Aloes nazywany jest cudowną rośliną, lekarzem w doniczce czy rośliną pierwszej pomocy. Stosowany jest od prawie 5000 lat jako roślina lecznicza, pomagająca w dolegliwościach zewnętrznych, takich jak: alergie, poparzenia, trądzik oraz schorzeniach wewnętrznych. Jak działa aloes? W jakich dolegliwościach może pomóc?
W aloesowych liściach jest ponad 270 substancji aktywnych. Aloes jest bogatym źródłem aminokwasów – znajduje się w nim siedem z ośmiu niezbędnych człowiekowi aminokwasów egzogennych (czyli tych, których człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć i musi czerpać je z pożywienia). Miąższ aloesowy zawiera duże ilości witamin oraz biopierwiastków, takich jak: potas, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, siarka, żelazo oraz śladowe ilości krzemu, kobaltu, manganu, miedzi, niklu, boru, litu, chromu, molibdenu, boru i cyny. Najważniejszymi jednak składnikami są molekuły cukrowe o długich łańcuchach – mukopolisacharydy.
Zastosowanie
Aloes stanowi domowy środek na wiele schorzeń i dolegliwości, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Należy go jednak traktować jedynie jako środek wspomagający leczenie, a w każdym przedstawionym niżej przypadku należy najpierw zasięgnąć opinii lekarza.
- Alergie – aloes stosowany zewnętrznie i wewnętrznie może nam pomóc w przykrych dolegliwościach alergicznych, takich jak: wysypki skórne, nabrzmienie błon śluzowych, podrażnienia oskrzeli czy łzawienie oczu, ponieważ wpływa normalizująco na układ odpornościowy.
- Angina – sok z aloesu pity w czasie trwania anginy wspomaga organizm i przyspiesza efekty zdrowienia.
- Ból gardła, kaszel – sok z aloesu jest doskonałym środkiem do płukania, jeśli boli nas gardło lub mamy kaszel. Pomaga zwalczyć infekcję, a także zmniejsza ból lub podrażnienie.
- Drożdże Candida – drożdżak ten wywołuje infekcję błony śluzowej, przenika przez ścianę jelit i w ostrych przypadkach przez układ limfatyczny i krwionośny dostaje się do narządów wewnętrznych. W aloesie zawarte są substancje antygrzybiczne, które pomagają w zwalczeniu patogennego drożdżaka. Aloes wspiera również naturalne siły obronne organizmu w infekcjach o podłożu wirusowym i bakteryjnym
- Miażdżyca – chorobie tej, zwłaszcza u starszych ludzi, sprzyja niewłaściwa dieta, stres lub zaburzenia w przemianie materii. Polega na gromadzeniu się na ścianach tętnic cholesterolu, lipidów i soli wapniowych. Badania pokazują, że aloes obniża poziom złego cholesterolu LDL i podwyższa poziom dobrego HDL, dzięki czemu zapobiega pojawieniu się miażdżycy.
- Oparzenia – zarówno w przypadku oparzeń słonecznych, jak i tych mechanicznych (poparzenie wrzątkiem, gorącym tłuszczem, żelazkiem, czy parą wodną) aloes natychmiast łagodzi ból, działa przeciwbakteryjnie i pobudza odnowę skóry.
- Plamy starcze – wewnętrzne i zewnętrzne stosowanie aloesu pomoże uniknąć lub zahamować przebarwienia na twarzy, dłoniach i klatce piersiowej, wywołane działaniem promieni słonecznych i wiekiem.
- Trądzik – powstające w organizmie toksyny, wywołane zaburzeniami hormonalnymi i trawiennymi, zostają wydalane przez skórę i w efekcie prowadzą do powstawania trądzikowych zmian skóry. Aloes w tym przypadku stymuluje proces wydalania i odtruwania organizmu. Ponadto przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie i obniża przyrost tkanki bliznowatej.
- Ukąszenia przez owady – aloes, dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwzapalnemu, pomaga i łagodzi dolegliwości związane z ukąszeniami lub użądleniami przez owady.
- Wzdęcia – sok z aloesu działa jako środek wspomagający trawienie (nie tylko normalizuje pracę układu trawiennego, lecz także poprawia trawienie białek pokarmowych), dlatego może okazać się bardzo pomocny w przypadku wzdęć wywołanych np. stresem, zbyt szybkim jedzeniem lub konkretnymi produktami (jak kapusta czy fasola).
- Zapalenie żołądka – zapalenie żołądka jest problemem coraz powszechniejszym. Jego przyczyną są: jedzenie zbyt zimnych/gorących lub zbyt przetworzonych potraw, przyjmowanie silnych leków, nadużywanie alkoholu oraz papierosów, infekcje bakteryjne i wirusowe. Picie soku z aloesu działa kojąco na cały układ pokarmowy i poprzez swoje pH normalizuje jego pracę, walcząc z zapaleniami i infekcjami.
Właściwości kosmetyczne aloesu:
– chroni przed promieniowaniem UV,
– usuwa obumarłe komórki skóry,
– zatrzymuje w skórze wilgoć,
– działa bakteriobójczo,
– głęboko oczyszcza,
– hamuje stany zapalne,
– powoduje wzrost elastyczności skóry,
– przyspiesza gojenie się skóry,
– wzmacnia komórki skóry,
– rozkłada nadmiar tłuszczu.
Jak stosować aloes?
Stosowanie świeżych liści wywołuje znacznie większy efekt, niż stosowanie ekstraktów aloesu pospolitego. Ideałem jest więc używanie świeżej rośliny, którą możemy zakupić do domowej hodowli.
Jak postępować z liśćmi? Najlepiej odciąć dolny liść (posiada on najlepsze właściwości terapeutyczne i zawiera najwięcej miąższu) i pozwolić, aby przed jego użyciem zupełnie wyciekł z niego żółtawy sok, który może okazać się trujący lub drażniący. Następnie należy przeciąć liść na dwie części wzdłuż jego długości (tak jak np. przy filetowaniu ryby) i posługując się łyżeczką wydobyć półprzejrzysty miąższ.
Miąższ możemy spożywać razem z innymi posiłkami (sam w sobie jest po prostu niesmaczny), jako dodatek do sałatek, koktajli i innych płynów i dań (zimnych – zbyt gorące dania mogą pozbyć go cennych właściwości).
W przypadku zastosowania zewnętrznego, miąższ należy nakładać w postaci okładu na chore miejsca na skórze, sprawdzając wcześniej, czy nie wywołuje on reakcji alergicznych (w połączeniu z niedostatecznie wyciekniętym żółtym sokiem).
Źródła:
1. Gziut, Aloes pradawne panaceum
2. Dehin, Zielony lekarz Pan Doktor Aloes, 3. Świat kwiatów