Co kryje się pod nazwą Partnerstwo Borów Niemodlińkich? Nie wszyscy znają to stowarzyszenie. Niektórzy tylko z nazwy. Nie każdy wie w jakim zakresie działa. Na jakim obszarze funkcjonuje.

Nazwa wskazuje prawidłowo na obszar działania.  Partnerstwo bowiem obejmuje obszar 8 gmin: Prószków, Niemodlin, Strzeleczki, Tułowice, Łambinowice, Komprachcice, Dąbrowa i całkiem od niedawna gmina Biała.  To ponad 75 tyś mieszkańców i ponad tysiąc km2.

Partnerstwo Borów Niemodlińskich ma swój początek już w roku 2003,  jednak ukonstytuowało się dwa lata później. Zrzesza przedstawicieli lokalnych organizacji sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego oraz mieszkańców obszaru wyznaczonego granicą gmin członkowskich.
W poprzednich latach partnerstwo zajmowało się głownie aktywizacją społeczności wiejskich, która przyczyniła się do powstawania nowych miejsc pracy na wsi, w usługach związanych z rolnictwem, leśnictwem, turystyką i agroturystyką. Stowarzyszenie rozdysponowało 7,5 mln zł poprzez dofinansowanie 128 projektów dla przedsiębiorców, gmin, ośrodków kultury, parafii, stowarzyszeń wiejskich czy fundacji.  Powstały place zabaw, boiska sportowe, obiekty rekreacyjne. Zagospodarowano centra wsi, wyremontowano obiekty zabytkowe i sakralne. Wydrukowano i rozpowszechniano bezpłatnie wiele cennych publikacji. Zorganizowano wiele imprez, lekcji, warsztatów o charakterze edukacyjnym, kulturowym czy przyrodniczym.

Wdrożenie takich działań i lokalnych strategii rozwoju (LSR)  nie byłoby możliwe bez funkcjonowania biura LGD. Biuro Borów prowadzi działania informacyjne i promocyjne obszaru, zajmuje się drukowaniem publikacji, prowadzi badania nad obszarem objętym LSR, przeprowadza szkolenia i jest doskonałym ciałem doradczym. Wiedza i kompetencje pracowników biura gwarantują wysoki poziom obsługi. Partnerstwo Borów Niemodlińskich jest jednym z wielu w Polsce, ale też jednym z niewielu mocno zaangażowanych w sprawy społeczne, aktywizację, kultywowanie tradycji, przedsiębiorczość, działania przyrodnicze itd. Dowodzą temu liczne inicjatywy podejmowane przez niemodlińskie biuro. Taka działalność wzmacnia poczucie przynależności do społeczności lokalnej oraz sprzyja realizacji projektów na rzecz rozwoju regionu.

Już 3 lata stowarzyszenie pełni funkcje ośrodka Działaj Lokalnie co oznacza że poprzez dotacje wspiera inicjatywy organizacji, grup formalnych i nieformalnych. W tym okresie i z tej puli środków, granty otrzymało 27 projektów na blisko 200 tyś zł. 

Warto wspomnieć, iż w ostatnim czasie, bo 10 listopada 2016 r. w Niemodlinie, Partnerstwo Borów Niemodlińskich otrzymało statuetkę Złotego Sokoła w dowód wyróżnienia jakie przyznawane jest od wielu lat firmom, instytucjom czy osobom zasłużonym dla tejże gminy. 

Jakie pomysły będzie teraz wspierać partnerstwo?
Na jakie projekty rozdysponuje kwotę ponad 8 mln zł?

  • Kompendium wiedzy można uzyskać pod linkiem: https://issuu.com/partnerstwoborowniemodliskich/docs/broszura_informacyjna_o_partnerstwi
  • Film: 10 lat razem Partnerstwa Borów Niemodlińskich https://www.youtube.com/watch?v=fH6vg7b6cV0
  • Film dokumentalny o historii i przyrodzie Borów Niemodlińskich (czyta Krystyna Czubówna): https://www.youtube.com/watch?v=7pN14jJTF6M
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info