Po 13 latach wydobywania ze skały, paleontolodzy z Instytutu Paleobiologii PAN odkryli największe zwierzę latające triasu, Ozimek volans. Liczne szkielety zwierzęcia pochodzą z dawnej kopalni iłu w Krasiejowie koło Ozimka.
Przełomowe odkrycie w dziedzinie paleobiologii ogłosił podczas konferencji prasowej organizowanej przez National Geographic Polska oraz Instytut Paleobiologii PAN prof. Jerzy Dzik i dr Tomasz Sulej.
Ozimek miał bardzo długą szyję i kości kończyn, zarówno przedniej, jak i tylnej. Sama błona lotna nie została znaleziona, gdyż miękkie części bardzo rzadko zachowują się w stanie kopalnym (choć w Krasiejowie zachowały się, na przykład, skrzela małża), to wygląd szkieletu i puste w środku kości nie pozostawiają złudzeń, że było to zwierzę latające.
Największe osobniki miały 90 cm długości, ale w materiale kopalnym dominują mniejsze, o pojedynczych kościach kończyn do 10 cm długości przy średnicy 3 mm. Gady te zapewne żywiły się owadami i małymi kręgowcami. Nie były blisko spokrewnione z pterozaurami, które błonę lotną miały rozpiętą głównie na wydłużonych palcach kończyn przednich. W okresie, gdy nad Krasiejowem latały ozimki, czyli ok. 230 milionów lat temu, dopiero zaczynała się epoka dinozaurów.
Źródło: www.national-geographic.pl