W sobotę 27 sierpnia we wsi Roszkowice obchodzono dożynki gminy Niemodlin. Pojechaliśmy na nie. Roszkowice są 5 km za Niemodlinem. Jedzie się przez wieś Piotrowa. Już w Piotrowej powitały nas pierwsze dożynkowe scenki i drogowskazy pokazujące kierunek na "Roszkowice City". Do Roszkowic wjechaliśmy przez bramę powitalną:

W centrum wsi witali nas "starości". Czepialskim zwracam uwagę, że "starostowie" nie rymuje się z "gości", a rym jest w cenie, więc na zasadzie "licentia poetica" odmiana podporządkowuje się rymowi:

Młodszym wyjaśniam, że Belweder to legendarna marka telewizorów, produkowanych w Polsce od 1957 roku.

Podczas każdych dożynek, na których jesteśmy, szukamy jakichś nowych pomysłów na dożynkowe dekoracje. W Roszkowicach trafiliśmy na "ślimaki", których wcześniej nigdzie nie widzieliśmy. "Ślimaki" były z cukinii, dyni i dwóch małych ziemniaków na patyczkach:

Przy boisku, na którym odbywały się dożynkowe uroczystości, trafiliśmy na taką scenkę:

Napis nie był żartem. Raczej była to deklaracja ideowa. Czuć ją było agraryzmem. Może tylko należało napisać precyzyjniej: "Bez zdrowej wsi nie ma zdrowego miasta", albo jeszcze precyzyjniej: "Zdrowe rolnictwo fundamentem zdrowego państwa". Gdy podczas dożynkowych uroczystości słuchałem przemówienia Burmistrz Niemodlina, pani Doroty Koncewicz:

to odnosiłem wrażenie, że też słyszę w nim agrarystyczne tony.

Doktryna agrarystyczna zrodziła się w połowie XIX wieku. Głoszono wówczas, że rolnictwo jest fundamentem wszystkiego. Przeszło sto lat później, w czasach mojej młodości, modne było inne myślenie. Nasza odzież nie miała być z bawełny czy lnu, ale z ropy naftowej. Mieliśmy przejść na nylony, ortaliony etc. Żywność także miała być z ropy. Modne było np. opowiadanie o uczonych, pracujących nad produkcją mięsa z ropy naftowej.

Dziś nie chcemy słyszeć o nylonach i ortalionach. Chcemy naturalnych włókien. Kotleta z ropy naftowej nikt pewnie nie wziąłby do ust. Dziś głosi się, że w przyszłości nawet paliwa silnikowe będą nie z ropy naftowej, ale z tego, co urośnie na polu. Idea agraryzmu chyba powraca.

W dalszej części uroczystości odznaczono i wyróżniono szczególnie zasłużonych mieszkańców gminy Niemodlin:

Ciekawym elementem uroczystości było też wręczenie promesy organizatorowi przyszłorocznych dożynek. Będzie nim wieś Gracze (największa w gminie). W imieniu Sołectwa Gracze promesę odebrała pani sołtys:

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy. Jako pierwsza zaprezentowała się publiczności orkiestra dęta z Żelaznej w gminie Grodków:

Potem wystąpiły smerfy, czyli dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rogach:

Kolejnym punktem programu były "Piosenki Zbigniewa Wodeckiego" w wykonaniu Sceny Muzycznej Ośrodka Kultury w Niemodlinie.

Podczas wszystkich wymienionych występów pracowała komisja oceniająca korony żniwne i "żywe obrazy" korowodu dożynkowego. Po występach ogłoszony został jej werdykt.

W kategorii koron ziarnowych

  • I miejsce – korona z Magnuszowic (nagroda 900 zł)
  • II miejsce – korona z Szydłowca Śląskiego (600 zł)
  • III miejsce – korona z Radoszowic (300 zł)

Korona z Magnuszowic będzie 4 września reprezentować gminę Niemodlin na XIV Powiatowo-Gminnych Dożynkach w Polskiej Nowej Wsi (gmina Komprachcice).

W kategorii koron kłosowych

  • I miejsce – korona z Roszkowic (nagroda 900 zł)
  • II miejsce – korona z Saren Wielkich (600 zł)
  • III miejsce – korona z Lipna (300 zł)

Korona z Roszkowic będzie 4 września reprezentować gminę Niemodlin na Dożynkach Wojewódzkich w Ujeździe.

Przygotowane przez sołectwa "żywe obrazy" komisja oceniła następująco:

  • I miejsce (500 zł) – sołectwo Lipno
  • II miejsce (400 zł) – sołectwo Molestowice
  • III miejsce (300 zł) – sołectwo Piotrowa

Po ogłoszeniu wyników konkursu aż do wieczora trwały kolejne występy, po których w planie była jeszcze zabawa taneczna. Na niedzielę 28 sierpnia zaplanowano festyn.

Kto miał ochotę, mógł obejrzeć towarzyszącą uroczystościom wystawę maszyn rolniczych:

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info