Radni Powiatu Opolskiego podjęli dziś uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie „planu Wiśniewskiego”.
"Zarząd Powiatu Opolskiego uważa za konieczne wystąpienie Rady Powiatu Opolskiego z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w związku z licznymi naruszeniami przepisów prawa, zgłaszanymi wielokrotnie i na każdym etapie przez władze Powiatu Opolskiego” – to konkluzja podjętej przez Radę Powiatu Opolskiego uchwały.
Radni wskazują trzy powody dla których zdecydowali się na taki krok. Po pierwsze wniosek o zmianę granic Opola został złożony przez prezydenta Opola a nie przez radę miasta. W ten sposób naruszono art. 92 ust. 1 zd. 1 Konstytucji RP oraz z art. 7 Konstytucji RP.
Oprócz tego radni wskazali na podjęcie przez rząd decyzji "pomimo braku istnienia uzasadnionego publicznego interesu lokalnego oraz z pominięciem kryteriów, które należy uwzględnić przy ustalaniu granic gmin, w efekcie czego zmienia on granice powiatu opolskiego” – a to zdaniem radnych „narusza stabilizacje stosunków społeczno-terytorialnych”.
W uchwale zwrócili także uwagę na negatywne skutki wprowadzenia w życie „planu Wiśniewskiego” dla powiatu w tym znaczne zmniejszenie budżetu powiatowego, ale także „naruszenie więzi społecznych gospodarczych i kulturowych; naruszenie jednorodnego ze względu na układ osadniczy i przestrzenny terytorium miasta na prawach powiatu Opole oraz powiatu opolskiego".
Radni zwrócili także uwagę, że w tym samym rozporządzeniu zastosowano inne kryteria dla sołectw podrzeszowskich inne dla podopolskich – lekceważąc wyniki konsultacji społecznych i masowych protestów w Opolu.
Nie bez znaczenia było dla radnych naruszenie praw mniejszości zapisanych w unijnej Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych. „To dyskryminacja wynikająca z przynależności do mniejszości niemieckiej części mieszkańców podopolskich gmin.” Wprowadzenie w życie „planu Wiśniewskiego prowadzi” – jak czytamy w uchwale „do zmiany proporcji narodowościowych na obszarach zamieszkałych przez mniejszość niemiecką oraz ograniczenia przysługujących im praw i wolności, a także ich asymilacji wbrew ich woli".
Tradycyjnie uchwały w sprawie powiększenia Opola poparli wszyscy radni powiatu oprócz jednego: Przemysława Kubowa. Kubów od początku popiera „plan Wiśniewskiego” i kontestuje wszystkie działania Rady Powiatu mające na celu przeciwstawienie się aneksji podopolskich sołectw.
Wcześniej uchwałę skarżąca rozporządzenie rządu z 19 lipca podjęli radni Prószkowa. W najbliższym czasie zrobią to pozostałe gminy poszkodowane tą decyzją.