Edukacja ekologiczna  oznacza koncepcję wychowania, przedmiot nauczania oraz działalność edukacyjno-wychowawczą, system kształtowania postaw i poglądów wobec otaczającego świata opartego na szacunku dla środowiska.

Spółka Prowod realizuje od 2015 roku  na terenie Gminy Dobrzeń Wielki program związany z  edukacją ekologiczną. Kierując go przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców. Co  jest kwestią  niezwykle ważną, gdyż właściwych  postaw ekologicznych powinniśmy uczyć się od dziecka. Program podzielony jest na etapy:

Pierwszy etap edukacji  został skierowany do przedszkolaków z naszej gminy. W trakcie trwania akcji wyjaśniano dzieciom, iż cała ziemia jest wspólnym dobrem. Zachęcano najmłodszych do dbania o czystość środowiska,  oszczędzania wody oraz prądu. Przedszkolaki dowiedziały się czym są odpady oraz jak należy je prawidłowo segregować zgodnie z zasadami segregacji odpadów w gminie Dobrzeń Wielki. Zapoznano ich również z pojęciami jak: recykling, elektro śmieci czy odpady biodegradowalne. Ponadto miały one okazję zobaczyć, jakie rzeczy mogą powstać dzięki prawidłowej segregacji odpadów prowadzącej do ich ponownego wykorzystania.
Przekazując dzieciom wiedzę nt. ekologii staraliśmy się, aby nasi najmłodsi słuchacze czynnie uczestniczyli w zajęciach. Udało nam się to poprzez wykorzystanie wielu środków przekazu, chociażby prezentację multimedialną, bajki, a także zadania, gdzie zdobywana wiedza została wykorzystana w praktyce (np. dzieci same wybierały odpady i umieszczały  we właściwych workach). Na zakończenie maluchy otrzymały podarunkowe torby ekologiczne z rysunkami dotyczącymi segregacji odpadów.

Kolejny etap skierowany był do klas I-III Szkół Podstawowych. Podczas tego projektu dużą uwagę przywiązano do tematyki recyklingu odpadów, który dzięki rzetelnej segregacji prowadzi do ponownego wykorzystania materiałów odpadowych i tym samych chronienia naturalnych zasobów środowiska. Dla uczniów zostały przygotowane zadania, dzięki którym miały one możliwość aktywnego uczestnictwa w organizowanych zajęciach. Omówiono funkcjonowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Chróścicach. Dzieci dowiedziały się jakiego typu odpady można tam dostarczać. Dużym zainteresowaniem małych słuchaczy cieszył się krótki film, pokazujący jak przebiega recykling plastikowej butelki. Większość dzieci wcześniej nie miała pojęcia, jak powstaje plastikowa butelka i jak dzięki prawidłowej segregacji można ze starych butelek wyprodukować nowe.

Trzeci etap przeprowadzono w tym roku i był on skierowany już do nieco starszych dzieci i młodzieży, czyli uczniów klas IV – VI Szkół Podstawowych oraz Gimnazjum. Młodzież miała okazję przybyć na teren Składowiska Odpadów oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Chróścicach, by zwiedzić obiekt i zobaczyć jak PSZOK funkcjonuje w praktyce. Mogli zaznajomić się z całym procesem od sposobu dostarczenia odpadów przez mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki, aż po ich segregację w odpowiednich kontenerach, z podziałem na surowce. Poza tym uczniowie mogli również zobaczyć urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania składowiska tj. waga samochodowa (na której w ramach atrakcji młodzież mogła się zważyć), brodzik dezynfekcyjny, przez który obowiązkowo musi przejechać każdy samochód wyjeżdżający z terenu składowiska oraz kompaktor, który służy do rozgarniania, rozdrabniania i zagęszczania składowanych odpadów. Ostatnim etapem oprowadzania było wejście na „taras widokowy”, czyli zrekultywowaną kwaterę składowiska. Na zakończenie zaprezentowano film edukacyjny ilustrujący sposób przetwarzania odpadów oraz przeprowadzono quiz z nagrodami dla uczniów, którzy udzielili poprawnej odpowiedzi na pytania związane z omawianą tematyką.

Po przeprowadzonej edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży spółka Prowod postanowiła zorganizować Eko Majówkę, na którą przybyli zarówno ci najmłodsi, jak i najstarsi mieszkańcy Gminy Dobrzeń Wielki. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji m.in. stoiska informacyjne związane z gospodarką komunalną oraz wodną, liczne konkurs z nagrodami, w których młodzież oraz dzieci bardzo chętnie brały udział, oraz wiele innych ciekawostek. Na szczególna uwagę zasługiwała instalacja, która przedstawiała 1m3 wody i składała się z 666 butelek 1,5 litrowych. Do jej zbudowania przyczynili się uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kup, gdzie ogłoszono konkurs na zbiórkę największej ilości plastikowych butelek. Zwycięzcą konkursu została klasa piąta, która w ramach nagrody otrzymała dofinansowanie szkolnej wycieczki.

Przedstawione zdjęcia pokazują jedynie niewielką część grup, które uczestniczyły w projekcie. Po więcej zapraszamy na https://prowod.pl/66/73/edukacja-ekologiczna.html

 

            Podsumowując cykl przeprowadzonych akcji ekologicznych można wywnioskować, iż świadomość i zainteresowanie mieszkańców z roku na rok wzrasta. Wciąż jednak  istnieje silna potrzeba prowadzenia kampanii społecznych podnoszących świadomość ekologiczną społeczeństwa. Dlatego też spółka Prowod nie zaprzestaje  swoich działań i  planuje kolejne projekty podnoszące świadomość ekologiczną o czym będziemy Państwa informować.

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info