Sobota 21 Luty 2015, godz. 19:00  

„MONDAY-DAY”
Występuje: Andrzej Poniedzielski

przy fortepianie: Andrzej Pawlukiewicz

„Monday-Day” to jubileuszowy program Andrzeja Poniedzielskiego. Jubilat zmierzy się z upływającym od… 60 lat czasem. Będzie to zatem artystyczny wieczór wspomnień, pełen wzruszeń i radości zapasów nieprzebranych.

Jak twierdzi sam jubilat, obchodzona w tym roku okrągła „rocznica” całkowicie upoważnia go by w programie znalazły się „Sing, Spring & Drink”.

Wieczór będzie również okazją, by zapatrzeć się w autorski kalendarz urodzinowy Andrzeja Poniedzielskiego „Szumi Czas 2014/2015” w niezwykłej oprawie i z „dwuletnim” okresem ważności kalendarza. „Od urodzin przez rok.  Bo przecież każdy ma kiedyś swoje urodziny a jeśli 60-te to nawet lepiej”.

Reszta?… „ Pozwólmy sobie na odrobinę niespodzianki” tajemniczo rekomenduje ten wieczór Andrzej Poniedzielski.

                                                                                    *****

Niedziela 22 Luty 2015, godz. 18:00  

Irek Głyk (wibrafon) i Bernard Maseli (marimba) – Fantazja na wibrafon i marimbę

Należą oni do absolutnej czołówki polskich i nie tylko polskich wirtuozów tego instrumentu . Mniej obeznanym z muzyką słuchaczom trzeba tutaj wyjaśnić, że perkusja to nie tylko tradycyjny zestaw bębnów i talerzy, jaki widzimy na co dzień w różnego rodzaju zespołach rozrywkowych. To także setki innych „narzędzi muzycznych” – membranofony, idiofony drewniane i metalowe, do których właśnie należą marimba i wibrafon. Posiadają coś na kształt drewnianej i metalowej „klawiatury” złożonej z odpowiednio wyprofilowanych płytek. Pod każdą z nich umieszczone są metalowe rury pełniące rolę rezonatorów. Wibrafon jest stosunkowo młodym instrumentem – wynaleziono go w Stanach Zjednoczonych w roku 1921, adaptując niejako do muzyki jazzowej o wiele starszą drewnianą marimbę. Obecnie oba instrumenty używane są zarówno w muzyce jazzowej, rozrywkowej, jak i klasycznej.

Irek Głyk:

Ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer.Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music.

Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). W 1994 roku założył swój Ireneusz Głyk Kwartet (Adam Kowalewski – bas, Krzysztof Dziedzic – perkusja, Marek Podkowa – saksofon, lider – wibrafon). Zespół odniósł sukces na scenie jazzowej, zdobywając m.in. II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów w Krakowie. W ankiecie Jazz Forum Irek Głyk zostaje okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba) – koncerty cieszą się wielkim powodzeniem, nic więc dziwnego, że obecnie artyści powracają do tego projektu. Niezależnie od tego Irek Głyk prowadził swój własny zespół – Irek Głyk Multisound (Arek Skolik – perkusja, Robert Szydło – bas, lider – wibrafon) a obecnie nowy, rodzinny projekt  Głyk P.I.K Trio.

Ponadto Irek Głyk jest cenionym muzykiem sesyjnym, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka. Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela, Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson – to tylko niektóre z postaci, z jakimi miał okazję wspólnie koncertować i nagrywać. Występował na scenach w Polsce i poza jej granicami (USA, Niemcy, Francja, Dania, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Austria).

Ma na swoim koncie autorski CD "Long Time". Premiera drugiego solowego albumu artysty pt:"Step Ahead" odbyła się jesienią 2008 roku, wraz z promocyjną trasą koncertową.

Bernard Maseli:

Karierę rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem „WALK AWAY” nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support).

W latach 1985-87 współpracował z zespołem „YOUNG POWER”, z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą „BACK IN” (dwie płyty). Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio „MUSIC PAINTERS” wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet „Big 2″). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran, płytą „Melodies” Anny Serafińskiej, płytą „Colors” zespołu Colors oraz wszystkimi albumami formacji „THE GLOBETROTTERS”. Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej.

W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500 (!) zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja). Od 2006 r. wraz z Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji „COLORS”. W 2004 roku nawiązuje współpracę z wyśmienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty „Silence, Night And Dreams”. Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie: m.in. Teresa Salgueiro-voc, Lars Danielsson-bass, John Parricelli-guit. Trasa promująca ten album obejmowała tak prestiżowe sceny jak amfiteatr Herodes Atticus on the Acropolis w Atenach gdzie w 2007 r. w obecności ponad 4 tys. słuchaczy odbyła się światowa premiera albumu. W 2009 roku rozpoczyna również swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „DIARY” w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki. W 2011 roku jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymuje zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Bernard Maseli) i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournee oraz nagrywa płytę Browna „Unfinshed Business”.

Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac, Bill Evans, Matthew Garrison, Manou Gallo, Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoza, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.

Miejsce: Scena klubowa. Bilety: 20 zł do nabycia w kasie Filharmonii Opolskiej lub na godzinę przed koncertem w Bufecie Klubu Muzycznego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info