Skupy złomu i metali kolorowych, to punkty gdzie każdy z nas może oddać odpady metalowe otrzymując za nie zapłatę. Co oczywiście  jest rzeczą ogólnie wiadomą, nie wszyscy jednak wiedzą jak podzielony jest złom i co z niego w dalszym etapie procesu recyklingu można wytworzyć.

Poprzez definicję złomu rozumiemy  przedmioty metalowe, przeznaczone do wykorzystania w procesie recyklingu poprzez ich ponowne przetopienie (złomowanie). Do złomu należą np. metalowe odpady produkcyjne, wyroby metalowe nie nadające się do naprawy, elementy konstrukcji pochodzące z rozbiórki, odpady komunalne z metalu, wyeksploatowane samochody (pozbawione elementów niemetalicznych, tzn. tapicerki, uszczelek, płynów itd.), maszyny, urządzenia i ich części, konstrukcje stalowe uszkodzone mechanicznie, skorodowane, bądź nienadające się do dalszej, bezpiecznej eksploatacji itp.

Segregacja złomu w punktach skupu ma na celu dokładne posortowanie metali pod kątem ich dalszego wykorzystania. Przychodząc do skupu, osoba odpowiedzialna za punkt odbioru metali, dokładnie wie  jak klasyfikuje się złom. I tak  ze względu na materiał od którego pochodzi złom podlega on klasyfikacji na :

stalowy, żeliwny, metale niezależne ( tzw. kolorowe)
Złom stalowy ma dwa  główne gatunki:

Złom wsadowy – złom posiadający takie wymiary, postać i skład chemiczny, które pozwalają na bezpośrednie wykorzystanie go jako wsadu w piecach hutniczych. Grubość od 4mm. Pozostałe wymiary 1500 mm x 500 mm x 500 mm.

Złom nie wsadowy – złom, który musi zostać poddany obróbce termicznej lub mechanicznej dla uzyskania potrzebnych wymiarów, postaci i masy przed wykorzystaniem go jako wsadu w piecu hutniczym.

Jako rodzaje złomu nie wsadowego, wyróżnia się m.in.:

Złom ciężki – grubość min. 6 mm (np. pręty zbrojeniowe, grube rury). Złom lekki – grubość max. 4 mm (np. blacha).
Złom żeliwny:

Żeliwny maszynowy – tzw. żeliwo ciemne (np. korpusy silników) Żeliwny handlowy – tzw. żeliwo białe (np. instalacje sanitarne).

Złom metali nieżelaznych:

Obejmuje złom: aluminium  (puszki po napojach) , cynk, miedź, ołów oraz stopy metali: mosiądz, znal, kajner 

Dla producentów najdroższym złomem jest ten pochodzący z metali niezależnych  jak np.  miedź. Ceny odpadów metalowych poprzez podział są zróżnicowane i tak najdroższa jest wspomniana miedź, jej średnia cena to około 16 PLN za kg. Za aluminium w skupie otrzymamy około  4,00 PLN za kg. Ceny złomu stalowego to około 0,40 PLN za kg.

Warto więc robiąc porządki przydomowe zebrać zbędne odpady metalowe i zawieść je do punktu skupu, gdzie będą one ponownie wykorzystane, a za nasza fatygę otrzymamy zapłatę.

Dodatkowo przy wyrzucaniu śmieci zróbmy oddzielny pojemnik na puszki po napojach, gdzie zazwyczaj jest na puszcze napis alu stąd mamy pewność z jakiego materiału została ona wykonana. Po zapełnieniu pojemnika możemy je oddać w punkcie skupu.

Segregacja odpadów metalowych jest bardzo istotna,  gdyż dzięki niej ograniczamy wykorzystanie surowców naturalnych tym samym chronimy środowisko naturalne.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info