Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Opolskiej zaprasza chętnych do przygotowań i wyjazdu na Europejskie Spotkanie Młodych Taize w Rydze. W spotkaniu mogą uczestniczyć osoby od 16 do 35 roku życia. Zgłoszenia w punktach przygotowań w Diecezji. Szczegółowe informacje podano na plakacie. Termin zgłaszania się do 30 listopada br.
Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych Taize odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017 roku w mieście i okolicach Rygi. Będzie to kolejny etap „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, zainicjowanej przez Brata Rogera w latach siedemdziesiątych.
Pierwszy raz Spotkanie Europejskie odbędzie się w kraju bałtyckim. Ryga jest miastem o silnej tradycji luterańskiej, a jednocześnie na Łotwie istnieją głębokie więzi wzajemnych relacji pomiędzy różnymi wyznaniami chrześcijańskimi. Przedstawiciele Kościołów katolickiego, prawosławnego, luterańskiego oraz baptystów wspólnie podpisali list zapraszający Taizé do zorganizowania Spotkania Europejskiego w ich mieście. Po raz pierwszy też spotkanie odbędzie się w miejscu, gdzie żyje tak liczna grupa chrześcijan prawosławnych.
Zwierzchnik Łotewskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego abp Janis Vanags wskazał na znaczenie Wspólnoty w Taizé dla łotewskich chrześcijan. Podkreślił, że sowiecka okupacja kraju i deportacje pozostawiły głębokie ślady whistorii Łotwy. Wyraził nadzieję, iż "spotkanie ekumeniczne, organizowane przez Wspólnotę pomoże leczyć rany".
– Po upadku reżymu sowieckiego w 1991 r. Taizé było źródłem wielkiego natchnienia dla łotewskich Kościołów, które musiały się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Delegacja tamtejszych chrześcijan zaraz po upadku "żelaznej kurtyny" została zaproszona do Francji. Pieśni z Taizé są szczególnego rodzaju, podobnie jak sprawowane przez wspólnotę nabożeństwa. Od tamtego czasu na stałe zagościły one na Łotwie" – przypomniał zwierzchnik luteran łotewskich.
Aby poznać jeszcze lepiej ducha Taize i dowiedzieć się w jaki sposób wpłynął on na uczestników spotkań zachęcam do przeczytania poniższych świadectw:
Świadectwo Agnieszki
– W Berlinie uczestniczyłam po raz pierwszy w Europejskich Spotkaniach Młodych. Uczestnictwo w tym wydarzeniu było jedyne w swoim rodzaju, pozwoliło na wymienienie się doświadczeniami życia duchowego z ludźmi nie tylko innej narodowości, ale także innych odłamów chrześcijaństwa. Dzięki temu, że te spotkania maja charakter ekumeniczny, umożliwiło to właściwe ukierunkowanie i umocnienie mojej wiary poprzez dyskusję, refleksje i medytacje. Osobiście mogę powiedzieć, że uczestnictwo w tym wydarzeniu pozwoliło mi głębiej i z większym zrozumieniem przeżywać wiarę.
Świadectwo Konrada
– W 2007 roku najbliższa mi wtedy osoba zaproponowała, żebyśmy pojechali razem na Europejskie Spotkanie Młodych do Genewy. Moja reakcja była dość oczywista jak dla nastolatka, który z Kościołem ma kontakt coniedzielny, ale raczej nic ponadto. „Sylwester w kościele?!”, „Spotkanie z szalonymi katolami z całej Europy?”. Nie byłem przekonany. Po kilu dniach dotarło do mnie jednak, że jeżeli nie spróbuję to będę żałował. I wtedy nie była to potrzeba wiary, rozwoju duchowego. Nic z tych rzeczy. Do Genewy posłała mnie po prostu ciekawość i uczucie do drugiej osoby.
Chwile, które spędziłem w Genewie na zawsze zmieniły moje życie. Wspaniały kontakt z rodziną (matka z dwójką dzieci), ekumeniczna modlitwa na gigantycznych halach z 60 tysiącami ludźmi, ale co najważniejsze wspólne rozmowy i zabawa. To wszystko sprawiło, że w okresie swego rodzaju nieufności i obawy o przyszłość świata na nowo uwierzyłem w to, że my młodzi ludzie mamy ogromną moc sprawczą i to od nas zależy jak w przyszłości będzie wyglądać nasza cywilizacja. Taize opiera się na prostocie i podstawowej moralności religijnej. Bardzo często modlimy się razem o pokój, przebaczenie, miłość. Rzeczy wydawałoby się bardzo infantylne, ale z drugiej strony fundamentalne. W obecnych czasach chyba nam tego brakuje.