W przededniu  Święta Zmarłych obchodzonego w sposób szczególny w Polsce,  wiele kontrowersji budzi anglosaskie święto Halloween. Warto zatem przyjrzeć się czym tak naprawdę jest to święto nim wyrazi się opinie o nim. Otóż Halloween jest zwyczajem związanym z obrzędem celtyckim sięgającym jakieś dwa tysiące lat wstecz. W czasach obrzędowości celtyckiej wiązało się to z obrządkiem SAMHAIN – pożegnanie lata, przywitanie zimy wraz ze świętem zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami, a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych.

Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk.

Do USA gdzie Halloween szczególnie jest celebrowane  przywędrował wraz z Irlandzkimi imigrantami w XIX wieku, skąd w drugiej połowie XX wieku trafił do zachodniej Europy a w naszym kraju pojawiło się  w połowie lat 90-tych XX wieku.

Warto zatem wiedzieć, iż geneza Halloween wywodzi się  z obrzędowości związanej z czasami pierwotnymi i raczej jest elementem folkloru niż religii. Do analogii z Halloween możemy przyrównać  obrządek  znany z naszego podwórka – Dziady, o  których  pisał  Adam Mickiewicz.

fot. Time Out 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info