W środę 7 września nastąpiło uroczyste otwarcie przebudowanego odcinka drogi powiatowej 1508 O, w obrębie wsi Magnuszowice (gmina Niemodlin). Odcinek ten ma długość 1 km. Jego przebudowa kosztowała powiat opolski około 2,2 mln zł, z czego 200 tys. zł gmina Niemodlin zrekompensowała powiatowi dotacją. Fotorelację z uroczystości otwarcia gmina Niemodlin opublikowała na swej stronie internetowej. Zainteresowani znajdą ją pod adresem:
https://niemodlin.pl/2619/otwarcie-przebudowanej-drogi-w-magnuszowicach.html
O trwającej przebudowie drogi pisałem na Grupie Lokalnej w początku sierpnia. Pisałem też wtedy m.in. o dawnej magnuszowickiej szkole, powstałej na miejscu jeszcze wcześniejszego kościoła, co spowodowało, że szkoła swym wyglądem przypominała kościół, i zdarzyła się nawet przed wojną widokówka, na której szkołę (Schule) podpisano jako kościół (Kirche):
Ponieważ budynek szkoły-kościoła stoi w Magnuszowicach do dziś, to w swym sierpniowym artykule proponowałem, by ktoś przysłał nam jego zdjęcie. Wspomniany sierpniowy artykuł zainteresowani znajdą pod adresem:
https://www.grupalokalna.pl/beczka/magnuszowice-droga-kosciol-i-korony-zniwne
Nie otrzymałem zdjęcia dawnej szkoły-kościoła, więc zgodnie z zapowiedzią z sierpniowego artykułu, wybrałem się do Magnuszowic, by zrobić zdjęcia dawnej szkoły kościoła. Poniżej dwa współczesne zdjęcia tego budynku, do których dołożyłem archiwalne sprzed wojny (podziękowania dla portalu Fotopolska.eu):
Jak widać z tych zdjęć, najważniejszą zmianą, choć nie jedyną, było obniżenie wieży do poziomu dachu budynku szkolnego.
Spotyka się pogląd, że szkoła w Magnuszowicach powstała przez przebudowę kościoła. Nie jest to prawda. Kościół rozebrano. Szkołę zbudowano na jego miejscu. Ponieważ jednak zachowano wieżę-dzwonnicę, to szkoła wyglądem przypominała kościół. Na pocztówce z końca XIX wieku (także ze strony Fotopolska.eu) obiekt opisano: "Schule mit Glockenthurm", czyli "Szkoła z dzwonnicą":
Dziś Magnuszowice mają nowy kościół. Jest on blisko starego. Dawną szkołę-kościół od nowego kościoła dzieli plac zabaw. Za jednym jego płotem jest dawna szkoła-kościół:
Za drugim płotem jest nowy kościół:
Uważny obserwator zauważy natychmiast nad wejściami do dawnej szkoły-kościoła miejsca po tablicach z godłem państwowym i tablicach z nazwą szkoły:
Łatwo też dostrzec wiszące do dziś na ścianach budynku dzwonki szkolne:
Gdy zajrzymy na tyły budynku, to po dużych oknach domyślimy się nawet, gdzie kiedyś były klasy:
Dziś jest to już tylko budynek mieszkalny, który z powodu skomplikowanej historii ma skomplikowany kształt.