Czy w latach 2010-2015 mieszkańcy województwa opolskiego stali się oszczędniejsi? Mógłby na to wskazywać np. spadek zużycia prądu. Według Urzędu Statystycznego w Opolu zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych województwa opolskiego zmieniło się w sposób następujący:

W gospodarstwach domowych zużycie energii elektrycznej na mieszkańca spadło z 911,6 kWh rocznie w 2010 roku do 782,2 kWh w 2015 roku, czyli o 14%. Czy jest to zasługa bardziej energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego czy też naszego pilnowania, by nic nie pobierało prądu niepotrzebnie?

Wody zużywaliśmy w 2015 roku więcej niż w 2010, ale też 2015 rok był wyjątkowo suchy. Gdy spojrzy się na wykres wieloletni, to widać że z roku na rok zużycie wody z wodociągów maleje:

Nawet jednak w suchym roku 2015 mieszkańcy województwa opolskiego zużywali przeciętnie po 30 kubików rocznie, czyli średnio 2,5 kubika na miesiąc.

Ciekawe jest porównanie przeciętnego miesięcznego spożycia niektórych artykułów żywnościowych na jedną osobę (w gospodarstwach domowych). Informuje o nim tabela poniej:

Pamiętać musimy o zastrzeżeniach do tej tabeli:
a) w 2015 roku spożycie policzono bez pieczywa chrupkiego, tostowego i cukierniczego
b) bez marynat, przetworów ze zwierząt morskich i słodkowodnych, wyrobów garmażeryjnych i panierowanych, bez konserw rybnych
c) bez mleka zagęszczonego i w proszku
d) w 2015 roku spożycie policzono bez słodkich serków

Z tabeli widzimy, że mieszkańcy województwa opolskiego w 2015 roku odżywiali się zauważalnie skromniej niż w 2010 roku. Czy było to spowodowane upowszechnianiem się zdrowego modelu życia, czy też chudszym portfelem?A może jeszcze innymi przyczynami.

W poszukiwaniu odpowiedzi może nam pomóc kolejna tabelka. Informuje ona o zmianie dochodów mieszkańców naszego województwa w okresie 2010-2015:

W latach 2010-2015 przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę (w gospodarstwie domowym) wzrósł z 1118,53 zł do 1288,74 zł, czyli o 15%. Znów jednak trzeba pamiętać, że w tym samym czasie ceny wzrosły o 8%. Po odliczeniu wzrostu cen otrzymamy wzrost dochodu rozporządzalnego o niecałe 7%. Jak na pięć lat, to dość mało, ale wzrost to wzrost. Nasze oszczędniejsze wydatki nie były chyba spowodowane mniejszymi dochodami.

Wszystkie zamieszczone wyżej tabelki pochodzą z opublikowanego w tym miesiącu opracowania Urzędu Statystycznego w Opolu. Zainteresowani mogą je pobrać (jako pdf) pod adresem:

https://opole.stat.gov.pl/download/gfx/opole/pl/defaultaktualnosci/758/23/2/1/opolszczyzna_2015.pdf

Na 44 stronach tego opracowania jest wiele innych ciekawych informacji, np. dane o wypadkach drogowych. W 2015 roku wypadków drogowych było wyraźnie mniej niż w 2010 roku. Ofiar wypadków też było mniej, ale nie ofiar śmiertelnych, bo tych było więcej:

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info