymon Ogłaza dodając, że ta inwestycja to szybka reakcja samorządu województwa na konieczność zmiany tego miejsca.
– W ostatnich latach na drodze 463 poprawiano asfaltową nawierzchnię, modernizowano odcinki chodnikowe, ale od trzech lat, czyli od kiedy powstał w pobliżu market, mieszkańcy zwracali uwagę na ograniczenia w ruchu drogowym – mówił burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek. – Prosili o zmodernizowane tego skrzyżowania i gmina zainwestowała w projekt, w którym ustalono, że powstanie tu rondo, które zoptymalizuje ruch pojazdów – poinformował burmistrz.
Prace w tym miejscu prowadził wypróbowany partner Zarządu Dróg Wojewódzkich – firma Larix a sfinansował samorząd województwa .
Zmodernizowano także kolejny odcinek drogi powiatowej na trasie Turawa – Zawada.
– Przypomnijmy, że w ubiegłym roku udało się zrealizować znaczący odcinek – około kilometra nowej nawierzchni, co zdecydowanie poprawiło komfort jazdy tą drogą. Natomiast w tym roku zakończono kolejny etap prac, obejmujący pół kilometra trasy – poinformował Piotr Rybczyński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu.
Projekt modernizacji zakłada sukcesywne remonty na całej długości drogi, w miarę posiadanych środków. Zakres prac będzie się różnił w zależności od stanu poszczególnych odcinków – od wymiany górnej warstwy nawierzchni po gruntowne remonty wymagające większych nakładów.
– Kluczowe znaczenie dla poprawy infrastruktury drogowej ma współpraca z gminami. Wsparcie finansowe przyspiesza tempo realizacji zadań, dzięki czemu możemy działać szybciej i sprawniej – dodał Rybczyński.
I jeszcze jedno: starosta opolski Henryk Lakwa ostrzega przed oszustami. – Jeśli znajdziesz taki „mandat” za wycieraczką swojego samochodu, nie skanuj kodu QR i od razu go wyrzuć! To próba oszustwa – zapewnia starosta.
Fot. Monika Kluf, ZDW, UMWO