Azbest wykorzystywany w materiale budowlanym jak i innych produktach od lat zaliczany jest jako szkodliwy dla człowieka.Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą w grupach minerałów krzemianowych tworzących włókna azbestu, które zaklasyfikowane są do wysoce niebezpiecznych dla organizmu ludzkiego.
Minerały te w kontakcie z żywą tkanką organiczną co zostało potwierdzone poprzez badania naukowe powodują włóknienie płuc oraz uaktywniają komórki rakowe.
Ten stan rzeczy spowodował, iż w wielu krajach w tym Polsce (1997rok) zabroniono stosowania produktów zawierających azbest tym samym rozpoczęto działania mające na celu jego utylizację.
Warto przypomnieć, że lata poprzedzające potwierdzenie szkodliwości azbestu były okresem jego szerokiego zastosowania w przemyśle. Gdzie podlegał klasyfikacji na tzw. „wyroby miękkie” oraz „wyroby twarde” . Azbest mający właściwości ogniotrwałe będącym odporny na czynniki chemiczne – stosowany był w produkcji materiałów ochronnych jak np. : rękawice, specjalne koce, fartuchy co klasyfikowane było jako w wyroby miękkie , drugą grupą były produkty wykorzystywane w przemyśle budowlanym. Głównie w pokryciach dachowych jak i elewacji, dodatkowo w instalacjach wodno kanalizacyjnych, a także w przewodach kominowych.
„Ustawa o zakazie stosowania wyrobów azbestowych” z dnia 19 marca 1997 roku w Polsce jednoznacznie zakończyła okres wykorzystywania azbestu w przemyśle, tym samym zabroniono handlu i gromadzenia szkodliwego surowca na terenie kraju. Całkowity zakaz produkcji, obrotu oraz import wyrobów azbestowych Unia Europejska wprowadziła 1 stycznia 2005 roku- dziesięć lat wcześniej zakaz obejmował tylko „azbest niebieski”
Lata wykorzystywania azbestu spowodowały ogromne nagromadzenie tego materiału na terenie naszego kraju jak i innych krajów członkowskich UE, tym samym pozostaje problem z odpowiednią utylizacją tego niebezpiecznego surowca. Nie jest to proces łatwy i szybki w realizacji. Dodatkowo jest on kosztowny ze względu na środki bezpieczeństwo osób, które mogą zajmować się pracą w kontakcie z azbestem. Stąd niezbędne certyfikaty, pozwolenia i oczywiście sprzęt.
Okres kiedy Polska ma zakończyć proces pozbywania się azbestu ma przypadać na rok 2032 co zostało przedstawione w komunikacie Ministra Gospodarki z dnia 29 kwietnia 2010 roku dotyczącego wieloletniego programu pod nazwą „Program Oczyszczania z Azbestu na lata 2009-2032”.
Koordynatorem działań związanych z zabezpieczeniem azbestu jego utylizacją są gminy(biorące udział w programach utylizacji azbestu), które wykorzystują środki z funduszy ochrony środowiska dedykowane do tego procesu.
Fundusze, które dodatkowo można uzyskać w celu pozbycia się niebezpiecznego materiału są dystrybuowane np. poprzez konkursy tak jak w przypadku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Fundusz realizuje VII edycję konkursu naboru wniosków dotyczącego usuwania azbestu, gdzie pula środków finansowych wyniosła i w tym roku 1 883 267 PLN .