Ochrona środowiska w świetle prawaŹródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia, a także akty prawa miejscowego – na obszarze działania organów, które je ustanowiły. Nie sposób przedstawić wszystkich aktów prawnych, w których poruszany jest temat ochrony środowiska, dlatego poniżej przedstawiamy krótki opis najważniejszych z nich:

  • Konstytucja RP (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 z późn. zm.) zobowiązuje każdego do ponoszenia odpowiedzialności za spowodowane przez siebie pogorszenie stanu środowiska.
  • Prawo Ochrony Środowiska (tekst jednolity Dz.U. 2016 poz. 672) określa zasady ochrony oraz warunki korzystania z jego zasobów, z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju mówiącego o tym, że rozwój społeczny, gospodarczy i polityczny państw ma odbywać się z zachowaniem równowagi przyrodniczej zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
  • Ustawa o odpadach (Dz. U. 2013 poz. 21 z późn. zm.) precyzuje środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi zapobiegające i zmniejszające negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi wynikający z wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi.
  • Zapobieganie niekorzystnym skutkom wytwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i gospodarowania nim reguluje z kolei Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. 2015 poz. 1688).
  • Zasady zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów opisane są w Ustawie o bateriach i akumulatorach (Dz.U. 2015 poz. 687).
  • Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2016 poz. 250) uściśla zadania gminy oraz obowiązki właścicieli nieruchomości, dotyczące utrzymania czystości i porządku, warunki wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Na jej podstawie tworzone są akty prawa miejscowego.

Ochrona środowiska w świetle prawa

Ponadto każdy mieszkaniec Gminy Dobrzeń Wielki na stronie Biuletynu Informacji Publicznej swojej Gminy (https://bip.dobrzenwielki.pl/9/strona-glowna-bip.html) może zapoznać się z obowiązującymi aktami prawnymi (uchwałami, zarządzeniami), dzięki którym zdobędzie wiedzę i potrzebne informacje dotyczące aktualnie panujących zasad. Są to m.in.

  • Uchwała nr II/14/2014 z dnia 11.12.2014 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dobrzeń Wielki określającą m.in. wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości, rodzaje i minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych czy częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości.
  • Uchwała nr II/15/2014 z dnia 11.12.2014 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Dobrzeń Wielki i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Ministerstwo Środowiska chcąc ujednolicić krajowe zasady selektywnej zbiórki odpadów (sposób zbierania, odpady komunalne podlegające obowiązkowi selektywnego zbierania itp.) przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, który obecnie jest na etapie prac legislacyjnych, a wejście w życie zapisów rozporządzenia planowane jest na początek 2017 r. Na stronach Ministerstwa Środowiska można zapoznać się z aktualnym stanem prac legislacyjnych projektów aktów prawnych dotyczących Resortu Środowiska, treścią projektowanych ustaw i rozporządzeń oraz zasadami konsultacji projektów aktów prawnych.

Wszystkie aktualne wersje ustaw i teksty rozporządzeń dostępne są na stronach internetowych Sejmu RP (ISAP-Internetowy System Aktów Prawnych https://isap.sejm.gov.pl/).

Źródła informacji i zdjęć:                                                                                                                          https://almas.info.pl/akty-prawne/                                                                                                              https://www.egospodarka.pl/81072,Ochrona-przyrody-wazna-dla-Polakow,1,39,1.html
www.isap.sejm.gov.pl
https://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,1,29,164,,,,ochrona-srodowiska.html
https://www.student.lex.pl/czytaj/-/artykul/podstawy-prawne-w-zakresie-ochrony-srodowiska
https://archiwum.ekoportal.gov.pl/prawo_dokumenty_strategiczne/PodstawoweAkty/

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info