Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Prószkowa odbiera ścieki także od mieszkańców gminy Dąbrowa. W ZGKiM zaobserwowano, że podczas silniejszych deszczów zwiększa się zdecydowanie napływ ścieków z gminy Dąbrowa do przepompowni. Świadczyłoby to o tym, że niektórzy mieszkańcy gminy Dąbrowa odprowadzają deszczówkę do kanalizacji sanitarnej.
Aby móc odprowadzać deszczówkę do kanalizacji sanitarnej, trzeba mieć stosowną umowę z ZGKiM, ale wtedy płaci się. Kto bez umowy (czyli bez płacenia) wpuszcza deszczówkę do kanalizacji sanitarnej, podlega karze do 10 tys. zł.
ZGKiM ogłosił, że przeprowadzi stosowną kontrolę we wszystkich miejscowościach. Ogłosił o tym już teraz, a kontrole zacznie od 10 stycznia przyszłego roku. Nie chodzi bowiem o to, by ludzi karać, ale o to, by uporządkowali sprawy na swoim gruncie. Kto zrobił nielegalne odprowadzenie deszczówki do kanalizacji sanitarnej, ma je zlikwidować w ciągu dwóch miesięcy (no chyba że chce zawrzeć z ZGKiM umowę na wpuszczanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej).
Jakoś wątpię, by ktoś chciał płacić za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji. Na ogół każdy pilnuje, by mniej płacić. To też jest pewien problem, bo niektórzy używają wody z wodociągu do podlewania ogródka, czy trawnika. Ta woda nie trafia do kanalizacji, a za ścieki płaci się według wskazań licznika zużycia wody. ZGKiM przypomina więc, że jeśli ktoś podlewa ogródek wodą z wodociągu, a nie chce od tej wody płacić też za ścieki, to:
- Powinien wystąpić do ZGKiM Sp. z o.o. w Prószkowie z wnioskiem o zgodę na montaż podlicznika
- Po uzyskaniu zgody może zamontować dodatkowy wodomierz samodzielnie lub zlecić montaż ZGKiM
- Po wykonaniu prac instalacyjnych zgodnie z uzyskanymi wymaganiami powinien wystąpić do ZGKiM o dokonanie odbioru prac. Pracownik ZGKiM Prószków odpłatnie dokona sprawdzenia poprawności montażu oraz zaplombuje łączniki wodomierza-podlicznika
- Następnie ZGKiM zawrze umowę na wykonywanie odczytów i odliczanie wody bezpowrotnie zużytej bez opłaty za ścieki sanitarnej
- Wszystkie prace instalacyjne łącznie z zakupem wodomierza, ewentualną naprawą i ponowną legalizacją wodomierza (co 5 lat), wykonuje właściciel nieruchomości własnym staraniem i na własny koszt
Inna sprawa, że jest czymś nie do końca przemyślanym, by produkować wodę o jakości do picia bez przegotowania, a potem używać tej wody do podlewania ogródka, nie mówiąc już o spłukiwaniu w ubikacji itp. Jest to problem wciąż czekający na rozwiązanie.