W poszukiwaniu najwyższych miejsc gmin powiatu opolskiego zawędrowałem do gminy Dąbrowa. Moje sprawdzenie na mapach wskazywało, że najwyższy punkt tej gminy znajduje się we wsi Dąbrowa, na polu obok ul. Zielonej (kilkadziesiąt metrów w głąb pola). Pomiar satelitarny wykazuje tam wysokość 196,21 metra nad poziom morza.
Do Dąbrowy dojedziemy z Opola drogą nr 46 (w kierunku Niemodlina). Zaraz po przejechaniu wiaduktem nad torami linii Opole-Wrocław trafimy na skrzyżowanie ze światłami, na którym skręcamy w lewo i trzymamy się głównej drogi. Po około 1,2 km ulicą ks. prof. Józefa Sztonyka dojedziemy do skrzyżowania, które na planie poniżej oznaczyłem literą X:
Z ul. ks. Sztonyka skręcamy na Plac Powstańców Śląskich, który prowadzi prosto do bramy na teren pałacu (P). Na zdjęciu poniżej skrzyżowanie "X" z widokiem na Plac Powstańców, zamknięty bramą na teren pałacu:
Jeśli przyjechaliśmy samochodem, to najlepiej zaparkować go na Placu Powstańców. Jest tam wygodny parking przed budynkiem mieszczącym Caritas (C), Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminną Bibliotekę:
Przy Placu Powstańców znajduje się sklep spożywczy o nazwie "Na górce":
Nie jest to jednak najwyższa część rozległej górki. Teren obok sklepu sięga nieco ponad 192 metry n.p.m. Aby dojść do najwyższego miejsca idziemy w stronę pałacu, ale przed bramą skręcamy w prawo. Po lewej mijamy kapliczkę ze św. Janem Nepomucenem (JN):
Po krótkim marszu dochodzimy do rogu ulic Akacjowej i Zielonej. Idziemy ul. Zieloną wzdłuż rzędu młodych dębów aż do skrzyżowania z ul. Nową. Trafimy tam na taki widok:
Pani Elżbieta Mojzyk, sołtys Dąbrowy, poinformowała mnie, że jest to kłoda dębowa sprzed tysiąca lat. Firma "Górażdże Kruszywa" wydobyła ją w żwirowni w Lewinie Brzeskim i podarowała sołectwu jako element utworzonej w ubiegłym roku Alei Dębowej.
Aleja Dębowa to 40 dębów posadzonych wzdłuż ul. Zielonej dla uczczenia 40-lecia gminy Dąbrowa. Każdy z dębów ma swego patrona (są nimi szkoły, przedszkola, wójt etc,). Informacja o patronie każdego dębu znajduje się w małej zalakowanej buteleczce, zakopanej w korzeniach dębu, przy jego sadzeniu. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać Aleja Dębowa, gdy dęby wyrosną.
W takiej właśnie okolicy znajduje się najwyższe wzniesienie gminy Dąbrowa. Tysiącletni dąb ustawiono w miejscu położonym 195 metrów n.p.m. Na zdjęciu widać za nim zakrzewienie. Za tym zakrzewieniem teren wznosi się jeszcze troszeczkę, do 196,21 metra n.p.m., ale nikogo nie namawiam, by wchodził tam na prywatne pole. Nie trzeba być drobiazgowym. Można uznać, że dojście do tysiącletniego dębu jest dojściem do najwyższego miejsca w gminie Dąbrowa.
Od tysiącletniego dębu wracamy ulicami Nową i Lipową w stronę Zamkowej, do bramy pałacowej. Możemy przez nią wejść, by obejrzeć pałac z bliska. Wnętrz pałacowych zwiedzać nie można. W pałacu trwa jakiś remont, ale nie widziałem tam żywego ducha. Na pracowników trafiłem tylko przy odbudowie zabytkowego muru wokół pałacu (chyba zawalił się). Chcieli, by ich uwiecznić, co też zrobiłem:
Mimo że do wnętrza pałacu nie wejdziemy, to warto obejrzeć go przynajmniej z zewnątrz. Przy najbliższym bramy narożniku obiektu znajdziemy tablicę informacyjną na temat historii pałacu. Poniżej zdjęcia polskojęzycznego fragmentu tablicy informacyjnej i całego obiektu:
Spod bramy pałacu zaledwie parę kroków ulicą Zamkową doprowadza nas od kościoła parafialnego pw. św Wawrzyńca (na planie litera "K"):
Przy kościele bierze swój początek ul. Przytulna (jest rzeczywiście przytulna), która schodkami doprowadzi nas do Placu Powstańców Śląskich, od którego zaczęliśmy spacer:
Przy Placu Powstańców jest też restauracja "Dąbrowianka":
Czy można sobie wyobrazić lepsze otoczenie najwyższego miejsca w gminie? Najważniejsze zabytki, piękna okolica, restauracja, Aleja Dębowa z tysiącletnim dębem, brakuje już chyba tylko altanki w najwyżej położonym miejscu i ścieżki do niej.
Najwyżej położone miejsce gminy Dąbrowa ma chyba szansę być perłą w "Koronie powiatu".