Zima rozpoczęła się na dobre. Na nadchodzące dni synoptycy zapowiadają niskie temperatury, które mogą dochodzić do – 20 stopni Celsjusza.
Pamiętajmy o osobach bezdomnych, chorych i samotnych, którzy potrzebują naszej pomocy. Tym bardziej na terenach wiejskich gdzie zamieszkuje znaczna populacja osób w podeszłym wieku, niejednokrotnie samotnych, dla których wykonywanie codziennych obowiązków związanych z zapewnieniem ciepła i wody w domu jest uciążliwe, tym bardziej podczas pory zimowej.
Niskie temperatury stanowią również zagrożenie, dla osób, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas pozornie niewielkich mrozów. Aktualnie oprócz telefonu alarmowego mamy również do dyspozycji Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość zgłaszania między innymi miejsc przebywania osób bezdomnych.
Na terenie naszego województwa policjanci otrzymali już blisko 30 takich zgłoszeń. Część z nich została potwierdzona, kolejne są już sprawdzane. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.
Funkcjonariusze w codziennej służbie monitorują wskazane w zgłoszeniu rejony. Sprawdzą m.in. opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery, czyli te miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocowych oraz wskazują noclegownie.
Zwracajmy uwagę na osoby, które przebywają na zewnątrz w stanie upojenia alkoholowego. Ludzie z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażeni na śmierć.
Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka – nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję, Straż Miejską lub do Ośrodka Pomocy Społecznej. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Zgłaszajmy miejsca przebywania osób bezdomnych także w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Opracowano na podstawie informacji KWP w Opolu.
fot: Spotted Lublin