Rezerwat Przyrody „Srebrne Źródła” znajduje się w pobliżu Dębskiej Kuźni (gm. Chrząstowice), w dolinie rzeki Jemielnicy. Został utworzony w 2005 roku. Jego powierzchnia to 23 ha. Występuje tu łęg jesionowo-olszowy, łęg wiązowo-jesionowy i grąd subkontynentalny. Nad brzegiem rzeki znajdziemy roślinność górską, w tym lepiężnika białego. W rezerwacie znaleźć możemy także gatunki roślin chronionych bądź rzadko spotykanych, jak wawrzynek wilczełyko, przytulia wonna, kruszczyk szerokolistny, żywiec dziewięciolistny, przylaszczka pospolita i inne. Natomiast przedstawicielem fauny jest niezwykle rzadko występujący gatunek ważki- szklarnik leśny oraz czarny bocian. Znajduje się tutaj również jedyne na terenie województwa opolskiego stanowisko cisa pospolitego w jego naturalnym siedlisku.
Uroki tego niezwykłego miejsca doceniane były już w XVIII wieku. Okoliczni mieszkańcy spotykali się przy Srebrnych Źródłach na potańcówkach, którym przygrywała orkiestra, a także korzystano z pobliskiej strzelnicy. Ponoć w miejscu tym spotykali się także potajemnie kochankowie.
Obszar ten ze względu na swoje walory krajobrazowe już przed II wojną światową chroniony był na prawach rezerwatu. Nazywał się wówczas „Silber-Quelle”. Po wojnie aż do lat 50- tych lat XX wieku również posiadał ochronę typową dla rezerwatu.
Ze źródłem wiążą się również legendy. Jedna z nich mówi, że znajduje się tam ukryte przez zbójników srebro, stąd woda w źródle jest czysta i mieni się srebrem w promieniach słonecznych.
Inna z kolei legenda mówi, że woda ze źródła miała dobroczynne właściwości, pomagając utrzymać cerę nieskazitelną.
Z kolei jeszcze inna mówi o rosnącej tu olbrzymiej sośnie, która jest pomnikiem przyrody i nosi nazwę „Anna”. Sosna podobno ma magiczną moc spełniania życzeń. Wystarczy ją objąć i wypowiedzieć życzenie. Jeśli człowiek je wypowiadający ma czyste serce, spełni się.
W 2011 roku w pobliżu źródła, dzięki staraniom leśników z Nadleśnictwa Opole, powstało miejsce odpoczynku „Srebrne Źródła” ze stołem i ławkami.
Najłatwiej do rezerwatu dotrzeć, poruszając się z Dębskiej Kuźni czarnym szlakiem rowerowym (około 3 km od wsi).