Niezmiennie, w kalendarzu wydarzeń Muzeum Wsi Opolskiej znalazły się także tradycyjne, cieszące się popularnością imprezy.
– Muzeum otwiera się na nowe aktywności, pola współpracy i obszary promowania dziedzictwa kulturalnego – informowała podczas konferencji prasowej Beata Światek, która objęła funkcję dyrektora Muzeum Wsi Opolskiej w styczniu tego roku. – Oprócz tradycyjnych wydarzeń, jak Jarmark Wielkanocny, Noc Muzeów czy Targi Miodów i Rękodzieła będzie sporo nowości, nowe wydarzenia edukacyjne, imprezy plenerowe. Chcemy, aby pojawiły się na u nas zwierzęta, pragniemy jeszcze efektywniej współpracować ze stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich i twórcami. Stawiamy akcent na promocję wzoru opolskiego i zdolnych artystów, którzy tworzą nie tylko malowaną porcelanę czy kroszonki, ale także haft czy koronki. Nowością będzie Chrobry Fest, czyli plenerowa impreza rycerska, zaplanowana na lipiec – zapowiedziała dyrektor instytucji.
– Ideą jest, aby miejsce to żyło, skupiało ludzi utalentowanych, łączyło regionalizm, kulinaria, promowało dziedzictwo, a także młodych artystów – mówił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – To najważniejsza instytucja województwa opolskiego jeśli chodzi o dziedzictwo regionalne. Chcemy, aby to miejsce było nie tylko muzeum na świeżym powietrzu i skansenem, ale także miejscem regionalistów opolskich.
Warto dodać, że tegoroczny Jarmark Wielkanocny zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Oprócz ponad stu stoisk handlowych, gdzie będzie można nabyć tradycyjne rękodzieło, opolskie przysmaki i dekoracje świąteczne, zaplanowano dwa wyjątkowe koncerty wielkopostne w zabytkowym kościele, zagrody z kołami gospodyń wiejskich, strefę dla najmłodszych oraz degustację chleba. To wszystko już 13 kwietnia w Niedzielę Palmową.
Wśród wydarzeń zaplanowanych na najbliższe miesiące znalazły się m.in. wystawa „Marie Kodovska – Jan Koloczek. Magowie Natury”, którą MWO przygotował we współpracy z Miejskim Muzeum w Rymarzowie w Czechach. Wernisaż wydarzenia odbędzie się już 25 kwietnia. Właśnie rusza XXX konkurs fotograficzny Zabytkowa Architektura Wsi Opolskiej.
Muzeum stawia także na edukację kulturalną. Uczniowie, którzy odwiedzają muzeum mogą skorzystać z oferty dwudziestu różnych lekcji muzealnych. Nowością są zajęcia kulinarne, podczas których przygotują tradycyjną szpajzę, dżem z rabarbaru czy pigwy.
Fot. UMWO