O tym, że to co jemy ma wpływ na nasze zdrowie, nikomu nie trzeba dziś mówić. Jedzenie dostarcza nam podstawowego budulca naszego organizmu. Tymczasem wciąż zbyt mało zastanawiamy się, jak styl życia, to co jemy i jak żyjemy, wpływa na nasze życie.
Plagą współczesnego cywilizowanego świata są nowotwory. To dziwna choroba, bo zabija organizm własnego żywiciela by umrzeć razem z nim. Dziś trudno znaleźć rodzinę, która nie byłaby doświadczona tą przypadłością. Tymczasem nowotwory mają przyczyny genetyczne, ale również cywilizacyjne.
Walka z nowotworami jest możliwa
Imbir – jest przyprawą, która wykazuje wiele właściwości leczniczych. Skuteczny jest na migrenowe bóle głowy. Kawałek korzenia można wrzucić do gorącej herbaty, jak również można używać go zewnętrznie jako roztarta pasta i przykładać do czoła w miejscu bólu.
Imbir ma również silne działanie przeciwzapalne, przydatny na katar, kaszel, osłabienie i wysoką temperaturę. Naukowcy odkryli, że imbir jest skuteczny na reumatoidalne zapalenia stawów. Roślina ta leczy również bakteryjne zakażenie dróg oddechowych. Przydatny w chorobie lokomocyjnej, na niestrawność, reguluje trawienie, pomaga na wzdęcia i biegunkę. Przyśpiesza pracę żołądka, metabolizm i spalanie tłuszczu. Spożywanie imbiru korzystne jest więc dla osób z nadwagą.
Naukowo udowodniono, że imbir działa tak samo jak aspiryna, rozszerzając naczynia krwionośne, co dobrze wpływa na serce i redukuje m.in. możliwość wystąpienia zawału.
Dla mężczyzn i kobiet
Jednak nas w tym miejscu interesuje skuteczność imbiru w leczeniu nowotworów. Naukowcy odkryli, że spożywanie imbiru przez mężczyzn może uchronić ich przed rakiem prostaty. Wynika to z działania aktywnych związków jakie zawiera ta przyprawa, a które powodują apoptozę, czyli śmierć komórek nowotworowych, jednocześnie zapobiegając ich podziałom na kolejne. Tymczasem spożywanie imbiru przez kobiety, może uchronić je przed rakiem jajników. Wstępne badania pokazują, że imbir pomaga również przy nowotworze okrężnicy.
Czosnek – o właściwościach antynowotworowych czosnku mówi się coraz więcej. Niemieccy naukowcy odkryli, że składniki czosnku działają toksycznie na złośliwe komórki rakowe i mogą je uszkadzać podobnie jak niektóre leki. Zawarty w czosnku ajoen jest trzykrotnie bardziej toksyczny dla komórek nowotworowych niż dla zdrowych.
Tymczasem amerykańscy naukowcy zbadali, że siarkowe składniki czosnku wzmagają aktywność składników komórek nowotworowych makrofagów i limfocytów, których zadaniem jest walka z komórkami nowotworowymi.
Kolejna możliwość działania czosnku odnosi się do jego właściwości bakteriobójczych, co może się przydawać w przeciwdziałaniu nowotworom żołądka i jelita grubego.
Zdrowe, proste jedzenie
Należy mieć świadomość, że jedzenie może mieć wpływ na nasze zdrowe, wygląd i samopoczucie. Mówi się, że im bardziej kupowane w sklepach gotowe jedzenie jest przetworzone, tym bardziej jest niezdrowe. Żywność zdrowa, nieprzetworzona, jest jednocześnie prosta i ekologiczna. Ale przecież w domy nikt z nas nie dosypuje wypełniaczy spożywczych, konserwantów, i żywności wielokrotnie nie przetwarza chemicznie.