Województwo opolskie jest jedynym, w którym nie ma okna życia. Jednak nie znaczy to, że nic w kierunku ochrony życia się nie robi. Nie należy zapominać, iż istnieją inne formy pomocy matce takie jak: Dom Matki i Dziecka, poradnia rodzinna, czy ośrodek adopcyjny.
Trzeba pracować nad całym systemem ochrony życia, okna życia nie rozwiązują problemu, może być tylko elementem szerszego systemu, co nie znaczy, że jestem ich przeciwnikiem – mówił na antenie Radia Doxa ks. Jerzy Dzierżanowski, dyrektor Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.
Należy zwrócić uwagę na to, iż pozostawienie dziecka w oknie tak naprawdę nie rozwiązuje problemu.
– Okno Życia pozbawia dzieci tożsamości i trzeba czekać na uregulowanie ich sytuacji prawnej – komentuje osoba kierująca działem pieczy rodzinnej.
Dzieci adoptowane w „normalnej procedurze”, po ukończeniu 18. roku życia mają możliwość wglądu do aktu urodzenia i sprawdzenia danych swoich biologicznych rodziców Później mogą zdecydować o tym, czy chcą się z nimi spotkać. Takiej szansy nie mają dzieci, które zostały oddane do okien życia, gdyż kobiety robią to anonimowo.
W rzeczywistości wiele kobiet po kilku dniach czy też miesiącach zgłasza się do sądu i próbuje odzyskać niemowlęta. Wiadomo jednak, że ich sytuacja prawna jest bardziej skomplikowana niż tych kobiet, które przekazały dziecko do adopcji zaraz po porodzie. Jeżeli młoda mama zostawia dziecko w szpitalu to ma wtedy sześć tygodni na zmianę swojej decyzji. W przypadku matek oddających dzieci do okien życia decyzja w założeniu jest nieodwołalna.
Jaką drogę musi przejść maluch od okna życia do własnego łóżeczka w rodzinie adopcyjnej?
Gdy w ośrodku, w którym znajduje się okno życia pojawia się maluszek, uruchamia się cała machina formalności. Personel natychmiast wzywa karetkę, która zabiera maleństwo do szpitala na badania i obserwację.Powiadamia się również ośrodek adopcyjny, który wysyła informację do sądu o znalezieniu dziecka. Od razu zgłaszana jest prośba o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie mu tożsamości – imienia i nazwiska. Na czas trwania procedur adopcyjnych dziecko trafia do rodziny zastępczej lub do pogotowia rodzinnego.
Obecnie stosuje się tzw. tryb preadopcyjny, dzięki któremu dziecko bezpośrednio ze szpitala trafia do rodziców adopcyjnych. Należy zauważyć, iż dla noworodków każdy dzień jest na wagę złota. Każdego dnia potrzebuje on miłości i bliskości rodziców.
Dlaczego więc kobiety oddają swoje dzieci?
– Jest możliwe i prawdopodobne, że duża część kobiet, która pozostawia dziecko w oknie życia, znajduje się w tym czasie w stanie depresji poporodowej, która zniekształca ich sposób myślenia, a także zdolność rozumienia własnych uczuć i potrzeb oraz utrudnia racjonalną ocenę sytuacji. Zmusza ich do tego brak pieniędzy i wsparcia u partnerów, przemoc w rodzinie, uzależnienia, czasami bardzo młody wiek. Dzieci oddają anonimowo, co świadczy o tym, że prawdopodobnie ukrywały ciążę. Nie chciały, by ktoś się dowiedział. Nie chcą żyć ze stygmatem złej matki, kobiety, która oddała dziecko obcym, nie miała instynktu macierzyńskiego – tłumaczy psycholog.
Trudno zaprzeczyć, że okna życia pomogły wielu dzieciom. Z prawnego punktu widzenia lepiej by było, aby kobiety już w szpitalu informowały o chęci oddania dziecka do adopcji. Wiele z nich nie chce lub nie może tego zrobić. Może więc warto poszukać innego rozwiązania niż okno życia?
Pomimo tego, iż w Opolu nie ma okna, to system ochrony życia jest bardzo dobrze przygotowany do tego, aby pomóc kobiecie, która nie ma siły na urodzenie, czy też wychowywanie swojego dziecka. Takim miejscem, gdzie można znaleźć pomoc i schronienie zapewne jest Dom Matki i Dziecka.
„Dom to miejsce szczególne, gdzie można się schronić, gdzie ma się pewność bycia kochanym, gdzie otacza nas ciepło i miłość. Każdy chciałby mieć taki dom, do którego tęskni się gdziekolwiek się jest. Niestety nie każdy ma takie szczęście i aby trochę w nim pomóc staramy się stworzyć takie miejsce, gdzie można znaleźć wsparcie i pomoc, zrozumienie i miłość” – czytamy na stronie Domu Matki i Dziecka w Opolu.
Diecezjalna Poradnia Rodzinna powstała z myślą o pomaganiu ludziom, małżeństwom i rodzinom, doświadczających trudności w codziennym życiu. Metodyka pracy w Poradni jest próbą stworzenia kompleksowej oferty pomocy w zakresie:
- PROFILAKTYKI – wspiera rodzinę prowadząc działalność szkoleniowo-edukacyjną, rozwija umiejętności umożliwiające optymalny rozwój rodziny, inicjuje różne formy pracy z rodziną zapobiegające wykluczeniu społecznemu;
- PORADNICTWA – świadczy usługi obejmujące jedno lub kilka spotkań ze specjalistą, w trakcie których osoba wspomagana uzyskuje „po-radę” lub „po-moc”, pozwalającą skuteczniej uporać się z konkretnym problemem życiowym;
- PSYCHOTERAPII – pomaga w budowaniu wewnętrznej siły i dojrzałości, kształtując motywację do odnalezienia sensu życia i samodzielnego radzenia sobie z trudnościami w życiu osobistym, małżeńskim i rodzinnym.
Dom Matki i Dziecka za cel swojej działalności obrał sobie zapewnienie samotnym i zagubionym kobietom oraz ich dzieciom, także nienarodzonym, schronienia, w którym poczują się rozumiane i bezpieczne. Jego celem jest pomóc jak największej grupie kobiet i dzieci, w szczególności w odnalezieniu sensu życia i swojego miejsca na ziemi.
Zapewnia on wsparcie na każdym etapie powrotu do społeczeństwa, począwszy od opieki nad kobietami w ciąży, poprzez pomoc w okresie rozwiązania, aż po wsparcie w zakresie zdobywania wykształcenia i umiejętności, niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania.
Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia (DFOZ) poprzez swoje specjalistyczne jednostki: Dom Matki i Dziecka, Diecezjalną Poradnię Rodzinną oraz Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy staje nie tylko w obronie nienarodzonych dzieci, ale tworzy warunki powrotu do godnego życia osobom zagrożonym przemocą, niezrozumieniem i pogardą innych, samotnym matkom, uzależnionym od alkoholu, narkotyków, doświadczającym trudności osobistych czy też rodzinnych itp.
Może właśnie tam należy szukać pomocy?
- Dom Matki i Dziecka ul. Masłowskiego 1, 45-532 Opole tel./fax 77 454-07-60 lub 77 442-04-22 e-mail: dommatki@dfoz.pl
- Katolicki Ośrodek Adopcyjny i Opiekuńczy Pl. Katedralny 4, 45-005 Opole tel./fax 77 44-19-905 lub 77 44-11-500
- Diecezjalna Poradnia Rodzinna Pl. Katedralny 4, 45-005 Opole tel./fax 77 44-25-550