Radni Sejmiku Województwa Opolskiego przyjęli rezolucję w sprawie ustanowienia w województwie opolskim roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej. 24 głosy za, 1 przeciw i 1 wstrzymujący się.
O wspólnej z województwem śląskim inicjatywie pisaliśmy:
W przyszłym roku będziemy obchodzić 80 rocznicę tych tragicznych wydarzeń, które dotknęły mieszkańców Śląska. Dramat mieszkańców Śląska rozpoczął się w lutym i marcu 1945 roku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na te tereny rozpoczęły się masowe represyjne działania wobec rodzimych mieszkańców regionu – zbrodnie, gwałty, zabójstwa, dewastacje, rabunki oraz osadzenia w obozach pracy czy internowania i deportacje części ludności do ZSRR.
Dlatego taką rezolucję przyjął także wcześniej Sejmik Województwa Śląskiego. O wspólnych obchodach tej rocznicy, planowanych na przyszły rok, mówiły goszczące na sesji parlamentarzystki z województwa śląskiego – senator Halina Bieda i poseł Urszula Koszutska.
– Nasza uchwała, podobna jest w swej treści do tej, jaką podjął sejmik śląski – mówił przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. A w rezolucji czytamy m.in. „Ogłoszenie roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej stanie się okazją do oddania hołdu ofiarom, ale też symbolicznego zadośćuczynienia tym, którym wyrządzone wówczas krzywdy towarzyszą przez całe życie. Jest to też odpowiedni moment, aby wiedzę o trudnej historii przekazać młodym mieszkańcom regionu. Jest to wreszcie najwyższy czas, aby z prawdą o tych wydarzeniach dotrzeć do świadomości mieszkańców całego kraju.”
Radni stosunkiem głosów 24 za, 1 przeciw i 1 wstrzymujący się rezolucję przyjęli.
A oto pełny tekst opolskiej rezolucji:
W styczniu 2025 roku minie 80 lat od rozpoczęcia się ciągu wydarzeń określanych współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej. Dotknęła ona także mieszkańców tej części regionu, która obecnie wchodzi w skład województwa opolskiego. Represje wymierzone przede wszystkim w cywilną ludność pochodzenia niemieckiego dotknęły w rzeczywistości także osoby tylko uznane za Niemców i ludzi niewygodnych dla nowej władzy.
Pierwszym aktem tragedii były zbrodnie popełnione na cywilnej ludności przez wkraczającą Armię Czerwoną – mordy, gwałty, tortury. W kolejnych tygodniach nastąpiły masowe deportacje do obozów pracy w Związku Radzieckim, z których większość wywiezionych nigdy nie powróciła. Represje wobec mieszkańców nie ustały po przejęciu władzy przez polską administrację. W obozach i więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego osadzono, a w wielu przypadkach zamęczono, licznych mieszkańców Górnego Śląska, których jedyną winą było „niewłaściwe” lub „budzące podejrzenia pochodzenie”.
Bardzo wielu z tych, którzy przeżyli, a także ich bliskich, nie doczekało chwili, w której po przełomie ustrojowym można było otwarcie mówić o tych dramatycznych wydarzeniach i ich skutkach. To trwające przez niemal dwa pokolenia skazanie na niepamięć też jest jednym z elementów tego regionalnego dramatu.
Żyjemy w czasie, w którym są jeszcze wśród nas ci, których represje dotknęły osobiście. Są wśród nas dzieci tych, którzy zostali zamordowani lub zmarli w obozach.
Ogłoszenie roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej stanie się okazją do oddania hołdu ofiarom, ale też symbolicznego zadośćuczynienia tym, którym wyrządzone wówczas krzywdy towarzyszą przez całe życie. Jest to też odpowiedni moment, aby wiedzę o trudnej historii przekazać młodym mieszkańcom regionu. Jest to wreszcie najwyższy czas, aby z prawdą o tych wydarzeniach dotrzeć do świadomości mieszkańców całego kraju.
Sejmik Województwa Opolskiego podziela przekonanie wyrażone w oświadczeniu Sejmiku Województwa Śląskiego przyjętym Uchwałą nr VII/4/16/2024 z dnia 27 sierpnia 2024r., że ogłoszenie roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej przyczyni się do upamiętnienia tych trudnych dla mieszkańców zdarzeń oraz lepszej świadomości historycznej i pozwoli na oddanie hołdu wszystkim represjonowanym, którzy stracili wówczas życie, zdrowie, wolność i godność.
Fot. melonik