Panele solarne i ich rodzaje

Panele solarne montowane na dachach budynków są zjawiskiem coraz bardziej popularnym w naszym kraju. Ma to związek z promocją   ekologicznych  systemów jak i względami ekonomicznymi.Na popularność  tych systemów  ma również   fakt  ocieplania  się klimatu, tym samym możliwości wykorzystywania energii  słonecznej  są  coraz bardziej powszechne,  nawet w tych rejonach gdzie nasłonecznienie było niewielkie.

Przyjrzyjmy się jak na przestrzeni lat wyglądał proces wykorzystywania słońca jako źródła energii.
Jako pierwszy  w historii energię słoneczną wykorzystał  w swoim urządzeniu służącym  do podgrzewania wody  szwajcarski naukowiec Horace de Saussare. Podobne urządzenia wprowadzono do sprzedaży w USA w 1891 roku. Była to początkowo dość prosta konstrukcja, kolektor tworzyła drewniana skrzynka w której umieszczano pomalowany na czarno zbiornik. Montowano je na dachu budynku by dostęp promieni słonecznych był jak największy. Pomimo prymitywnej budowy i wysokiej ceny cieszyły się one już wtedy  dużą popularnością. Następstwem tej konstrukcji był system zaprojektowany i opatentowany przez Williama J. Bailleya w roku 1909. Konstruktor wykorzystał miedziane rurki, które połączone były ze zbiornikiem stojącym we wnętrzu budynku. Co było już technologią dość zaawansowaną. Kolektory płaskie, zostały opracowane w roku 1950, postęp ich montażu zbiega się z kryzysem i podwyżkami cen na rynku paliw konwencjonalnych o czy świadczy ich szerokie zastosowanie obecnie.

Polska jeśli chodzi o sprzedaż kolektorów zajmuje siódme miejsce w Europie, co jest wynikiem bardzo dobrym biorąc pod uwagę fakt, że system ten w Polsce długie lata w ogóle nie miał miejsca.
Dostępne na naszym rynku jest kilka rodzajów kolektorów: Kolektory płaskie najbardziej rozpowszechnione charakteryzują się dużą wytrzymałością obudowy zewnętrznej. Ich wierzchnia strona  zbudowana jest ze specjalnego wysoko przepuszczalnego szkła solarnego. Z dołu i z boku znajduje się izolacja  wykonana z wełny mineralnej o niskim przewodnictwie cieplnym. Specjalne systemy montażowe są tutaj tak zaprojektowane, że ich montaż nie stanowi problemów w przypadku różnych kątów nachylenia dachu jak i pokrycia dachowego. Służą one do podgrzewania wody w budynkach jak i basenach.

Kolektory próżniowo – rurowe wykonane są z rur solarnych, zapewniających izolację absorberowi (pochłaniaczowi ) umiejscowionemu w każdej z tych rur  i jest zespolony z rurą  specjalną  tzw. HEAT-PIPE . Próżnia gwarantuje minimalne ubytki ciepła, a specjalna technologia umożliwia niemal natychmiastowy rozruch kolektora i uzyskanie dużych mocy. Ten system może być  nawet trzykrotnie bardziej wydajny niż kolektor płaski. Niezależne rury próżniowe połączone są z masywną, miedzianą głowicą kolektora, w której ciepło przekazywane jest do układu solarnego.
Zastosowanie niezależnych, próżniowych rur solarnych jest ponadto rozwiązaniem bardzo bezpiecznym (w sytuacji mechanicznego uszkodzenia kolektora można wymienić pojedynczą rurę próżniową, podczas gdy cały układ solarny pracuje normalnie).
Dużą zaletą próżniowych kolektorów słonecznych jest ich zdolność do wyłapywania rozproszonego promieniowania słonecznego, co oznacza, że kolektory te wytwarzają ciepło nawet w pochmurne dni. Konstrukcja kolektora chroni także instalację przed przegrzaniem, nie ma więc potrzeby zasłaniania paneli na czas dłuższej nieobecności.

Kolektory płaskie -próżniowe
Mają budowę i parametry wytrzymałościowe kolektorów płaskich oraz izolację kolektorów próżniowo-rurowych. Posiadają bardzo długą żywotność (gwarancja 12 lat). Wykluczono w nich całkiem temperaturę startową, dzięki czemu udało się zwiększyć ich sprawność i wydajność, stąd też są wykorzystywane do wsparcia centralnego ogrzewania. Niestety za zaawansowanie technologiczne trzeba płacić, stąd też kolektory te są najdroższym rodzajem kolektorów słonecznych.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info