Większość firm chcąc lepiej promować swoje produkty sięga do nazewnictwa związanego  z ekologią. Słowo ekologia  dzięki pozytywnemu ogólnemu odbiorowi uatrakcyjnia produkt co przekłada się na jego sprzedaż.

Widoczne to jest przede wszystkim w branży  spożywczej gdzie produkty z nazwą eko czy organic na stałe już weszły do asortymentu sklepów spożywczych.Eko żywność  dzisiaj to trend  idący w parze w byciu fit czyli wysportowanym, zdrowym i na czasie. Czym więc jest ekologiczna żywność ?

W potocznym ujęciu żywność ekologiczna to żywność naturalna, nieprzetworzona, otrzymana bez udziału antybiotyków,  środków ochrony roślin. Czy przekonanie to jest prawdziwe? W dużej mierze tak, przykładowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami w ekologicznej produkcji rolnej zabronione jest używanie nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Ekologiczna produkcja żywności powinna łączyć przyjazne dla środowiska technologie gospodarowania i przetwarzania, wspierać  różnorodność biologiczną, wykorzystywać naturalne procesy oraz zapewniać odpowiednie warunki hodowanym zwierzętom. Standardy te podlegają skrupulatnym kontrolom, a produkty by mogły być oznaczone jako ekologiczne muszą otrzymać odpowiedni certyfikat.
Eko-uprawy
Warto mieć świadomość, iż w przypadku tradycyjnych upraw przemysłowych stosuje się ponad 400 różnych środków ochrony roślin i innych związków mających na celu optymalizację przebiegu procesów wzrostowych. W przypadku upraw ekologicznych dopuszczone są jedynie cztery tego typu związki, przy czym zamiast sztucznych nawozów stosuje się komponenty naturalne,  pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Oczywiście ma to swoje wady, gdyż nawozy organiczne pochodzenia zwierzęcego zwiększają ryzyko nadważenia żywności bakteriami E. coli, na co często zwracają uwagę sceptycy.  W przypadku upraw ekologicznych nie stosuje się także modyfikacji genetycznej.

Eko-chów i eko-hodowla
Zwierzęta z chowu ekologicznego mają inne, lepsze warunki niże te z konwencjonalnych chowów przemysłowych. Przykładowo w przypadku ekologicznych jaj nie ma mowy o tym by znoszące je kury spędzały całe swoje życie w kurniku, zamknięte w ciasnych klatkach. Muszą mieć zapewniony wolny wybieg na wydzielonym i odpowiednio standaryzowanym terenie oraz otrzymywać certyfikowaną, ekologiczną paszę przygotowaną jedynie z komponentów pochodzenia naturalnego. Warto też wiedzieć, że ekologiczna hodowla zwierząt nie dopuszcza możliwości stosowania pasz z udziałem GMO.
Czy warto zatem kupować żywność ekologiczną? Odpowiedzieć powinien sobie każdy samodzielnie. Zapewne ma to wpływ na nasze zdrowie. Wspomniane ograniczenie dodatków chemicznych, sztucznych barwników są jej pozytywnym  aspektem, którego nie powinno się bagatelizować.

Kwestią dyskusyjną natomiast jest robienie z takiej żywności rzeczy  bez której nie jesteśmy w stanie  zdrowo funkcjonować. Dlatego skupmy się przy jej wyborze na jej  faktycznych wałsćiwościach, a nie zabiegach marketingowych.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info