Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO), który określa politykę w tej dziedzinie, zgodną z hierarchią sposobów postępowania z odpadami (m.in. zapobieganie wytwarzaniu, stworzenie infrastruktury do selektywnego zbierania u źródła, efektywny recykling) wraz
z Wojewódzkimi Planami Gospodarki Odpadami (WPGO), które muszą być z nim zgodne
i służyć realizacji zawartych w nim celów, stanowią akty określające kierunki gospodarki odpadami w Polsce i podlegają aktualizacji nie rzadziej niż co 6 lat.
Po opublikowaniu w ostatnim czasie długo wyczekiwanej aktualizacji KPGO, obecnie na szczeblu wojewódzkim trwają prace nad aktualizacją WPGO na lata 2016-2022
z uwzględnieniem lat 2023-2028.
Poza opisem bieżącego stanu gospodarki odpadami, dokument ten stanowi podstawę do ustalenia harmonogramu wykonania poszczególnych działań mających na celu wywiązanie się z obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami nałożonych przez Unię Europejską oraz do kwalifikowania poszczególnych zadań do wsparcia finansowego. W dokumencie zawarto między innymi rodzaje, ilości i źródła powstawania odpadów, prognozowane zmiany w zakresie gospodarki odpadami czy np. kierunki działań w zakresie zapobiegania ich powstawaniu. Integralną część Planu stanowią trzy opisane niżej w skrócie załączniki.
W pierwszym z nich, tj. Planie Inwestycyjnym możemy znaleźć m.in. wykaz istniejących
i planowanych PSZOK-ów (Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), listę instalacji związanych z gospodarką odpadami przewidzianych do rozbudowy czy modernizacji, a także spis planowanych inwestycji do doczyszczania, przetwarzania czy recyklingu odpadów.
Drugi załącznik stanowi Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu województwa opolskiego, dzięki któremu mamy możliwość poznania skali zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych w naszym regionie.
Załącznik trzeci, to Prognoza oddziaływania na środowisko projektu ww. Planu, opisująca istniejący stan środowiska oraz oceniająca wpływ planowanych ustaleń na poszczególne komponenty środowiska. Do 12 września 2016 r. przyjmowane były uwagi i wnioski do projektu.
Dbając o otaczające nas środowisko i stały rozwój naszego terenu Prowod Sp. z o.o. na etapie zgłaszania uwag wnioskował m.in. o wpisanie planowanego nowego PSZOK-u dla Gminy Dobrzeń Wielki ułatwiającego mieszkańcom pozbywania się odpadów, o przeprowadzenie procesu rekultywacji naszego składowiska czy o planowaną instalację do sortowania selektywnie zebranych odpadów komunalnych, dzięki czemu większa część surowców będzie miała szansę na recykling.
Mamy nadzieję, że powyższe pomysły znajdą swoje miejsce w nowo tworzonym Planie
i stopniowo będą konsekwentnie realizowane, co przyczyni się do ekologicznego rozwoju naszej Gminy.
Źródła:
https://www.mos.gov.pl/komunikaty/szczegoly/news/krajowy-plan-gospodarki-odpadami-2022/
https://opolskie.pl/serwis/index.php?id=16260
Opinie do projektu aktualizacji Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2014